A leukémia 4 látható jele a bőrön: így lehet felismerni a hematológus szakorvos szerint
A bőrön lévő elváltozások hematológiai megbetegedésre, leukémiára is utalhatnak.

- A sikkes letisztult szabású ruha sohasem kevés, ilyen nőies tud lenni: 3 inspiráló, gyönyörű fazon hírességektől »
- A szezon legnőiesebb cipői, amiket a francia nők irtó sikkesen viselnek: csinos kis fazonok árakkal »
- Ezzel egészítsd ki az edzést, ha keskenyebb karokat, tónusosabb vállakat szeretnél nyárra: 7 súlyzós gyakorlat otthonra »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Orosz Barbara ilyen gyönyörű menyasszony volt: férjével először szerepelt címlapon
- Nagy áremelést jelentett be a Vodafone: ezeket az ügyfeleket fogja érinteni
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
Bőrproblémákkal a legtöbben bőrgyógyászhoz fordulnak, ám előfordulhat, hogy súlyos hematológiai megbetegedésre, akár leukémiára hívják fel a figyelmet.
Hogy milyen bőrelváltozások miért jelennek meg bizonyos hematológiai megbetegedések során, arról dr. Kárpáti Ágnes, a Trombózis- és Hematológiai Központ hematológusa beszélt.
A leukémia bőrtünetei
A leukémia a rosszindulatú hematológiai daganatok egyike, melynek során kóros fehérvérsejtek abnormális mennyiségben vannak jelen, ezért nevezik fehérvérűségnek is. A leukémia hatására a fehérvérsejtek nagyon gyorsan szaporodnak, a kelleténél tovább élnek, és a csontvelőben kiszorítják az egészséges sejteket. Az állapotnak több típusa is ismert, melyek más tünetekkel, más prognózissal bírnak, valamint más korcsoportot érintenek. A leukémia bizonyos formái nem okoznak különösebb panaszokat, ám előfordulhat, hogy a tünetek a bőrön jelentkeznek.

Sápadt bőr
A leukémia - ahogy az összes rosszindulatú daganat - vérszegénységet generál. Az állapot egyik jele a fakó, sápadt bőr, melyet fáradékonyság, szapora légzés és a gyakori fejfájás kísérhet. Vérszegénység esetén a sápadtság nem csak a bőrön, hanem a nyálkahártyán is észrevehető.
Apró foltok a bőrön
A petechia tűszúrásnyi piros, esetleg lila, barna foltok jelenléte a bőrön. A vérlemezkék segítik a vérrögképződést, így megakadályozzák, hogy nagy mennyiségű vér távozzon a törött-sérült kapillárisból. Ha a vérlemezkeszám csökkent, az zavart okoz a véralvadásban, így a károsodott érből a vér kijut, ami apró véraláfutásokat eredményez. A petechiát több más bőrproblémával is könnyű összekeverni, ám jellemzője, hogy a színét nyomás hatására is megtartja. Természetesen még ekkor sem biztos a hematológiai betegség fennállása, hiszen egyéb betegségek, sőt gyógyszerek is eredményezhetik ezeket a foltokat.
Kék-zöld foltok
Szintén a vérlemezkék hiányára vezethető vissza, hogy szerte a testen véraláfutások, kék-zöld foltok alakulnak ki látszólag mindenféle előzetes ok nélkül. Ezek a foltok normál esetben is előfordulhatnak, például az illető nem emlékszik rá, hogy beütötte magát, ám hematológiai betegség esetén általában több ilyen foltot talál a testén, ráadásul olykor szokatlan területeken fedezi fel azokat.

Milyen a vércsoportod?
Ha ismered a vércsoportod, előre tájékozódhatsz a vércsoportodra jellemző betegségekről, és egy kis odafigyeléssel, megfelelő életmóddal elkerülheted azokat.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Vörösesbarna dudorok, csomók
- Bizonyos leukémia-, illetve lymphomatípusoknál bőrelváltozások jelenhetnek meg a testen. Ekkor a bőrön fájdalmatlan dudorok, csomók keletkeznek, melyek főleg vörösesbarna színűek. Leggyakrabban a törzsön, a karokon és a lábakon fordulnak elő - mondja dr. Kárpáti Ágnes, a Trombózis- és Hematológiai Központ hematológusa.
Fontos az alapos kivizsgálás
A bőrön lévő elváltozások szerencsére a legtöbb esetben nem hematológiai betegségre utalnak, ám nem árt figyelemmel kísérni őket. Ha nem múlnak, vissza-visszatérnek, és egyéb okot nem találnak mögötte, érdemes hematológushoz fordulni, aki gyanú esetén különböző vizsgálatokkal kizárja vagy megerősíti a vérképzőszervi megbetegedés diagnózisát: vérvétel, csontvelő-biopszia, képalkotó vizsgálatok, szükség esetén bőrbiopszia. Amennyiben bebizonyosodik a megléte, úgy a hematológiai megbetegedés típusától függően különböző terápiák jöhetnek számításba, például csontvelő-átültetés, sugárterápia, kemoterápia, biológiai terápia.
Új módszerrel gyógyulhatnak a magyar rákbetegek
Hamarosan új terápiával bővülhet a vérképzőszervi daganatos betegségek kezelése.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)