Az agy és az emésztőrendszer együttműködésének zavara okozza a betegséget: puffadással, emésztési zavarokkal jár
Az irritábilisbél-szindróma (IBS) korunk egyik igen gyakori betegsége.
Az IBS, vagyis az irritábilisbél-szindróma egy emésztőrendszeri tünetegyüttes, amelynek kivizsgálása orvosi feladat, kezelése viszont a páciens aktív közreműködését igényli.
Dr. Pászthory Erzsébet, a Budai Allergiaközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, háziorvos hívja fel a figyelmet az ezzel kapcsolatos tudnivalókra.
Az IBS egy funkcionális gyomor-bélrendszeri zavar
Az irritábilisbél-szindróma egy olyan tünetegyüttes, amely az emésztőendszert érinti, a funkcionális gyomor-bélrendszeri zavarok egyike. 2016 óta a diagnosztikus rendszerben az ilyen típusú kórképeket a bél-agy tengely szabályozási zavaraiként is definiálják, ami gyakorlatilag annyit jelent, hogy valamiféle probléma befolyásolja az emésztőrendszer és az agy együttműködését.
Ez a meghatározás azért is fontos, mert teret enged a funkcionális gyomor-bélrendszeri tünetek bio-pszicho-szociális, komplex megközelítésének.
Az IBS tünetei az alábbiak lehetnek:
- alhasi fájdalom, görcs,
- puffadás,
- gázképződés,
- egyes esetekben nyálka megjelenése a székletben,
- hasmenés vagy székrekedés.
Az utóbbi tünet alapján több típusba is besorolható az IBS:
IBS székrekedéssel - Ilyenkor a székelés nehézkes, a széklet kemény és darabos.
IBS hasmenéssel - A széklet folyékony, vizes jellegű.
IBS kevert székelési habitussal - Akár egy napon belül is előfordulhat székrekedéses és hasmenéses jellegű széklet.
Ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy az IBS-sel élő páciens némely napokon teljesen normális, más napokon problémás székletet produkál. A típus ismerete már csak azért is fontos, mert bizonyos gyógyszerek csak bizonyos típusoknál működnek.
Stressz is kiválthatja
Az USA-ban 10-15%-ra becsülik a felnőttek közt az IBS gyakoriságát, bár csak körülbelül 5-7% rendelkezik diagnózissal. Mindazonáltal az egyik leggyakoribb gasztroenterológiai zavarról van szó, amely nőknél kétszer gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál. Rizikófaktorai közé tartozik a
- családban már előforduló IBS,
- komoly emésztőrendszeri fertőzés,
- kezeletlen stressz, szorongás.
Az IBS-sel élők sokszor megfigyelik, mi váltja ki náluk a tüneteket, ami lehet bizonyos étel, gyógyszer, és főként valamilyen stresszes állapot. Szakértők gyakran úgy jellemzik az IBS-t, mint az emésztőrendszer válaszát a stresszre. Ugyanakkor, ha vér jelenik meg a székletben, láz, erős fájdalom, fogyás jelentkezik, az komolyabb bajra utalhat, amit minél előbb ki kell vizsgáltatni.
Hogyan lehet diagnosztizálni az IBS-t?
- Az első lépés a kórtörténet részletes ismerete. Az aktuális panaszok feltárása mellett fontos ismerni a tünetek megjelenésének időpontját, a kórlefolyás menetét és az esetleges társbetegségeket. Elengedhetetlen a tünetek hátterében álló esetleges szervi betegség kizárása. Ezért a fizikális vizsgálaton túl vérvizsgálatra, székletminta-elemzésre és adott esetben ultrahangra, röntgenre, kolonoszkópiára is szükség lehet. Ha sem a panaszok, sem az elvégzett vizsgálatok nem utalnak szervi betegség fennállására, az IBS diagnózisa felállítható - ismerteti dr. Pászthory Erzsébet, a Budai Allergiaközpont belgyógyásza, gasztroenterológus, háziorvos.
- És itt következik az, ami talán még szokatlan a mindennapi orvoslásban: meg kell ismernünk a beteg személyiségét, életmódját, élethelyzetét. Enélkül az IBS eredményes gyógyítása aligha lehetséges.
Az IBS kezelése komplex, egyénre szabott feladat
Az IBS-nek nincs uniformizált, sematikus terápiája, mindenkinél azt kell megtalálni, ami nála működik. A terápiás terv kialakítása ezért a beteggel közösen történik. Az első beszélgetés egy kicsit felvilágosító jellegű is, hiszen ha a páciens megérti a lelki tényezők, stresszhelyzetek jelentőségének élettani hátterét, számára is könnyebb lesz a hosszabb távú együttműködés. Általában ajánlott a megfelelő étrend kialakítása, amiben professzionális és konkrét segítséget jelenthet a dietetikai tanácsadás. Sokat segíthet a megnövelt rost- és vízfogyasztás, tartósított, finomított ételféleségek fogyasztásának mellőzése.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ételintolerancia gyanúja esetén a FODMAP étrend megfelelő alkalmazásával a panaszokat kiváltó étel-csoportok kiszűrhetők. Ugyanakkor az életmódban is ajánlott változtatásokat bevezetni, hiszen a rendszeres mozgás és a különböző stresszkezelő technikák segíthetnek a tünetek enyhítésében. Ez utóbbiak sokszor a megoldás kulcsát is jelentik, ezért gyakran pszichológus segítségét érdemes igénybe venni. Ezeken felül az adott tüneteket átmenetileg gyógyszeresen is kezelhetjük. A gyógyulás az IBS esetében a kínzó panaszok megszűnése mellett azt is jelenti, hogy a páciens testi-lelki értelemben is egészségesebb lesz.
10 étel, ami IBS esetén nagyon ajánlott
Az irritábilisbél-szindrómában szenvedők számára a táplálkozási szakértők kímélő, ugyanakkor rostban gazdag, alacsony szénhidráttartalmú étrendet ajánlanak, a glutén és a laktóz minél teljesebb kerülésével.
10 étel, ami IBS esetén nagyon ajánlott: megszüntetik a puffadást és a székletzavart
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)