"Maga nem kövér, maga beteg": 151 kilóról indult Dia, ma ezrek követik a fogyásban

Kovács Klaudia szeretne minden túlsúlyos ember számára támogatást és gyakorlati tanácsokat adni, hogy olyan sikereket érhessenek el, mint ő.

Kovács Klaudia
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb nő életében legalább egyszer eljön az a pillanat, amikor elégedetlen lesz a testsúlyával, és fogyni szeretne. Mégis sok diéta végződik kudarccal, visszahízással. Különösen azok tudják jól, milyen frusztráló ez az ördögi kör, akik jelentősebb felesleggel küzdenek, és már számtalanszor nekifutottak egy-egy diétának. Nekik és mindenkinek, aki egészségesebb, karcsúbb, fittebb szeretne lenni, nyújt támogatást a Duci Dívány blog írója, Kovács Klaudia, aki maga is 151 kilóval vágott bele a fogyókúrába.

A közgazdász lány leszámolt a kifogásokkal, mélyen magába nézett, és megtalálta a szükséges motivációt ahhoz, hogy ne csak lefogyjon, de megváltoztassa az életét is. Útja során ott tart, hogy 106 kilót mutat alatta a mérleg, ám a célja 65 kiló. Az átalakulás állomásairól, az életmódváltásról blogján és a Facebookon is beszámol, ahol támogatása és pozitív példája már több mint tízezer embernek adott erőt. 

Klaudia személyes varázsa mellett sikeréhez az is hozzátartozik, hogy ugyanabban a cipőben jár, mint azok, akiknek segít. Nem egy kigyúrt fitneszgurutól vagy egy modellalkatú dietetikustól kapnak az emberek tanácsokat, hanem egy hétköznapi nőtől, aki mégis valami rendkívülit képes véghez vinni. 

Hallgasd meg a Klaudiával készült podcastot, melyben Rácz Brigittával, a Femina főszerkesztőjével részletesen végigveszik az életmódváltáshoz szükséges összes elengedhetetlen, hasznos szempontot. 

Interjú Kovács Klaudiával

00:00:00 / 00:00:00

A Duci Dívány története

Klaudia saját elmondása szerint igazán jó családi hátteret tudhat maga mögött. A hízást kiváltó lelki okok nem innen erednek, sőt, fiatal korában sem küzdött jelentős súlyproblémákkal. A gondok akkor kezdődtek, amikor huszonéves lányként felkerült Budapestre egyetemre, és önálló életet kezdett. Ettől fogva a házi ételeket pizza, hamburger és péksütemények helyettesítették, így a súlya egyre csak gyarapodott.

Nemsokára 12 órázni kezdett egy call centerben, ami még inkább a gyorséttermi ételek felé hajtotta. Később egy bankban kapott állást, ahol néhány év alatt fiókvezető és ezzel együtt 151 kiló lett. Klaudia lelki evővé vált. 

Élettársam volt az étel 12 éven keresztül.

Evett azért, hogy boldogabb legyen, vagy éppen amiatt, mert bánatos volt. Noha időközben vagy százszor megpróbált lefogyni a sztárdiétákkal, egyre csak falakba ütközött.

Mindig sikerült megindokolnia magának, miért nem megy. Különösen megrázó élmény volt számára, amikor a bankfiókban fegyveres rablás történt, melynek során az élete is veszélyben forgott. Az incidens éveken keresztül kísértette, miközben úgy gondolta, az evési rohamok is a feldolgozatlan traumának köszönhetőek.

Súlyproblémái miatt orvostól orvosig járt, akik gyógyszereket írtak fel, és inzulinrezisztenciát állapítottak meg nála. Klaudia ezt követően a betegséget okolta amiatt, hogy képtelen lefogyni. Egészen addig nem is változott a helyzet, amíg el nem jutott egy terapeuta doktornő szemináriumára, aki végre a szemébe mondta a következő, nagyon fontos mondatot.

Maga nem kövér, maga beteg.

A fiatal nő az előadást követően is felkereste az orvost, aki végre nem úgy kezelte, mint a többiek - futószalagon, kapkodva. Két órán keresztül beszélgettek, de ebből több mint másfél óra volt az, hogy Klaudia végre kiönthette a szívét.

Fény derült a kövérségi depresszióra, az ételfüggőségre, a gluténallergiára és a tejfehérje-érzékenységre. Ez azt jelentette, hogy változtatnia kell az étrendjén. A blogger beleásta magát az egészséges táplálkozás elméletébe, és gondosan megtervezte az életmódváltást. Noha már novembertől készült rá, a kezdésre egy újévi fogadalmat követően került sor. A Duci Dívány blog és a Duci Reform Facebook-csoport pedig január 20-ával indultak be. Klaudia azóta is folyamatosan képzi magát, és népszerűsége is egyre csak nő, így ennek kapcsán beszélgettünk vele.

