Ki nem adhat vért? 23 kizáró ok, amit érdemes előre tudni
A véradás életeket menthet, de bizonyos kizáró okok esetén nem lehetséges részt venni benne.
A véradás az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy életeket ments. Magyarországon a 18 és 65 év közötti, 50–140 kilogramm testsúlyú, egészséges felnőttek adhatnak vért, amennyiben megfelelnek a véradás szabályainak. Azonban vannak olyan tényezők, amelyek miatt valaki átmenetileg vagy véglegesen nem alkalmas rá. Ezeket érdemes előre ismerni.
Ki nem adhat vért?
Az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) iránymutatásai alapján az alábbiakban bemutatásra kerülnek a leggyakoribb kizáró okok.
Láz vagy betegség jelei: ha az elmúlt három hétben 38 °C fölötti lázas betegség zajlott le, vagy jelenleg 37,5 °C fölötti hőemelkedés áll fenn, a véradás nem lehetséges.
Fertőző betegségek: bármilyen vérrel átvihető fertőzés – például HIV, hepatitis B vagy C – kizáró ok. Emellett Chagas-betegség vagy más fertőző megbetegedések is akadályt jelentenek.
Krónikus betegségek: a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívizomgyulladás (ha két éven belül zajlott le) vagy a nem megfelelően kezelt magas vérnyomás kizáró okok. Korábbi cikkünkből azt is megtudhatod, hogy milyen komoly szövődményei lehetnek a kezeletlen magas vérnyomásnak.
Gyulladásos bélbetegségek: a Crohn-betegség vagy más súlyos bélgyulladások esetén nem lehet vért adni.
Cukorbetegség: inzulinfüggő (1-es típusú) cukorbetegek nem alkalmasak véradásra.
Autoimmun betegségek: például a lupus vagy egyéb immunhiányos állapot kizárja a véradást.
Idegrendszeri betegségek: az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór, a Huntington-kór és a sclerosis multiplex mind kizáró tényezők. Stroke után szintén nem lehet vért adni.
Rovarcsípés vagy állatharapás: ismeretlen állat harapása után egy évig, kullancscsípés esetén 30 napig nem adható vér.
Tetoválás vagy testékszer: az új tetoválás, tartós sminktetoválás vagy testékszer elkészíttetése után fél évig tilos vért adni. A tetoválás kockázatairól ide kattintva tudhatsz meg többet.
Akut fertőzések: felső- és alsó légúti fertőzések után legalább 14–30 napos tünetmentesség szükséges.
Terhesség és szoptatás, terhesség alatt és a szülés utáni hat hónapban nem lehet vért adni. A szoptatás azonban nem kizáró ok.
Súlyos allergiás reakciók: anafilaxiás sokk vagy súlyos allergiás reakciók után nem lehet vért adni.
Fogászati kezelések: egy-egy fogászati kezelés után 1–14 napot kell várni, míg komolyabb beavatkozás (például foghúzás) esetén ez az idő fél év is lehet.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Műtétek és orvosi vizsgálatok: nagy műtétek vagy endoszkópos vizsgálat után hat hónapig nem alkalmas valaki véradásra.
Vesebetegségek: húgyúti fertőzések vagy egyéb vesét érintő betegségek kizáró tényezők.
Reumás és csontrendszeri betegségek: súlyos csontritkulás vagy más mozgásszervi betegségek akadályozzák a véradást.
Pszichiátriai betegségek: skizofrénia, téveszmés állapotok és más súlyos pszichiátriai betegségek kizáró okok.
Tudatmódosító szerek használata: alkoholfogyasztás vagy pszichoaktív szerek hatása alatt álló személyek nem adhatnak vért. Véradás előtt nem szabad alkoholt inni. A maximálisan megengedhető mennyiség a véradás előtt két órával elfogyasztott 0,5 l sör vagy 2 dl bor vagy 0,5 dl tömény ital. Arról, hogy honnantól számít valaki alkoholistának, nemrég Zacher Gáborral beszélgettünk.
Bizonytalan egészségi állapot: ha az orvosi vizsgálatot végző szakembernek kétségei vannak a véradó válaszaival kapcsolatban, kizárhatja a véradót.
Extrém sport vagy veszélyes munka a véradás napján: pilóták, buszvezetők, darukezelők, búvárok és más veszélyes munkát végzők a véradás napján nem végezhetnek munkát.
Állapotos vagy nemrég terhességet megszakított nők: az elmúlt hat hónapban megszakított terhesség szintén kizárja a véradást.
Utazás trópusi országokba: trópusi utazások után bizonyos időszakokban – például szúnyogcsípés esetén – nem ajánlott vért adni.
Rendszeres gyógyszerszedés: néhány gyógyszer (például aszpirin) rövid ideig kizárhatja az embert a véradásból.
Tévhitek, amiket érdemes eloszlatni
- Látás- és hallássérült véradók adhatnak vért, amennyiben a kommunikáció zavartalan, ezek nem kizáró tényezők.
- Mozgáskorlátozott személyek is adhatnak vért, ha a véradó képes az ágyra ülni, de a kerekesszékes személyek is ide tartoznak.
- Tetoválás vagy testékszer nem jelent végleges kizárást, csak időlegeset.
- Utazás nem kizáró ok, csak bizonyos országokba való látogatás esetén.
- Krónikus betegségek, például asztma vagy diabétesz (nem inzulinfüggő) esetén is lehet vért adni.
A véradás egy nemes és életmentő cselekedet. Ha bármely kizáró ok érint, konzultálj a vérellátó szakembereivel, hogy tisztázd az alkalmasságodat!
Koronavírus: egyre nagyobb a baj, a fertőzésen átesettek segítségét kérik
Véradásra és plazmaadásra kér a vérellátó szolgálat.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- egészségügy
- véradás