A köröm állapota nemcsak esztétikailag fontos. Legtöbben nincsenek tisztában azzal, hogy az ujjak végén található megvastagodott szaruréteg árulkodik a szervezet egyes betegségeiről is.
A körmön található elváltozások és hiányosságok, elszíneződések és egyéb deformitások nem egyenlők a diagnózissal, de mindenképpen felhívják a figyelmet arra, hogy lappangó egészségügyi probléma állhat a háttérben.
Figyelj a körmöd állapotára!
A köröm tükrözi az aktuális egészségi állapotot, de korábban átélt betegségekről is mesélhet. Ha a köröm halványrózsaszín, és kicsit domború, felülete egyenletes és fényes, az egészséges szervezetre utal. Ha viszont színben, struktúrában, felületben eltér a normálistól, az a következő betegségekre utalhat.

Ha hiányzik a körömről a kis fehér félhold -
a lunula - a körömágynál, akkor az B12-vitamin-hiányra, súlyosabb esetben pajzsmirigyproblémára és szív- és érrendszeri gondokra utalhat.

A sárgás színű köröm májbetegségre és sárgaságra utal, mivel megköti a kémiai anyagokat. A nyirokrendszeri zavarokat és a diabéteszt is kísérheti sárgás elszíneződés a szarurétegen.

Az óraüvegszerűen kidomborodó köröm, főként, ha dobverő - kiszélesedő - ujjakon található, komoly tüdőproblémákra vagy szív- és érrendszeri gondokra utalhat. Hippokratész fedezte fel a jelenséget.

A puha, papírvékony és rétegekben töredező köröm gyengült immunrendszerre, vashiányra utal. A szervezetnek nemcsak vitaminra, de ásványi anyagokra és nyomelemekre is szüksége van ilyenkor.

A homorú, kanálra emlékeztető, puha köröm deformációja utalhat pajzsmirigyproblémákra. Ha az elváltozás nem vashiányos állapotot tükröz, belgyógyászati kivizsgálás javasolt.

A hosszanti barázdák és csíkok a körmön jelezhetik azt, hogy ízületi gyulladás van a szervezetben, vagy pikkelysömör alakul ki a körmön.

A bőrnél is fehérebb köröm arra utal, hogy gyulladásos folyamatok zajlanak a szervezetben. Ilyen esetben érdemes egy laborvizsgálatot kérni, hogy a vérsüllyedés értékei kimutassák a problémát.

A harántvonalaknál hullámos köröm utalhat fertőző betegségre vagy szívproblémákra. Ezeket dr. Beau után nevezték el. Lázas állapotok és cukorbetegség kísérőjeként is megjelenhet.

A fehér pontok vagy foltok a körmön elsősorban hiánytünetek, fehérjehiány és fertőzés is állhat a háttérben. A szervezet fertőzésese megbetegedései után is kialakulnak a foltok.

A kékes színű körmök azt jelzik, hogy a szervezet nem jut elég oxigénhez. Ha nem a hideg okozta elszíneződésről vagy mechanikai sérülésről van szó, a légzőszerveknél kell keresni a problémát.

A vastag, markánsan elhatárolható,
hosszanti barnás vonal a körmön az agresszív bőrrák egyik tünete lehet. Ilyen elszíneződésnél azonnal bőrgyógyászhoz kell fordulni.