Ez a legjobb alvópóz reflux esetén: a háton fekvés sokat ronthat a tüneteken
Reflux esetén sajnos egyáltalán nem mindegy, hogy az érintettek milyen testhelyzetben alszanak.


- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
- Ki volt Az arany ember szerelme Jókai művében? Kvíz a kötelező olvasmányokból
- Felismered, melyik magyar városban készült a fotó? 9 kérdéses kvíz, hogy próbára tedd a tudásod
- Ma 81 éves Kovács P. József: a Magyar Televízió legendás bemondója így él napjainkban
- Átmennél most a biológiaérettségin? 10 kérdés, amire tudni kellett a választ
A reflux egy sokakat érintő emésztési probléma, melynek lényege, hogy a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe.
A fekvő testhelyzet ronthat a tüneteken, így nem mindegy, hogy a betegek milyen alvópozíciót választanak.
Nem mindegy a testhelyzet
Reflux esetén a nyelőcső és a gyomor közötti záróizom működése elégtelen, ezért a gyomorsav visszafolyik a nyelőcsőbe, és irritálja a nyálkahártyáját. Napközben a függőleges testhelyzet és a gravitáció a gyomorsav nyelőcsőbe jutása ellen dolgozik, éjszaka viszont ezzel nem lehet számolni, a vízszintes helyzet hatására a gyomorsav könnyebben visszafolyhat.

A felerősödő tünetek miatt a betegek gyakran küzdenek alvási problémákkal, előfordulhat, hogy rohamszerű köhögési inger kelti fel őket, de horkolást és légzési nehézséget, légzéskimaradást, alvási apnoét is okozhat a betegség.
Ideális alvópóz
Milyen testhelyzetben aludjanak hát a refluxszal élők? Az már a fentiekből is kitűnhet, hogy a háton fekvés ronthat a panaszokon, kivéve, ha a felsőtest kissé megemelt. Általában azt szokták ajánlani a betegeknek, hogy használjanak több párnát, vagy amennyiben az ágy ezt lehetővé teszi, emeljék meg a fej felőli végét kissé. Fontos, hogy ne csak a fej és a nyak legyen megemelve. Ugyanakkor ez a gerinc szempontjából nem nevezhető ideálisnak, és az is gyakori probléma, hogy sokan képtelenek háton fekve elaludni, mert megszokták, hogy az oldalukon pihennek.

Szűrővizsgálat házilag
Az emésztőrendszeri bajok sokszor egészen addig rejtve maradnak, amíg tüneteket nem okoznak. Épp ezért hasznos otthon is elvégezhető tesztünk, mert már a korai stádiumban kimutatja a szabad szemmel nem érzékelhető vérzéseket a székletben, aminek köszönhetően sok betegséget megelőzhetsz.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
A szakértők azt figyelték meg, hogy míg a jobb oldalon alvás fokozhatja a panaszokat, addig a bal oldalon fekvés jelentősen javíthat rajtuk. Ezt azzal magyarázzák, hogy ilyenkor a gyomor valamennyivel a nyelőcső, pontosabban az annak alsó szakaszán lévő nyelőcső-záróizom alatt helyezkedik el, ami nehezíti a gyomorsav nyelőcsőbe jutását.

Még ennél is jobb a helyzet akkor, ha a bal oldalon fekvéshez az egész ágyrács megemelésére, döntésére lehetőség van úgy, hogy a fej értelemszerűen magasabban legyen, mint a lábak. Ez a gerinc és a reflux szempontjából is előnyös megoldás.
Nem csak az alvópóz számít
A reflux okozta folyamatos irritáció hosszú távon számos szövődmény létrejöttéhez vezethet. Gyakoribbá válhat a fogszuvasodás, kialakulhat nyelőcsőfekély és az úgynevezett Barrett-nyelőcső, ami a nyálkahártya megvastagodásával, átalakulásával jár, és növeli a nyelőcsőrák kialakulásának kockázatát.

A panaszok pedig, például a gyomorégés, a mellkasi fájdalom, a nyelési nehezítettség, valamint a torokfájdalom, valamint a bizonyos esetekben krónikussá váló köhögés az egész életminőséget negatívan befolyásolhatja, így a helyesen megválasztott alvópózon túl az étrendbeli tanácsok megfogadására, betartására is szükség van.
A dohányzás, a túlzott alkohol- és kávéfogyasztás nem segít a betegségen, sőt a kockázati tényezői között is szerepel, de az orvosok általában nem ajánlják a nagyon fűszeres vagy zsíros ételek fogyasztását sem. Érdemes lehet napközben többször kisebb adagokat fogyasztani, illetve legalább az utolsó étkezést úgy időzíteni, hogy az 2-3 órával megelőzze a lefekvés időpontját. A refluxos tünetek tapasztalásakor mindenképp orvos felkeresése javasolt.
10 jótékony hatású étel, amit a refluxosok is fogyaszthatnak
Gyomorsavpanaszok esetén tiltólistára kerülnek a zsíros és csípős ételek, de a paradicsom, a magas savtartalmú gyümölcsök, a hagyma és a kávé is. Ennek ellenére bőven van miből választani: a zöldségek széles skáláját, a kímélő gyümölcsöket és az alacsony zsírtartalmú húsokat is érdemes kihasználni.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- táplálkozás
- stressz