A long Covid évekkel a fertőzés után is jelentkezhet: ezek a tünetei

A long Covid szindróma egy újabb veszélyes következményét fedezhették fel.

Long Covid szindróma tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma már egyre több vizsgálat elemzi a long Covid jelenséget, ami a koronavírus-fertőzés után hónapokkal, évekkel fellépő tünetek, betegségek kialakulására vonatkozik. Az már közismert, hogy a Covid hosszú távon is leginkább légzőrendszeri és szív-érrendszeri panaszokat okozhat, bár valójában bármilyen szervrendszert érinthet. Dr. Ferenczy Péter, a KardioKözpont kardiológusa most azokra a kardiológiai tünetekre hívta fel a figyelmet, amelyeket ajánlatos kivizsgáltatni. 

A long Covid szindróma hatása a szív-érrendszerre

A Covid okozta panaszokat ma már időbeliség szerint is el lehet különíteni: a tünetek jelentkezhetnek már közvetlenül a fertőzés közben, a fertőzés után (negatív PCR-teszt mellett) poszt-Covid-tünetegyüttesként, vagy akár hónapokkal később, long Covid szindrómaként. Mindhárom szakaszban igen gyakran kardiológiai problémák jelentkeznek, amelyek jellemzően nem életveszélyesek az akut fázis lezajlása után, de jelentősen befolyásolják a páciensek életminőségét, és lassan javulnak.

long-covid szindróma 3
Fotó: urbazon / Getty Images Hungary

Annak, hogy a szív-érrendszer károsodik, több oka is lehet a koronavírus-fertőzéssel összefüggésben, ezek alább olvashatóak. 

Oxigénhiány: sokan tapasztalhatták az első hullámok idején, hogy a súlyosabb fertőzések oxigénhiánnyal járnak - ez volt a kórházi ellátások egyik fő oka is. Ez a probléma még enyhébb formában is arra kényszeríti a szívet, hogy erősebben dolgozzon, ami veszélyes lehet a már korábban is szívbeteg személyeknél, hosszú távon pedig mindenkinél károsíthatja a szív szöveteit. Korábban írtunk arról, milyen ételek segíthetnek megvédeni a szív egészségét - olvasd el itt!

Miocarditis (szívizomgyulladás): a Covid-vírus elsődlegesen a tüdőt támadja, bár ahhoz is hozzájárulhat, hogy a szervezet túlzott immunválaszt produkáljon, ami fokozza a gyulladást szerte a testben. Ha pedig a szívizomban jelentkezik gyulladás, akkor romlik a szív pumpafunkciója és az elektromos jelek továbbításának képessége is. Súlyosabb formában ez a probléma szívritmuszavarhoz, szívelégtelenséghez is vezethet. 

Citokinvihar: ez a sokat emlegetett kifejezés arra vonatkozik, hogy a vírus elleni védekezés részeként az szervezet felszabadíthat egy citokin nevű anyagot (ez a sejtek által termelt gyulladásos mediátorok összefoglaló neve), ami segíti a sejtek kommunikációját és a vírus elleni harcát. Ha azonban ez reakció eltúlzott, az arra érzékeny személyeknél erős gyulladás alakulhat ki, és olyan egészséges szövetek és szervek is károsodhatnak, mint a vese, a máj és a szív. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Jellemző poszt- és long Covid tünetek

A koronavírus-fertőzés akut szakasza után is fennmaradhat, illetve újonnan jelentkezhet néhány olyan tünet, amelyet ajánlatos kivizsgáltatni a különböző szakterületek bevonásával.

Tünetek, amelyekkel kardiológushoz kell fordulni:

  • légszomj
  • csökkent terhelhetőség, kimerültség
  • mellkasi fájdalom
  • szívdobogásérzés
  • zavartság, szédülés

Tünetek, amelyekkel neurológushoz kell fordulni:

  • agyköd
  • zsibbadás vagy bizsergés a végtagokban
  • a szaglással és ízleléssel kapcsolatos problémák

Tünet, amellyel szomnológushoz kell fordulni:

  • alvászavarok, álmatlanság
long-covid szindróma
Fotó: Jasmin Merdan / Getty Images Hungary

Az enyhébb tünetek okát is vizsgálni kell

- Ismerünk olyan tanulmányokat, melyek szerint azoknál, akiknél korábban is jelen volt valamilyen szív-érrendszeri betegség, könnyebben kialakulhatnak ilyen panaszok a Covid után, de az is megfigyelhető, hogy a fiatalabb, egészséges páciensek is küzdenek a koronavírus ilyen jellegű következményeivel. Vagyis bár ismerünk bizonyos rizikófaktorokat, nem mondhatjuk, hogy vannak e tekintetben biztosan védett személyek - hangsúlyozza dr. Ferenczy Péter, a KardioKözpont kardiológusa. Ezek lehetnek a Covid-19 hosszú távú szövődményei, kattints ide a továbbiakért. 

- Tehát mindazoknak, akik átestek a koronavírus-fertőzésen és még hetek, hónapok múlva is tüneteket tapasztalnak - és ezek lehetnek enyhék is -, ajánlott részt venni egy Covid utáni, kiterjesztett kardiológiai vizsgálaton. Így ki tudjuk zárni a súlyosabb következményeket, illetve ha szervi problémát fedezünk fel, idejében megkezdődhet a kezelés.  

Miért dönti le egyeseket a lábukról a Covid, míg másokat nem? Ez lehet a válasz a kérdésre

A Covid egyeseket akár hetekre az ágynak dönt, míg mások szinte észre sem veszik, hogy elkapták - hogyan lehetséges ez?

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük