Megdöbbentő dolog derült ki a jógáról: súlyos problémákat is okozhat
Óvatosan kell gyakorolni az egyébként jótékony hatású mozgásformát.
Az emberek 10%-ánál okoz váz- és izomrendszeri megbetegedést a jóga, és az esetek 21%-ában súlyosbítja a már meglévő fájdalmakat, legalábbis ezt állapították meg a Sydney-i Egyetem kutatói.
A Journal of Bodywork and Movement Therapies című folyóiratban közölt tanulmány szerint a jóga világszerte egyre népszerűbb kiegészítő és alternatív terápia a váz- és izomrendszeri rendellenességek kezelésére, olvasható a ScienceDaily tudományos-ismeretterjesztő portálon.
A jóga hatásos, de árthat is
Míg a jóga egyrészről hatékony módszer lehet a váz- és izomrendszeri megbetegedések kezelésére, akárcsak a testmozgás bármely fajtája, másrészről okozója is lehet az ilyen típusú fájdalmaknak, mondta Evangelos Pappas, a kutatás társvezetője.
Az eredmények szerint éves szinten az emberek 10%-ánál okoz váz- és izomrendszeri megbetegedést a jóga, ami hasonló az egyéb sportokat űzők körében bekövetkező sérülések arányához. Ez így is tízszerese az eddig vélt megbetegedéseknek.
Súlyosbíthatja a fájdalmakat
Azt is megállapították, hogy a jóga súlyosbítani tudja a már meglévő fájdalmakat. Ez azt jelenti, hogy az esetek 21%-ában erősödik a fájdalom a jógázás miatt, különösen a felső végtagokat érintő váz- és izomrendszeri megbetegedések esetében. Pappas hozzátette, hogy az esetek több mint egyharmadában a jóga okozta fájdalmak eléggé súlyosak voltak ahhoz, hogy megakadályozzák a jógaórákon való részvételt, illetve több mint három hónapig tartottak.
Nemcsak a jóga lehet a titka a hosszú életnek. Ez a néni elárulja az ő módszereit.
Felső végtagokon jelentkezik a rossz érzés
A tanulmány szerint a jóga okozta új fájdalmak többsége a felső végtagok tájékán, vagyis a váll, könyök, csukló és kéz részein jelentkezik. Ezt feltehetőleg a lefelé néző kutya és az ehhez hasonló pozíciók okozhatják, amelyek a felső végtagokra terhelik a testsúlyt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A mostani eredmények segíthetnek annak mérlegelésében, hogy a jóga-e a legmegfelelőbb választás egy-egy ember számára. A fájdalom megelőzhető a gyakorlatok óvatos kivitelezésével, illetve szólni érdemes az oktatónak a már meglévő fájdalmakról, valamint az orvost is tájékoztatni kell arról, ha jógázik az ember, és fontos tapasztalt, a jógaórán résztvevőkre figyelő oktatót választani.
A kutató javasolja továbbá a jógaoktatóknak, hogy beszéljék meg a tanítványaikkal a gyakorlatok helytelen elvégzéséből eredő kockázatokat, és hogy a jóga esetlegesen súlyosbíthatja a meglévő sérüléseket.
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- gyógyítás
4 pont a testeden, amit magadnak is érdemes masszírozni
- könyvajánló
- megelőzés