Jöhet a Lyme-kór elleni vakcina! Mikor dobják piacra az oltóanyagot?
Biztatóak a Lyme-kór elleni vakcinával kapcsolatban eddig végzett állatkísérletek.
A Lyme-kór a kullancsok által okozott talán legrettegettebb betegség, melyet a Borellia nemzetségbe tartozó baktériumokkal fertőzött kullancsok terjesztenek.
A betegség ellen egyelőre nincs kereskedelmi forgalomban védőoltás, és amennyiben nem ismerik fel időben a fertőzést, megfelelő kezelés hiányában izom- és ízületi gyulladás alakulhat ki, ami bénuláshoz vagy akár halálhoz is vezethet.
Új Lyme-kór elleni vakcina
Egyedülálló vakcinát fejlesztettek ki a Lyme-kór ellen cseh tudósok. A betegség ellen egészen eddig nem volt ilyen védelem. Az új oltóanyag azonban egerekben és kutyákban elindította a megfelelő antitestek képződését.
Négy-hat éven belül piacra dobhatják
A tudósok a dél-morvaországi Bioveta gyógyszergyárral működnek együtt. Az ivanovicei székhelyű cég az állatgyógyászati piacra akarja először bevezetni a vakcinát.
Ezután tovább szeretnének lépni, hogy az emberi védőoltást is kifejlesszék - mondta Milan Raska, az Olmützi Egyetem Immunológiai Intézetének kutatója. Az állati és emberi vakcina négy-hat éven belül kerülhet forgalomba - tette hozzá.
Előzd meg a bajt!
Az alábbi videóból megtudhatod, hogyan érdemes felöltözni természetjáráshoz, ha nem szeretnéd, hogy a kullancsok befúrják magukat, illetve azt is, hogyan szedheted ki egyszerűen az állatot.
Gátolja a betegség továbbterjedését
Az oltás a betegség továbbterjedését akadályozza meg. Kutyákon végzett tesztekkel bizonyították, hogy hatásosan véd a fertőzéstől - közölte Libor Bittner, a Bioveta vezetője. Ugyanakkor egyelőre nem lehet kijelenteni, hogy minden teszt sikeres - tette hozzá. A fejlesztésben részt vettek a brnói Állatorvos-tudományi Intézet, a prágai székhelyű Szerves Kémiai és Biokémiai Intézet, illetve az Olmützi Egyetem kutatói.
Röviden a Lyme-kórról
Jellegzetes tünete - melyet korábbi cikkünkre kattintva megnézhetsz - az erythema migrans, más néven vándorló bőrpír. Ezen kívül csak olyan kevéssé specifikus jelek hívják fel rá a figyelmet, mint a láz, fejfájás, fáradékonyság, nyirokcsomó-duzzanat. Az első tünetek általában a kullancs-csípéstől számított 2-32 napon belül jelentkeznek.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Amennyiben időben orvoshoz fordulsz, a betegség korai stádiumában még antibiotikumos - penicillin, makrolid, tetracyclin, cephalosporin - kezeléssel gyógyítható a betegség. Ha nem veszed komolyan a tüneteket, a Lyme-kór agyvelő- és agyhártyagyulladást okozhat. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz a betegségről.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- kullancs
Hogy néz ki a kullancs? 4 dolog, amiről biztosan felismerheted
- baktérium
- antibiotikum