A jövő embereinek már nem lesz lábujjuk: 9 testrész, ami eltűnik a tudósok szerint

Az evolúció folyamán kialakultak olyan testrészek, amik mára teljesen elveszítették eredeti funkciójukat. A tudósok szerint ezek el is fognak tűnni.

Jövőben eltűnő testrészek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A test egyes részeivel sokszor már csak a gond van. Begyulladhatnak, sokaknak már most előbb-utóbb el kell távolítani őket, hogy ne okozzanak a későbbiekben galibát, vagy csak egyszerűen feleslegessé váltak, és már senki nem használja őket.

Az ember szervezete az evolúció során a különböző környezeti kívánalmaknak megfelelően alkalmazkodott és fejlődött. Ez volt akkor is, és most is az életben maradás kulcsa.

Felesleges testrészek

Ez a folyamat nem zárult le, nagyon kevés olyan fajról lehet tudni, akik evolúciós zsákutcának minősülnek, mert egyszerűen már nem tudnak tovább fejlődni. Ilyen élőlények többek között a szivacsok és a mohák vannak. Az ember azonban folyamatosan és egyre gyorsabban változó világban él, az ősidőkben kialakult módosulások mára szó szerint elavulttá váltak. A túlélés kulcsa egy ilyen környezetben az adaptálódás, így a felesleges részek előbb-utóbb el fognak tűnni.

A Harvard Egyetem kutatói rámutattak néhány lehetséges változásra. Ezek természetesen nem néhány évtized alatt következhetnek be, a folyamat akár több százezer vagy félmillió évig is eltarthat.

A Darwin-dudor a legtöbb ember fülén megtalálható. Ez a dudor feltehetően egy nagyobb nyúlvány maradványa, mely még az elődöket segítette a távoli hangok észlelésére. Mára azonban már nincs erre szükség, így feltehetően az idő múlásával teljesen el fog tűnni.
Fotó: Wikipedia/<a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Darwin-s-tubercle.jpg" target="_blank" id="hyperlink_f481f767a5473ae70fc0e149a8906a41">Luis Fernández García</a>
A hosszú tenyérizom a könyöktől a csuklóig fut, és az ember 11%-ából már most hiányzik. Az ősöknél a kapaszkodásnál kulcsszereppel bírtak ezek az izmok, azonban mára már csak a harcművészek vagy sziklamászók látják hasznát, így idővel valószínűleg ez a rész is eltűnik.
Fotó: wikipedia, Getty Imagages Hungary
A vakbelet vagy féregnyúlványt sokaknál ki kell műteni, mivel igen könnyen be tud gyulladni. Feltehetően az ősidőkben, amikor az emberi étrend inkább növényi anyagokból állt, ez a terület szolgált a cellulóz emésztésére, ez a nyúlvány pedig ennek a maradványa.
Fotó: Nerthuz / Getty Images Hungary
A rövid lábujjak a futáshoz voltak szükségesek elődeink számára. Mivel ma már menekülésre és üldözésre aligha kell, és egyes állítások szerint járás közben az ember már nem annyira támaszkodik rájuk, idővel feleslegessé válhatnak - különösen a kislábujj.
Fotó: alex_ugalek / Getty Images Hungary
A fülkagyló mozgatásául szolgáló izmok is idővel teljesen feleslegessé válnak. Ugyan a hallás élességének fokozását biztosítják ezek az izmok, már nincs szükség rájuk - gondolj bele, milyen kevesen tudják mozgatni a füleiket!
A kulcscsont alatti izom csak akkor lenne hasznos, ha az emberek még mindig négykézláb közlekednének. Az ilyen jellegű mozgások nélkülözése miatt a jövő emberének valószínűleg nélkülöznie kell ezt az izmot.
Feltehetően idővel a szőrmerevítő izmok is el fognak tűnni. Az állatok körében jelzésként szolgál a másik számára felborzolása, intim célokat vagy frusztrációt fejez ki. Az emberek körében a libabőr eredeti funkcióját elveszítette.
Fotó: MishaBeliy / Getty Images Hungary
A madarak és emlősök szeme rendelkezik membránnal, mely a szem védelmére és a szennyeződések kipucolására szolgál. Az emberi szem belső sarkában található pislogóhártya már csak egy apró redő, melyről elképzelhető, hogy a jövőben nem is lesz már.
Fotó: Wikipedia/<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Nictitating_membrane#/media/File:Gray892.png" target="_blank" id="hyperlink_4bf14ee7c4056e3ef0b2dde8ba059c51">Henry Vandyke Carter, Henry Gray - Gray's Anatomy</a>
A korai embereknek szükségük volt több őrlőfoghoz ahhoz, hogy szinte bármit el tudjanak rágni az elegendő kalória érdekében. A bölcsességfogak ma már sokszor ki sem nőnek, vagy csak galibát okoznak.
Fotó: mkarco / Getty Images Hungary
Íme, a Mirror oldalán megjelent rajz a jövő emberéről. Az alkotó szerint a jövő emberének a háta görnyedt lesz a mobilozástól, a kéz tartása is adaptálódni fog az állandó pötyögéshez. Emellett pedig a technikai eszközök káros fénykibocsájtása miatt plusz hártya alakul a szemre.
Fotó: Mirror

(Képek forrása: wikipedia, Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük