Így termelj jóllakottság-hormont! 3 egyszerű zsírégető módszer

Tudtad, hogy a halfogyasztás nem csupán egészséges, de az éhséget is csökkenti?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fogyókúra során az egyik legnagyobb dilemmát az éhségérzet csökkentése okozza, hiszen a súlyvesztés hosszú távú, ha koplalsz.

Az éhezés hatására ugyanis a szervezet raktározó üzemmódra kapcsol, és a bevitt kalóriákat nagyobb hatékonysággal alakítja zsírrá. A cél tehát, hogy jóllakottan fogyj.

Leptin - jóllakottság-hormon

A leptin - más néven jóllakottság-hormon - a fehérzsír-szövetben termelődik, vérben mérhető mennyiségét pedig a hipotalamusz érzékeli. A leptin egy másik, ghrelin nevű hormonnal együtt felel az éhségérzet szabályozásáért.

A ghrelin az üres gyomorban termelődik, és arról tájékoztatja az agyat, hogy megérett az idő a tápanyag-utánpótlásra.

Ha tehát a vérben a leptinszint magas, jóllakottnak érzed magad, de ha a ghrelinből érzékel nagyobb mennyiséget az agy, éhségérzet alakul ki.

Így termelj jóllakottság-hormont

A kérdés tehát az, hogy érheted el, hogy a fogyókúra során szervezetedben magas legyen a leptin hormon szintje, illetve javuljon a testben a leptinválasz - vagyis agyad érzékenyebben reagáljon a jóllakottság-hormonra.

A túlsúlyos emberek esetében ugyanis gyakran megfigyelik a kutatók, hogy a leptinrezisztencia okoz problémát: ilyenkor hiába magas a vérben a hormon szintje, a test nem reagál rá elég érzékenyen.

8 isteni nassolnivaló 200 kalória alatt

Nézegess képeket!

Elolvasom

Több halat

Számos kutatás kimutatta már, hogy a rendszeres halfogyasztás több szempontból is jó hatással van az egészségre. Az omega-3 zsírsavakban bővelkedő tengeri halak fogyasztásával meghosszabbíthatod az életed.

Egy padovai kutatás szerint a halban gazdag étrend javítja a szervezet leptinválaszát. Érdemes tehát hetente legalább kétszer tengeri halakat - makrélát, heringet, tonhalat - fogyasztanod.

Többször kis adagokban

Bizonyára sokszor hallottad már, hogy a fogyás érdekében érdemes átállni a napi háromszori étkezésről a napi ötszörire. Egyrészt így nem viszel be egyszerre túl nagy adag ételt, nem terheled meg nagyon az emésztőrendszeredet, másrészt kevesebb idő telik el két étkezés között. Ha pedig a nap során többször viszel be egységnyi kalóriát, azzal megakadályozod, hogy a vérben túlságosan csökkenjen a leptinszint - vagyis megéhezz.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Figyelj a glikémiás indexre!

A glikémiás index egy szám 0 és 100 között, mely azt mutatja meg, hogy egy adott élelmiszer szénhidráttartalmát milyen gyorsan használja fel a szervezet. Minél magasabb ez a szám, az étel fogyasztását követően annál gyorsabban emelkedik meg a szervezetben az inzulinszint, majd ugyanilyen gyorsan vissza is zuhan. Mivel a z inzulin és a leptintermelés kapcsolatban áll egymással, még inkább érdemes az alacsony glikémiás indexű ételekből összeállítanod a napi étrendedet. Ha ugyanis magas rosttartalmú, alacsony glikémiás indexű táplálékokat fogyasztasz, lassabban alakul ki éhségérzet. Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz a glikémás index és a fogyás kapcsolatáról.

Ezt is szeretjük