Fogyás léböjtkúrával? Ezért nem működik a szakértő szerint
Tóth Gábor élelmiszer-ipari fejlesztési mérnököt faggattuk a léböjtkúra hatásairól.
A tavasz a lelkesen megkezdett fogyókúrák ideje. Ilyenkor sokan vágnak bele különféle méregtelenítő, illetve léböjtkúrákba, amivel egyrészt a tél során felgyűlt salakanyagoktól szeretnének megszabadulni, másrészt súlyvesztést várnak tőle.
Tóth Gábor élelmiszer-ipari fejlesztési mérnök-szakíró előadót, a Tudomány és életmód szerzőjét kérdeztük, hogy mit is várhatsz a léböjtkúrától, illetve milyen veszélyeket rejthet magában.
- Hatékony fogyókúrás módszer a léböjt?
- A léböjt alkalmas lehet a fogyás első fázisának beindításához, hatására az éhségérzet egy-két nap után csökken, a vércukorszint beáll. Ugyanakkor mivel sok víz is távozik a szervezetből, csalóka lehet az eredmény, hiszen ilyenkor nem a zsírból fogyunk.
Ha tehát hosszú távú fogyásról van szó, a léböjt nem nyújt valódi megoldást, és a kúra után sokan visszahízhatják a leadott kilókat.
- Legfeljebb hány napig tartható a léböjtkúra?
- Léteznek három- vagy hat-hét napos kúrák, de akár ennél hosszabbak is. A hosszabb, több napos kúrákat csak szakmai felügyelet mellett szabad végezni: ezért is szerveződnek a léböjttáborok vagy léböjtcsoportok, ahol folyamatos szakmai kontrollal segítik a résztvevőket.
- Egyedül veszélyes a kúra?
- Egyedül, otthonunkban kockázatos lehet a két-három napnál hosszabb léböjt, mivel a vércukorszint egyensúlya megzavarodhat, a szervezet nem várt reakciót produkálhat. Természetesen más kérdés, ha valaki hosszú évek alatt gyakorlatot szerzett e kúrák terén, és nincs olyan betegsége - például szívbetegség, cukorbaj, epebetegség -, amely miatt ez ellenjavallott lenne. Ugyanakkor heti egy nap böjt - amikor valaki csak vizet, gyümölcs-, illetve zöldségleveket iszik - tehermentesíti az emésztőrendszert, kifejezetten előnyös lehet.
Heti egy nap gyümölccsel
Az alábbi videóban dr. Csiszár Miklós életmód-tanácsadó mondja el a gyümölcsnap szervezetre gyakorolt hatását.
- Mikor nem ajánlott a léböjt?
- A léböjtkúra szívprobléma, cukorbetegség vagy glükózintolerancia, illetve vesebetegség esetén nem javasolható. De még egészséges embernél is figyelni kell a só-víz háztartásra, hiszen a levekben igen sok a kálium, és relatíve kevés a nátrium. Emellett érdemes a léböjtkúra előtt a levekhez használt gyümölcsöket, zöldségeket pár napig nyers formában megnövelni az étrendben, akár nyers napok keretében is.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
- Milyen veszélyeket rejt még a léböjt?
- Számításba kell venni a magasabb K-vitamin-bevitelt, például zöld levelek esetében - vérhígító készítmény alkalmazásakor nem végezhető a léböjt, vagy csak célzott levekkel. Illetve aki hosszú évtizedek óta zsíros-fehérjedús étrenden élt, és hirtelen léböjtbe kezd valaki tanácsára, annál a keringés, az érfalak e váratlanul előállt értisztító hatást nem bírják követni, és az intenzív tisztulás, valamint salakeltávozás megterhelheti a szervezetet. Emiatt e téren is jó a fokozatosság és mértéktartás.
OLVASD EL EZT IS!
- fogyasztó praktikák
- veszélyes diéta
Hallottál az 5 harapás diétáról? 3 fogyókúra, ami bár hatékony, az orvosok betiltanák
- pszichológia
- cukor
2 evőkanál cukor, mínusz 20 kiló: hallottál a Shangri-La diétáról?
- villámdiéták
- veszélyes diéta