Klaudia előtte és utána.
Klaudia előtte és utána.

- Hogyan lehet egy valódi életmódváltást és ezzel együtt a hosszú távú, tartós fogyást elkezdeni?

- Az elmélet megismerésénél. A legtöbben utoljára a középiskolában hallanak arról, hogyan működik a testük, pedig fontos lenne ismerni a belső szervek, az anyagcsere munkáját és a tápanyagokat. 

A divatos diéták figyelmen kívül hagyják a biológiát, csak látszatfogyást, azaz izomvesztést érnek el, kiéheztetik a szervezetet, és nem lehet őket hosszútávon tartani, így visszahízáshoz vezetnek. Nagyon sokáig ilyenekkel próbáltam lefogyni, megkeresni a könnyű utat. Egyetlen dologgal nem próbálkoztam soha: a tudományosan megalapozott módszerekkel. Mivel szeretném, hogy ezeket mások is megismerjék, a fogyókúra elméleti alapjairól összeállítottam egy e-bookot. Ezután jöhet az elmélet alkalmazása, azaz a rossz szokások helyettesítése jó, egészséges szokásokkal.

- Mit szoktál enni?

- Nem értek egyet a szélsőséges étrendekkel, melyek szigorúan korlátozzák a szénhidrátok fogyasztását, ezek ugyanis igen fontos üzemanyagként szolgálnak az emberi test számára. Nagyjából az étrendem felét szénhidrátokból állítom össze, ám odafigyelek a lassú és gyors felszívódású források egyensúlyára. Három-négy óránként eszem, hogy sose essen le a vércukorszintem, és folyamatosan pörögjön az anyagcserém. 

Reggelire például 140 gramm rozskenyeret szoktam enni. Nem tiltok meg magamnak semmit, így ezt megkenem egy kis zöldségkrémmel és magas hústartalmú, általában csirke- vagy pulykasonkát, valamint sok-sok zöldséget eszem hozzá. Tízóraira például banánból és zabpehelyből turmixolok palacsintatésztát, amit kicsi olívaolajon sütök meg. Ebédre húst és zöldséget fogyasztok általában valamilyen kiadós körettel, quinoával, rizzsel vagy kölessel. Uzsonnára gyümölcsöt eszem - igen, a fogyókúra alatt is szabad -, ám a cukrok felszívódásának lassítására általában egy kis olajos magot vagy joghurtot fogyasztok mellé. A vacsora az ebédhez hasonlóan alakul.

Az ételeket magam készítem, néha még a kenyeret is én sütöm. Általában háromnaponta negyven-hatvan percet vesz igénybe, hogy mindent kis dobozokba kiadagolva előkészítsek, így soha nem bűnözöm, hiszen előre csomagolt, kész ételek várnak. Az étrendemben a kalóriák és a makrotápanyagok - fehérje, zsír, szénhidrát - mind gondosan ki vannak számolva. Ez elsőre bonyolultnak tűnik, és valóban meg kell szokni, ám hamar készségszintre fejleszthető.

- Miért beszélsz olyan sokat éppen a folyadékbevitel fontosságáról?

- Be kell vallanom, hatalmas kólarejtegető voltam, ahogy édesanyám fogalmaz. Ő ugyanis, akárhányszor meglátogatott Budapesten, minden szekrényben kólát talált. Ezzel a függőséggel egyáltalán nem volt egyszerű leszámolni, szinte képtelen voltam meginni az egyszerű, ízetlen csapvizet. Rá kellett azonban jönnöm, hogy ez egy nagyon jelentős része a problémának. Az édes íz rabságából úgy sikerült kitörnöm, hogy a vizet zöld vagy sima citrommal ízesítem, vagy valamilyen finom és egészséges teát iszom, emellett pedig egy telefonos applikáció is figyelmeztet arra, hogy eleget igyak.

A zéró kóláról már tudom, hogy sajnos nem jó megoldás. A benne lévő mesterséges édesítőszerek ugyanis majdnem ugyanúgy hizlalnak, mint a cukor. Ha már édesíteni kell, jobb a természetes cukorpótlókat használni, például mértékkel mézet, steviát vagy eritritet.

- Rengeteget mozogsz. Milyen szerepet tölt be nálad a sport? 

