6 jel, hogy a szervezet immunkompromittált: könnyebben megtámadják majd a vírusok, a baktériumok vagy a gombák

A legyengült immunrendszer sokkal sérülékenyebbé teheti a szervezetet különböző fertőzésekkel szemben, de mik azok a jelek, amik erre utalhatnak?

Immunkompromittált szervezet tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az immunrendszer alapvető szerepet játszik a szervezet védelmében, hiszen feladata, hogy felismerje és elpusztítsa a kórokozókat. Azonban ha legyengül, a szervezet sokkal sebezhetőbbé válik a különféle fertőzésekkel szemben. Ilyenkor könnyebben támadhatják meg a vírusok, baktériumok vagy akár gombák is. De mik a legfontosabb jelei annak, hogy az immunrendszer nem működik megfelelően?

Immunkompromittált szervezetre utaló tünetek

Az egyik figyelemfelkeltő jele annak, hogy a szervezet immunkompromittált, ha a fertőzések nemcsak gyakrabban jelentkeznek, hanem hosszabb ideig is tartanak. A legyengült immunrendszer nehezen birkózik meg a kórokozókkal, így például a megfázásból származó vírusok gyakran súlyosabb állapotba, például tüdőgyulladásba fordulhatnak át.

Immunkompromittált szervezet tünetei 2
Fotó: Oleg Breslavtsev / Getty Images Hungary

Ha bizonyos betegségek, például a tüdő-, arcüreg- vagy húgyúti fertőzések ismételten visszatérnek, az szintén utalhat arra, hogy nem megfelelően működik az immunrendszer. Az immunhiányos embereknél a fertőzések nemcsak gyakoribbak, hanem sokszor ismétlődő természetűek is, hiszen a szervezet nem képes megfelelően leküzdeni a kórokozókat.

Ilyenkor gyógyszeres kezelések sem hatnak megfelelő módon. Az immunrendszer gyengesége azt eredményezheti, hogy a fertőzések lassabban reagálnak az antibiotikumokra vagy egyéb gyógyszerekre. Ez azért történik, mert a szervezet saját védekezőmechanizmusai nem tudják megfelelően támogatni a gyógyszereket a fertőzések leküzdésében.

A cikk az ajánló után folytatódik

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Az állandó fáradtság és energiahiány szintén az immunrendszer gyengeségének egyik jele lehet. A szervezet ugyanis folyamatos küzdelemben áll a különféle fertőzésekkel, még akkor is, ha ezek nem feltétlenül okoznak azonnali, látványos tüneteket. Ha kíváncsi vagy, mik okozhatnak még állandó fáradtságérzetet, olvasd el korábbi cikkünket is!

A problémának szemmel látható jelei is lehetnek: a legyengült immunrendszer következtében a fertőzések lázat, hidegrázást vagy testsúlyvesztést is okozhatnak. Ezek a szisztémás tünetek arra utalhatnak, hogy a szervezet már nem képes megfelelően reagálni a kórokozókra, és ezek elhatalmasodnak.

Az immunrendszer legyengülése bőrproblémákhoz, lassan gyógyuló sebekhez, vagy különféle gombás fertőzésekhez is vezethet, amelyek leginkább a nyálkahártyán vagy a bőrön jelennek meg. Ezek a fertőzések gyakran nehezen kezelhetők, újra és újra visszatérhetnek - ezekről a bőrtünetekről bővebben itt írtunk.

Ez okozhatja az immunrendszer gyengülését

Az immunrendszer legyengülésének számos oka lehet. Léteznek veleszületett immunhiányos állapotok, amelyek genetikai eredetűek, míg másodlagos immunhiányos állapotok gyakran egy másik betegség, kezelés, például kemoterápia vagy szervátültetés eredményeként alakulnak ki.

Olyan betegségek, mint a HIV, a cukorbetegség, vagy bizonyos autoimmun betegségek, szintén jelentősen ronthatják az immunrendszer működését.

Immunkompromittált szervezet tünetei 1
Fotó: Inside Creative House / Getty Images Hungary

Így kezelhető az immunkompromittált állapot

Az immunkompromittált személyek számára kulcsfontosságú a fertőzések megelőzése és időben történő kezelése, ami általában antivirális, antibiotikus vagy gombaellenes gyógyszereket foglal magában, de egyes esetekben vakcinák, immunglobulinok vagy akár őssejt-transzplantáció is szükséges lehet. Az immunrendszer megerősítése érdekében elengedhetetlen az egészséges életmód, a megfelelő táplálkozás és a higiéniai szabályok betartása.

Az immunkompromittált állapot komoly veszélyeket rejt magában, de megfelelő odafigyeléssel és kezeléssel az érintettek hosszú, egészséges életet élhetnek.

Szívelégtelenséget és vérrögöt is okozhat, ha kezeletlen marad - Ezt figyeld a vérképeden

Az autoimmun hemolitikus anémia a vérszegénység egyik típusa, amelyet az egészséges vörösvértestek korai elpusztulása jellemez.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük