Lyme-kór: így néz ki a betegség jellegzetes tünete
A kokárdaszerű piros folt a Lyme-kór legtipikusabb tünete.
Egy évtizeddel ezelőtt még csak a nyári évszakokban volt aktuális a kullancscsípésből adódó fertőzésveszély, manapság azonban – különösen az enyhe télre való tekintettel – már egész évben odafigyelést igényel a vérszívók elleni védekezés.
A kullancsok korábban elsősorban a bokros és bozótos területeken kerültek kapcsolatba az emberrel, mára azonban olyan mértékben elszaporodtak, hogy a legkisebb aljnövényzetben is megbújnak, arra várva, hogy valakire rákapaszkodhassanak és táplálkozhassanak.
Lyme-kór
A Lyme-kórt a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okozza, melyet a fertőzött kullancsok terjesztenek. Szerencsére nem minden vérszívó terjeszti a betegséget, mégis érdemes résen lenni, ha kullancscsípés ért, mert egy-két nap is elég ahhoz, hogy a bőrbe fúródott lény bejutassa a kórokozókat a szervezetbe.
Érdemes minden este fürdés közben leellenőrizni, hogy nem bújt-e meg benned valahol kullancs, különösen a hajlatokban: így a térdnél és a könyöknél. Ha nem találtál kullancsot, de mégis jelentkeznek az alábbi tünetek, akkor mindenképpen fordulj orvoshoz!
Tünetei
- A fenti képen is látható több centiméter átmérőjű ovális vagy kör alakú vándorló bőrpír.
- Ízületi fájdalmak.
- Fáradékonyság.
- Fejfájás és tarkómerevség.
- Lilásvörös, fájdalmatlan duzzanatok a bőrön elsősorban a kéz, a könyök, a lábfej és a térd feletti bőrfelületeken.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A Lyme-kór legelső tünete a csípés helyéről kiinduló, nagy vörös folt formájában jelentkezik, ami 5 cm átmérőtől egészen 50 cm-ig is kiterjedhet, ezt kokárdafoltnak is szokták nevezni. A gyulladtnak tűnő terület azonban sem viszketéssel, sem különösebb fájdalommal nem jár, sőt, ha valaki nem fordul orvoshoz vele - ezt semmiképpen nem ajánljuk - akkor idővel el is múlik.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha nincs kezelve az első jellegzetes tünet, akkor a betegség a második szakaszba lép, ez már állandó fáradságérzettel, fejfájással, tarkómerevséggel és idegi fájdalommal is járhat.
Előrehaladottabb esetben pedig szívelégtelenség és mellkasi fájdalom is jelentkezhet. Továbbá a betegség harmadik szakaszában idegrendszeri zavarok és nagyon súlyos ízületi gyulladások is kialakulhatnak, melyek kezelés hiányában állandósulhatnak. Ezért mindenképpen orvosi segítséget kell kérni már a legelején.
Védekezés a kullancsok ellen
Természetesen nem csak a tűzoltás lehetséges kullancscsípés esetén, a megelőzésre is érdemes kellő figyelmet fordítani.
Kezelése
Amennyire veszélyes a Lyme-kór annyira könnyen gyógyítható, legalábbis ha idejében felfedezik a problémát. Ebben az esetben egyénre szabott antibiotikus kúrát ír elő az orvos, miután vérvételből megállapítja a fertőzés kialakulását. Súlyosabb esetben intravénás antibiotikus kúrát szoktak javasolni, mely akár több hétig is eltarthat, ez azonban sajnos az ízületi fájdalmakat nem csillapítja.
Fotó: wikimedia.org
OLVASD EL EZT IS!
- tünetek és betegségek
- a fejfájás okai
Fejfájás, szédülés, tarkómerevség: tudod, mi áll a tünetek mögött?
- masszázs
- tünetek és betegségek