Így néztek ki a középkori kórházak - A 12. századra Bagdadban már hatvanat építettek, Londonban csak egyet

A középkori iszlám kórházak nyújtotta szolgáltatások messze meghaladták az európaiakét.

Középkori kórházak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A betegek, sérültek ellátása folyamatosan fejlődött az emberiség történetében. A középkorban is megvoltak azok az intézmények, helyek, ahová a szegényebb, ápolásra szoruló lakosok is elmehettek kezeltetni problémáikat.

Azonban a középkorban még nem tudták feltétlenül megoldani a páciensek elszeparált kezelését, így a járványok sok áldozatot követeltek, a bekerülők gyakran csak még több betegséggel érintkeztek.

Középkori kórházak

Sokan azt hiszik, a keresztény egyháznak köszönhetően alapultak a mostani kórházak ősei, ám valójában az iszlám területeken az 1100-as években már sokkal több ilyen létesítmény épült. Közülük kiemelkedik Irak fővárosa, Bagdad, ahol a 12. századra már hatvan kórház épült, míg Londonban csak egyetlenegy - jelent meg a BBC oldalán. Ráadásul igen fejlett létesítmények voltak az iszlám kórházak, azaz bimaristánok, mivel nemcsak fizikai, hanem mentális és lelki sérüléseket is kezeltek, emellett olyan szembetegségek gyógymódjait és olyan műtéteket ismertek, amiket Európában még nem. Az egészségügyi ellátóhelyek ilyen nagyszámú megjelenését a helyi vezetőknek köszönhették, a világ első kórházát is itt hozták létre Harun al-Rashid kalifa uralkodása alatt még a 9. században. Ezzel szemben az európai kórházak létszáma és alacsony kapacitása is gyakran problémát jelentett - képeken mutatjuk, hogy néztek ki.

