A fertőzött kullancscsípés 6 jellegtelennek tűnő, de veszélyes tünete
Ha időben észreveszed a Lyme-kór jeleit, megúszhatod a komoly egészségügyi szövődményeket.
- A nyár legnőiesebb darabja a fehér nadrág: végtelen variációban elsüthető, így mindig felfrissíti a megjelenést »
- Az 57 éves Caroline az egyik leghíresebb ősz hajú modell, de a lánya szépségén is csak ámulni lehet: Mimi le sem tagadhatná édesanyját »
- Nőies, dús hatású frizurák, amiket nem ollóval készített a fodrász: divatos fazonok borotvával vágva »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- Rúzsa Magdi először mindhárom babájával egy fotón: már 4 hónaposak az ikrek
- Megmenthető Csősz Boglárka házassága? Milliárdos férje ezt nyilatkozta
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- 121 kilóról indult, 45 kilót fogyott CICO-diétával az édesanya: így néz ki most a kétgyerekes Colleen
Napjainkban már szinte egész évben aktuális probléma a kullancs, a veszélyes apró vérszívó elleni védekezés. Mintha a globális klímaváltozás a kullancsokra is hatott volna: nem elég, hogy évről évre több van ezekből a kellemetlen kis parazitákból, a tetejében már szinte 12 hónapon át számolhatsz a támadásukkal.
A kullancs által terjesztett leggyakoribb betegség a Lyme-kór és az agyhártyagyulladás. Ha fertőzött állat csíp meg, mindennél fontosabb, hogy időben felfedezd az olykor jelentéktelennek látszó tüneteket.
Lyme-kór veszély!
A Lyme-kórt a Borrelia burgdorferi nevű, rickettsiával fertőzött kullancsok terjesztik. A rickettsiák intracelluláris, vagyis sejten belül szaporodó paraziták, melyeket kis méretük miatt sokáig vírusoknak hittek, ám a mai felfogás szerint inkább a baktériumok közé tartoznak. A legtöbb kullancscsípés szerencsére nem vezet Lyme-kór kialakulásához, azonban a betegség olyan súlyos, hogy érdemes minden egyes csípést alaposan megvizsgálnod.
Fontos tudnivaló, hogy minél több időt tölt a kullancs a bőrödben, annál nagyobb a fertőződés valószínűsége. A kórokozó a kullancsok középbelében él, és csak bizonyos idő után jut be a megcsípett személy véráramába. 72 óra vérszívás után ennek kockázata már 100%!
Jellegtelen tünetek: kokárdaszerű bőrpír és a többiek
A fertőzött kullancs csípése után egy-négy héttel a legtöbb embernél megjelenik a Lyme-kór néhány tünete. A körkörös, változó méretű és napról napra a helyét változtató, kokárdaszerű bőrpír - az úgynevezett erythema migrans - az esetek 70-80%-ában jelentkezik. A bőrpír egy másik fontos ismérve a helyzetváltoztatás mellett, hogy a központi része elhalványul, így inkább csak a széli részeire jellemző a bőrvörösség.
A kokárdaszerű bőrelváltozás csapdája, hogy három-négy héten belül mindenféle beavatkozás nélkül is eltűnik, így sokan nem tulajdonítanak neki különösebb jelentőséget. A kullancscsípést követő napokban, hetekben azonban egyéb jelek is utalhatnak Lyme-kórra.
További tünetek
- Fáradtság.
- Láz, fejfájás.
- Ízületi és izomfájdalom.
- Nyirokcsomó-megnagyobbodás.
Ha a betegséget nem ismerik fel ebben a fázisban, az hónapok alatt továbbterjed az ízületekre, a szívre és az idegrendszerre, aminek nagyon változatos következményei lehetnek. Így például emlékezetzavar, az arcizmok bénulása, ízületi gyulladás - melyben leginkább a térd érintett. De szívizomgyulladás vagy szívritmuszavar is kialakulhat.
Többhetes antibiotikum-kúra
Fontos a korai felismerés, hiszen megfelelő antibiotikum-kúrával a maradandó károsodások megelőzhetőek. Ha a kokárdaszerű bőrelváltozást tapasztalod, az orvos minden további vizsgálat bevárása nélkül elkezdi a kezelést. Az akár 30 napos antibiotikum-kúra során a légúti fertőzésekben sikeresen alkalmazott gyógyszeradagok dupláját kell szedned.
Az orvos rendszerint penicillinnel, doxycyclinnel, cefuroximmal vagy azithromycinnal kezeli a kórt. Amennyiben idejében kezdték meg a kezelést, szinte 100%-os az esélyed a gyógyulásra.
A későbbi stádiumokban már tartós, sok esetben vénás antibiotikus kezelésre van szükség. Az ízületi panaszok miatt ilyenkor már nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel is ki szokták egészíteni a gyógymódot.
Első helyen a megelőzés!
A betegséget leghatékonyabban úgy előzheted meg, ha kerülöd a gondozatlan füves-fás területeket, különösen áprilistól októberig. Természetjárás közben magas szárú cipőt, illetve olyan nadrágot vegyél fel, melynek a szára betűrhető a cipőbe vagy jobb híján a zokniba. A felsőruházat lehetőleg zárt legyen, minél kisebb rést engedve a betolakodóknak a nyaki, illetve a csuklórészeken.

Ha kullancs csípett
Házilag elvégezhető tesztünkkel egyetlen vércseppből kiderítheted, hogy fertőzött kullcsancs csípett-e meg.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Hatékony a bőrre permetezhető rovarriasztó is. A permethrintartalmú szerek azonnal megölik a kullancsot, ezt azonban csak a ruhádon szabad alkalmazni, a bőrön tilos.
A bőrre inkább a pikaridintartalmú termékcsalád tagjai ajánlatosak. A vegyi védekezés mellett legalább ennyire fontos, hogy a szabadban tett kirándulás vagy a kerti munka után este vizsgáld át alaposan magad, különösen a testhajlatokat.
OLVASD EL EZT IS!

- kullancs
- agyhártyagyulladás
A kullancs által okozott betegségek figyelmeztető tünetei

- kullancs
- lyme-kór
Hogyan távolítsd el a bőrödből a kullancsot?

- kullancs
- agyhártyagyulladás