Az alattomos betegség: limfóma

Tünetek, fajták, kezelés

A daganat sok esetben gyógyítható, azonban felismerését nehezíti, hogy sok esetben tünetmentes.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A limfóma egy rosszindulatú daganatos megbetegedés, mely a nyirokrendszer sejtjeiből – a limfocitákból – indul ki. A kór eredményeképpen a lép, a szervezet nyirokcsomói, esetleg más szervek megnagyobbodnak és megbetegednek. Előfordulhat azonban az is, hogy nem nyirokcsomóból, hanem valamilyen más helyről indul ki a limfóma. Ilyenkor a limfóma a megbetegedett szervre jellemző panaszokat produkálja.

A gyomorban vagy a belekben kialakuló daganat hasi fájdalmat, a tüdőből kifejlődő nehézlégzést okozhat. A limfóma kezelésének legnagyobb problémája, hogy a betegség sokáig nem produkál tüneteket. Ennek eredményeképpen pedig a betegségre sokszor csak későn derül fény.

Mitől alakul ki a limfóma?

A kiváltó okok többnyire ismeretlenek. Az azonban leszögezhető, hogy nem örökletes betegségről van szó. Azért tehát, mert a családodban már előfordult, még nem kell attól félned, hogy te is érintett leszel. Bizonyos összefüggések mutathatók ki különböző vírusfertőzések és a limfóma kialakulása között. Kockázati tényezőt jelenthet továbbá a HIV-fertőzés, ezen kívül pedig összefüggésbe hozható még a szervátültetéssel, valamint bizonyos gyógyszerekkel is. Bár a betegség bármely életkorban megjelenhet, különösen a fiatalabb korosztályt, illetve az idősebbeket érinti. A középkorúakat kisebb valószínűséggel támadja meg a kór.

Esetleges tünetek

A betegség – különösen az első időkben – rendszerint tünetmentes. Ritkább esetben előfordulhat, hogy a limfóma mégis produkál néhány tünetet. Ezekre érdemes odafigyelni, mert, ha időben kiderül a probléma, jó eséllyel kezelhető, esetleg gyógyítható is. A limfóma ugyanis – korai diagnózis esetén – a leghatékonyabban gyógyítható daganatos megbetegedés. A következő tünetek limfómára utalhatnak:

  • erős éjszakai izzadás
  • hirtelen fogyás
  • magas, visszatérő vagy tartós láz
  • fáradékonyság, levertség
  • a nyirokcsomók fájdalmas vagy fájdalommentes megdagadása.

Rákellenes zöldségek

Nézegess képeket!

Elolvasom

A betegség fajtái

A limfómának rengeteg altípusa létezik, de a betegség alapvetően két osztályba sorolható. Az első az úgynevezett Hodgkin-kór. A Hodgkin-kórnak négy szövettani altípusa is létezik, de ezek kezelhetőségében nincs jelentős különbség. Az összes többi limfómatípust a non-Hodgkin limfómához sorolják a szakemberek.

Hodgkin-kór

A limfóma ritkább formája a Hodgkin-kór. Nevét egy Hodgkin nevű orvosról kapta, aki még 1832-ben írta le a betegséget. A Hodgkin-kór lefolyása lassú és tünetmentes. Ám, ha időben sikerül észrevenni, 80%-os valószínűséggel teljesen gyógyítható. A Hodgkin-kór szövettani képe ugyanis különbözik a limfóma non-Hodgkin nevű típusától.

Non-Hodgkin limfóma

A betegség ezen típusa további két altípusba sorolható. Az indolens non-Hodgkin limfóma lassú növekedésű, jellemzően nem okoz tüneteket. Ha időben észreveszik a problémát, a betegség kezelhetővé válik, és a daganat összezsugorítása következtében akár évekig tünetmentes lesz a páciens. Azonban folyamatos ellenőrzés szükséges, mivel a limfóma e típusa néhány évente kiújulhat.

Az osztály másik típusa az agresszív non-Hodgkin limfóma. Erre a betegségre jellemző a gyorsabb növekedés. A név alapján az a következtetés vonható le, hogy ez a betegség súlyosabb altípusa. Mivel azonban gyorsabban terjed, a beteg hamarabb észreveszi, így a kezelés korábbi stádiumban megkezdhető. Mindennek következtében az agresszív non-Hodgkin limfóma nagyobb eséllyel gyógyítható, mint az indolens non-Hodgkin limfóma.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kezelési lehetőségek

A tünetmentes páciensek nagy részét nem kell kezelni, csupán rendszeres kontrollvizsgálatokra van szükség. A tüneteket produkáló betegek kemoterápiában, sugárkezelésben, esetleg őssejt-átültetésben részesülhetnek. Mindezeken kívül pedig napjainkban igen látványos eredmény érhető el immunterápiával is. Ennél a kezelési formánál kifejezetten a daganatos nyiroksejteket pusztítják egy velük szemben kifejlesztett ellenanyaggal. Továbbá a terápia kiegészíthető gyógyszeres kezeléssel, valamint izotóppal, így a szervezet komolyabb károsodása nélkül érhető el a limfómasejtek pusztulása.

Ezt is szeretjük