'Adud al-Dawla kalifa 982-ben építette Bagdad területén az Al 'Adudi kórházat, amiben 25 orvos dolgozott - a fennmaradt írásos emlékek csodás palotaként emlegetik. Minden bimarisztánhoz tartozott konyha, könyvtár, patika és mecset, ami mellett még kápolna is helyet kapott a keresztény pácienseknek. Legtöbbször orvosi iskolaként is funkcionáltak.
Fotó: <b><a id="hyperlink_7dbf81f8de6a516cf23c7574aaada9ad" href="https://www.researchgate.net/figure/Al-Adudi-Hospital-in-Baghdad-9th-century-AD-available-at_fig1_320634797" target="_blank">Babak Daneshfard</a></b> / ResearchGate
A 11. század végén készült metszeten Abu al-Qasim al-Zahrawi arab, muszlim orvos és sebész látható Córdoba kórházában, amely terület ma már Spanyolország része.
Fotó: Leemage / Getty Images Hungary
A 12. században európai keresztények adományaiból építették a Jeruzsálem Kórházat, melyben az egyházi emberek mellett orvosok és sebészek is dolgoztak. Népszerű egészségügyi hely lehetett, mivel a többi létesítményben, kolostorban, templomban általában csak szakképzetlen szerzetesek töltötték be ezt a pozíciót.
Fotó: <b><a id="hyperlink_fdb790faace149fb88b0d8df04b66d93" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gate_of_the_Hospital_of_the_Knights_of_St._John_of_Jerusalem_Wellcome_V0013423.jpg" target="_blank">Wellcome Collection gallery</a></b> / Wikipedia CC BY 4.0
1123-ban Rahere, I. Henrik udvarnoka alapította a Szent Bertalan Kórházat. Az épület kolostorként és kórházként is működött. Nők is vállalhattak munkát benne. A középkori kórházak inkább működtek egyházi, mint gyógyító helyként.
Fotó: <b><a id="hyperlink_8784154c895a5f8c8a4b8518514551d0" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:St_Bartholomew%27s_Hospital,_London;_bird%27s-eye_view_of_the_He_Wellcome_M0010303.jpg" target="_blank">Wellcome Library London</a></b> / Wikipedia CC BY 4.0
A Canterburyi Szent Tamás-templomot a 12. században építették elsősorban zarándokok menedékhelyeként, de szegényházként is működött. Egyfajta kórházként is szerepel, mivel betegellátást is biztosítottak az itt élő szerzetesek. A mai napig szegényházként működik.
Fotó: <b><a id="hyperlink_0f0a0a67dc36ac31249f25b984e7ef12" href="https://en.wikipedia.org/wiki/File:Hospital_of_St_Thomas_Canterbury.png" target="_blank">Pwqn</a></b> / Wikipedia
13. századi fametszet sokat elmond a középkori betegellátásról - legtöbbször az ágyak egy térben és egymás mellett sorban helyezkedtek el a templomok, kolostorok épületeiben. A szerzetesek bármilyen származású, vallású betegnek biztosítottak fekhelyet és ellátást.
Fotó: Bettmann
Ugyan az első körkórházat Bagdadban építették, Franciaországban található a legrégebb óta működő kórház, melyben keresztény hívőket láttak el. A párizsi Hôtel-Dieu a mai napig ezt a funkciót tölti be, feltehetően már 651-ben alapították, de első említése 829-ből származik. Itt kizárólag szerzetesek dolgoztak.
Fotó: pinterest, <b><a id="hyperlink_275c6432c35278c2cd4bc0fbacb1e11e" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Engraving;_Hotel_Dieu_Hospital,_Paris,_view_Wellcome_L0014027.jpg" target="_blank">Wellcome Collection gallery</a></b> / Wikipedia CC BY 4.0
A párizsi Hôtel-Dieu belsejéről készült fametszet lenyomata látható a képen. Az ábrázolás jól mutatja, hogyan ápolták a kórházban a betegeket az egyháztagok.
Fotó: Getty Images Hungary
IV. Malcom skót király 1164-ben alapította a Soutra Aisle templomkórházat, melynek egyik épülete a mai napig megtekinthető. A fennmaradt ábrán látszik, ahogy a szerzetesek a betegeket és éhezőket étellel látják el.
Fotó: pinterest, <b><a id="hyperlink_f0076cf76971f0ace3b115319d3d4422" href="http://www.pbase.com/wangi/image/79018884" target="_blank">Lee Kindness</a></b> / Wikipedia CC BY 2.5
A keresztények alapította templomkórházak gyógyítói nem kezeltek olyan beteget, akik nem gyónták meg bűneiket, gyakran a 12 apostol miatt csak 12 férfi beteget ápoltak. De nem csak ilyen szimbolikusan hangsúlyozták az egyház szerepét, Firenze legrégebbi, még most is működő kórházát, a Szent Mária Novella templomát kereszt alakban építették 1288-ban.
Fotó: <b><a id="hyperlink_772cbae404c953f7a5fd5b1a72ccb0c6" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hospital_of_Santa_Maria_Nuova,_Florence,_Italy._Etching_by_B_Wellcome_V0014712.jpg" target="_blank">Wellcome Collection gallery</a></b> / Wikipedia CC BY 4.0
A római Szentlélek Kórház látható a képen, ami Európában a legrégebbi. Az elhelyezése nem véletlen, hiszen úgy gondolták, hogy minél közelebb van a Vatikánhoz, egyúttal a Szentlélekhez a betegápoló hely, annál szentebb és gyógyítóbb, így a középkorban sok kórházat hoztak létre Olaszországban.
Fotó: <b><a id="hyperlink_c84b7d7ba572b234cf068c4172712dee" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Archiospedale_Apostolico_di_S._Spirito_in_Sassia_by_Giovanni_Battista_Falda_(1665).png" target="_blank">Jbribeiro1</a></b> / Wikipediab
A betegápolásra használt épületekben gyakran tanítottak is, mint a Heidelbergi Egyetemi Kórházban, ami jelenleg Németország egyik legnagyobb egészségügyi központja, 12 kórházi épületből áll. Az 1386-ban alapított létesítményben a középkorban a képen látható módon zajlott az oktatás.
Fotó: <b><a id="hyperlink_04e6e6cee7d80bca36760896dd5a5a03" href="https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Heidelberg_University#/media/File:Hohe_Schul_zu_Heydelberg.jpg" target="_blank">Sebastian Münster</a></b> / Wikipedia

(Képek forrása: Wikipedia, pinterest, Getty Images Hungary, borító-és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük