Egy fontos oltás, amit most kell beadatni a teljes védettséghez: a kullancsencephalitis elleni vakcina három részből áll
A kullancsok által terjesztett vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás elleni oltást három részletben adják be.


- Puhává teszik a kiszáradt bőrt és feltöltik nedvességgel: 3 gyorsan elkészíthető házi kézápolót mutatunk »
- Helen Mirren is odáig van a szíriai tervező különleges ruháiért: a legújabb kreációk láttán leesett az állunk »
- Szupernőies kiegészítő tér vissza tavasszal: a láncos öv lesz a szezon nagy slágere »
- Kiderült, Dobó Kata miért szakított Andy Vajnával: 8 év után zárta le élete egy szakaszát
- Auschwitzban halt meg a 14 éves lány: utolsó fotói még megrázóbbak színesben
- Anyja egy kartondobozban hagyta a fiút születése után: a férfi 30 év múlva megkereste
- Fekete Dávid válik: felesége a három gyerekkel elhagyta
- Helyesíráskvíz: kulturális vagy kultúrális? Tudod, hogy írjuk helyesen?
Az elmúlt években kifejezetten elszaporodtak a kullancsok, nemcsak az erdőkön és gyeptársulásokon, de a városi parkokban, kertekben is gyakran találkozott vele az ember, nem kis bosszúságára. A vérszívás önmagában is kellemetlen, de ami miatt igazán veszélyes, hogy a rovar több zoonózis betegséget is terjeszthet.
Bár csak néhány kering a köztudatban, a kullancsok számos betegség terjedésében szerepet játszanak: az emberekre nézve a legveszélyesebb a kullancsencephalitis, azaz a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás, illetve a Lyme-kór, amelyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz. Ritkán, de embert is fertőzhet többek között a nyirokcsomó-gyulladással járó tibola, Q-láz és a tularémia, vagyis nyúlpestis.
Kullancs elleni védőoltás
A kullancsencephalitis ellen oltással védekezhet az ember, feltéve, hogy nem várja meg a beadatással a nyári időszakot: az ideális időpont a tél vége vagy a tavasz legeleje, mivel ez valójában egy három részletből álló oltássorozat. Kétféle oltás van forgalomban jelenleg ma Magyarországon.
Az egyiknél az első vakcina után 1-3 hónap múlva következik a második, amely nagyjából 14 nap múlva már védettséget biztosít a betegség ellen, tehát időben elkezdve már az idei kullancsszezon is biztonságosabbá tehető.

A harmadik, emlékeztető oltás 5-12 hónappal követi a másodikat, ezzel együtt válik teljessé a sorozat, mely hosszú távon segít a megelőzésben. A sorozat azonban nem véd egész életre: először három évvel később, majd ötévente érdemes újra megismételni az emlékeztető oltásokat. Hatvan év felett háromévente javasolják.
A másik vakcina annyiban különbözik, hogy ott az első két részlet után az emlékeztetőt három évvel később adják be, majd ez ötévente ismételhető. 49 éves kor után ez háromévente javasolt.
Kivételes esetekben gyorsított eljárás is lehetséges, ezt akkor javasolják, ha az ember az első oltása után fedez fel magában egy kullancsot. Ilyenkor a második oltást is mihamarabb beadják, hogy minél hamarabb védetté tegyen. Szerencsére február-márciusra időzítve a szerencsétlen eshetőség miatt nem kell különösebben aggódni.
Az oltás nem javasolt egyévesnél fiatalabb gyereknek és tojásfehérje-allergiásoknak. Mellékhatásként némi bőrpír, átmenetileg hőemelkedés, láz, fejfájás is felléphet a Nemzeti Oltóközpont tájékoztatása alapján.

A kullancsencephalitis az adatok szerint 0,5-1%-ban halálos, ám a szövődmények gyakoriak: a megbetegedettek 5-10%-a maradandó bénulást, 26-46% pedig idegrendszeri károsodást tapasztalhat. Kortól és nemtől függetlenül bárkit érinthet a fertőzés.
Az oltás ára magánorvosi oltóközpontokban jelenleg 9-13 ezer forint között mozog dózisonként, erre jön rá az 1-2 ezer forintos oltási díj, esetleg a regisztrációs díj.
Ami ellen nem véd
A kullancsencephalitis elleni oltás nem redukálja nullára a betegségek esélyét. Mivel a csípést nem akadályozza meg, a kullancsok által terjesztett, gyakoribb Lyme-kór is fenyeget. A bakteriális fertőzés erős antibiotikumos kezelésekkel az esetek többségében legyőzhető, a gyermekek és az idősebb vagy gyengébb immunrendszerű emberek szervezetét nagyon megterheli, szélsőséges esetben bénulás, idegi bántalmak is felléphetnek hatására. Ezért is különösen fontos a megelőzés annak, aki sok időt tölt a szabadban.

Tudatos védekezéssel, azaz a bolti vagy akár házi kullancsriasztó készítményekkel, megfelelő öltözettel és a nap végén alapos átvizsgálással, valamint a megfelelő kullancs-eltávolító technikával töredékére csökkenthető a fertőzések kockázata.
A kullancs mintája is árulkodó
A különböző kullancsfajok jellemzően eltérő betegségeket is terjesztenek, így a kitinpáncéljukon található mintázat is sokat elmond a veszélyekről.
(Képek: Getty Images.)