- 150 kilósan, amikor elkezdtem sétálni, hatszáz métert tudtam megtenni. Innen fokozatosan, körülbelül négy hónap alatt odáig jutottam, hogy hét kilométert gyalogoltam. Nem a sporttevékenység élvezete, hanem a sikerélmény hajt az úszás, a futás során. Az állóképességem, a teljesítményem folyamatosan javul. Ezeket fitneszórával mérem, amiből egyébként olcsón is lehet jót beszerezni, és nagyon sokat segít a fogyásban.

Szerintem mindenki életminőségén hatalmasat javít, ha legalább fél órát mozog naponta - ez lehet egy egyszerű séta vagy kertészkedés, bármi, a lényeg, hogy mindennap mozogjunk. Nekem az is igazán sokat jelent, hogy mára eljutottam odáig, hogy személyi edzőnek tanulhatok - aminek egy komoly orvosi alkalmassági felmérés az előfeltétele, és korántsem vesznek fel mindenkit a képzésre.

- Mit csináljon az, akinek nincs ideje ezekre? 

- Amikor nagyon kövér voltam, sosem volt időm semmire. Valójában ennek a java csak kifogás. Hasonló élethelyzettel gyakran szembesültem banki munkám során. Sokan azért nem akartak nyugdíj-megtakarítást kezdeni, mert azt gondolták, nincs rá pénzük. Mégis, amikor elkezdtük átbeszélni a kiadásaikat, mindig sikerült találni valahol egy kis pénzmagot. Így működik ez az idővel is. Meg kell határoznod, hogy mi a fontos számodra, és arra időt kell szakítani. Még akkor is, ha ez azzal jár néha, hogy nem a barátnőiddel kávézol, hanem elmész spinningórára.

Kovács Klaudia jelenleg, lassan két számjegyes testsúllyal
Kovács Klaudia jelenleg, lassan két számjegyes testsúllyal

- A teljes életmódváltás hogyan hatott a kapcsolataidra? Nem furcsállták, hogy már nem az az ember vagy, aki voltál, nem érsz rá mindig, átalakult az életedben a fontossági sorrend?

- Nem lehet mindig mások elvárásai szerint élni. Bele kell férnie az olyan időnek is, amit magamra szánok. Ezt érdemes szabályként már jó előre lefektetni a környezetedben élőkkel, hogy tudják, ez neked igenis fontos. Ilyenkor derül ki, kik az igazi barátok, kik támogatnak. Akik gúnyolódnak, győzködnek, hogy feleslegesen töröd magad, vagy másképpen próbálnak visszahúzni, sokszor egyszerűen csak irigyek, akik maguk is problémákkal küzdenek. Érdemes az ilyenekre kedvesen reagálni, ami sok esetben segít megváltoztatni az attitűdjüket. Ha ez nem válik be, és tényleg túl sok negativitás érkezik tőlük, akkor érdemes inkább megszakítod velük a kapcsolatot.

- Miket tanulsz, és hogyan szeretnéd tovább képezni magad?

- Noha közgazdász diplomám van, mióta fogyókúrázom, rájöttem, érdekel a biológia, biokémia. Egy life coach, életmód-tanácsadó képzést wellness-specifikus iránnyal már elvégeztem, hogy minél kompetensebb segítséget adhassak az oldal követőinek. Ezután most egy személyi edző végzettség megszerzése a cél, a képzés 2018 júniusáig tart. Ezt követően pedig szeretném elvégezni a dietetikus szakot a Semmelweis Egyetemen, hogy minél sokoldalúbb legyen a tudásom. Időközben rájöttem, a hozzám hasonló helyzetből induló emberek támogatása a valódi hivatásom.

- Hol vagy elérhető?

- A blogomat a Duci Díványon keresztül olvashatjátok, aminek a Facebook-oldalát is érdemes követni. Itt találjátok meg az ismeretterjesztő e-bookomat tele hasznos infókkal. Emellett létrehoztam egy Duci Reform nevű zárt Facebook-csoportot is, ahova a tagfelvételt tőlem kérhetitek. Mindenkit szívesen látunk, aki hasonló cipőben jár, és szeretne egy támogató közösség részese lenni, olyan kérdéseket feltenni, amiket intimnek tart, vagy akár szégyell nyilvánosan megosztani, de itt megosztunk ételtippeket, havi étrendeket, edzésterveket és még számtalan, igen hasznos információt. Aki azonban trollkodik, másokat bánt, vagy saját termékeit reklámozza, az nem lehet tag. Forduljatok hozzám bátran, ha úgy érzitek, segítségre van szükségetek az étrend vagy edzésterv összeállításában és az életmódváltás elkezdésében!

Ezt is szeretjük