7 súlyos szövődmény, amit a koronavírus okozhat: nem csak a szaglásvesztés állandósulhat
A koronavírus-járvány kitörése óta végzett kutatások, beszámolók alapján a szakértők összegyűjtötték a fertőzés leggyakoribb szövődményeit.
Még az enyhe koronavírus-fertőzést átélők közül is többen panaszkodnak fennmaradó idegrendszeri tünetekre. Sokaknál a koncentrációs nehézség, memóriazavar, az úgynevezett “agyköd”, másoknál a tartós szaglás- és ízérzésvesztés, a fejfájás zavarja hosszú hónapokig a mindennapokat.
Dr. Mező Anita, a Neurológiai Központ neurológusa az eddig tapasztalt, lehetséges enyhébb és komolyabb szövődményekre és a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Jellegzetes neurológiai tünetek
Bár a koronavírus-fertőzés elsősorban a tüdőt támadja meg, egyre többet lehet tudni a szívet érintő esetleges szövődményekről - amely közül a leggyakoribb a szívizomgyulladás -, és sokan tapasztalják a neurológiai maradványtüneteket is. Többen a már gyógyultak közül hetekig, hónapokig küzdhetnek olyan tünetekkel, amelyeket esetleg nem is kötnek a már lezajlott betegséghez. Alább láthatóak a Covid-19-fertőzés leggyakoribb neurológiai tünetei.
- Fejfájás,
- izomfájdalom,
- bizonytalanságérzés, szédülés,
- íz- és szaglásvesztés, esetleg fantomszagok érzékelése,
- agyköd.
Az “agyköd” megnevezés egy memóriazavarokkal, feledékenységgel, rosszabb koncentrálóképességgel, esetleg tudatzavarral járó állapot, amelynek még nem teljesen tisztázott az oka. Mindenesetre ezeket a jelenségeket akkor is komolyan kell venni, ha maga a koronavírus-fertőzés könnyen lezajlott. Mindazoknál pedig, akik kórházi kezelésre szorultak, fokozott óvatosság szükséges, hiszen egy francia vizsgálat szerint 120 korábban kórházban ápolt beteg közül hónapokkal később 34%-nak volt memóriazavara, 27%-nak pedig koncentrációs problémái - ismerteti Mező doktornő.
Súlyosabb neurológiai szövődmények is előfordulhatnak
A The Lancet Neurology neves szakmai folyóiratban megjelent tanulmányban egyre több súlyos szövődményről számolnak be a kutatók. A fertőzés mind a központi, mind a perifériás idegrendszerre hathat, és ennek megfelelően jelenhetnek meg a szövődmények is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Maradandó íz- és szaglásvesztés,
- agyhártyagyulladás,
- Guillain-Barré-szindróma, amelynek tünetei az érzéskiesés, zsibbadás, izombénulás,
- stroke,
- neurológiai-pszichés szövődmények,
- kognitív zavarok, demencia,
- gyermekeknél Kawasaki-betegség, amely egy, az érfalak gyulladásával járó tünetcsoport, súlyos tünetekkel.
- A koronavírus neurológiai szövődményeinek kivizsgálására az első lépés egy szakorvos felkeresése - hangsúlyozza dr. Mező Anita, a Neurológiai Központ neurológusa. - Az anamnézistől, a tünetektől és a fizikális vizsgálatoktól függően indokolt lehet több további vizsgálat, koponya-MR, EEG, ENG-EMG elvégzése is az agyi és perifériás idegrendszeri szövődmények, rendellenességek felfedésére.
A maszkviselés nagy előnye, hogy még inkább láthatóvá válik, mennyire hülyék vagyunk
Megszoksz vagy megszöksz. A maszk elől sokan szökni próbáltak, aztán kénytelenek voltak megszokni. Vitáztak róla, kutatták, hatásos-e, az összes hátrányát tudjuk. Most elmondjuk, mit lehet benne szeretni.
A maszkviselés nagy előnye, hogy még inkább láthatóvá válik, mennyire hülyék vagyunk
Megszoksz vagy megszöksz. Megszoktuk. Vitáztak róla, kutatták, hatásos-e, az összes hátrányát tudjuk. Most elmondjuk, mit lehet benne szeretni.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)