Hízol, és rossz kedved van, de nem tudod, miért?
Ez a 2 betegség is okozhatja
Fáradtság, levertség, hízékonyság: ez is oka lehet.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
Az inzulinrezisztencia egy viszonylag kevésbé ismert betegség, amely alapvetően anyagcserezavar, és akár olyan tüneteket is produkálhat, mint a levertség. Állandó rosszkedv és depresszió esetén érdemes felkeresni egy szakorvost. A hormonháztartás, az inzulinrezisztencia és a depresszió összefüggéseiről dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszél.
Hormonok és a hangulat
A boldogság érzését, a levertséget, a haragot és minden érzelmet le lehet írni kémiai úton. Minden érzésnek megvan a maga hormonja, vagyis fizikai szintű kitükröződése, amelyet a test termel, hogy ezzel egy reakciót indítson el.
A hormonok így olyan funkciókkal is bírnak, amelyek elsőre furcsák lehetnek. Köztudott, hogy a nők ciklusa során szorosan összefonódik a hormonális ingadozás, valamint a hangulatingadozás.
Ez tetten érhető a menopauzában és sajnos egy sor olyan betegségben is, amelyek hormonális érintettségűek. Ráadásul a hatás kétirányú. Ahogyan a hormonok befolyást gyakorolnak a hangulatra, úgy a hangulat is befolyással lehet a hormonháztartásra. A depresszió kiváltója is lehet a hormonzavarnak, de tünetként is jelentkezhet.
A PCOS, az IR és a levertség
A policisztás ovárium szindróma az egyik leggyakoribb nőgyógyászati betegség, melynek tünetei között a depresszió és a levertség is helyet kap. Ennél a kórnál a petefészkek működése nem tökéletes.
A szervezetben férfihormontúlsúly, illetve a sárgatesthormon alacsony szintje a jellemző. Ennek megfelelően a petefészekben az érő petesejtek nem szabadulnak ki, nem történik tüszőrepedés. A beragadt sejtek cisztákká alakulnak, amelyek tovább nehezítik a tüszőrepedés létrejöttét.
A hormonális problémák jelei
A hormonális eltolódás hajhullással, szőrösödéssel, elhízással, meddőséggel is járhat, melyek erősen megviselik a beteg lelkét, rombolják önbizalmát. Mindemellett az eltolódás rossz hatással van az általános közérzetre is. Sok beteg számol be fásultságról, levertségről, sőt, akár depresszióról is. A tünetek pedig csak fokozzák a hangulat romlását.
A PCOS ráadásul igen gyakran inzulinrezisztenciával együtt jelentkezik, mely betegség szintén elhízást, hajhullást, zsíros, pattanásos bőrt eredményez. Ez tovább rombolja az érintett hölgyek önbizalmát és hangulatát.
Ezek kezelhető betegségek
A dolog jó oldala, hogy mind a PCOS, mind pedig az IR jól kezelhető, vagy akár meg is szüntethető. Ennek megfelelően pedig a tünetek is gyorsan javulnak majd, ami a depresszió és a levertség csökkenését is eredményezheti.
A PCOS kimutatása ultrahangos vizsgálattal, fájdalommentesen történik. A gond meglétének igazolása után a szakorvos diétát és rendszeres mozgást javasolhat, valamint megkezdheti a gyógyszeres kezelést. Egyes esetekben a műtéti beavatkozásra is szükség lehet.
Az IR esetében a vércukorszint esetleges magas voltát, valamint az inzulinszint eltolódását vérvizsgálattal lehet kimutatni. A kezelés ebben az esetben is életmódváltással kezdődik, illetve gyógyszeresen történik.
OLVASD EL EZT IS!

- megelőzés
- cukorbetegség
Inzulinrezisztencia-diéta mintaétrenddel

- cukorbetegség
- meddőség