Hogy fertőz a húsevő baktérium? Könnyen elkapható, bármilyen furcsa
Lehet, hogy te is olyan dolgokat teszel, amelyekkel szabad utat adsz a fertőzésnek.
Még ha kissé egzotikusan hangzik is az, hogy valakit húsevő baktérium támad meg, ez a fajta szöveti fertőzés itthon is előfordul. A baktérium nemcsak a bőr felszínét és az izmot károsíthatja, hanem a mélyen fekvő szöveti rétegekbe is bekúszhat.
A fertőzés neve, vagyis a szöveti nekrózis pedig sajnos utal arra a tényre is, hogy a folyamat végén a sérült részek visszafordíthatatlanul elhalnak. A húsevő baktérium, vagyis a Streptococcus pyogenes a test minden részén megjelenhet.
Hogyan alakul ki a fertőzés?
Az ember naponta szenved kisebb-nagyobb felszíni sérüléseket, amelyeket talán észre sem vesz. Ha ezekbe a kezeletlen sebekbe, vágásokba vagy horzsolásokba bejut a húsevő baktérium, elkezd munkálkodni a szervezetben.
A sérülések elhanyagolása vagy a higiénia elmulasztása melegágyai a baktériumoknak. A húsevő különösen gyorsan szaporodik, miközben méreganyagokat és roncsoló enzimeket bocsát ki. Ezek nemcsak gátolják a keringést, de felerősítik a szövetelhalás folyamatát is. Súlyos esetekben pedig sokkos állapotot is előidézhetnek.
A tünetek és kezelési módok
A bőrön fájdalmas duzzanat vagy folt jelentkezik, amely vöröses színű. Ez gyorsan átalakul sötétbíbor színűvé, és a mérete is hamar megnő, a közepén pedig elfeketedik a bőr, vagyis megkezdődik az elhalás. Mindez nagyon intenzíven, akár órák alatt lezajlik, és rossz közérzet, láz, hányinger is jár vele. Ha a beteg nem kap sürgősen intravénás antibiotikumos kezelést, később már csak a műtét segíthet. A húsevő baktérium jelenlétét laborvizsgálatokkal lehet kimutatni, illetve szöveti biopsziával lehet megerősíteni.
Baktériumok, vírusok, sejtek. Különleges fotókon a legapróbb egységek, amelyek a szervezetben rejtőzködhetnek.
Így néz ki egy ráksejt milliószoros nagyításban: megdöbbentő képek az emberi testből
Nézegess képeket!
ElolvasomÍgy előzd meg a fertőzést!
A húsevő baktérium Streptococcus fajtája szinte mindenhol jelen van, így a bőrön előforduló legkisebb sebekre is fontos ügyelni. Ha például rovarcsípés van a hátadon, és azt kertészkedés után földes kézzel kaparod, esélyt adsz a fertőzésnek.
Ha a talpadon vagy a lábujjaid között gombás fertőzésből fakadó nyílt seb van, és a gyógyulatlan sebbel mezítláb járkálsz a földön, azzal elősegíted a Streptococcus baktérium bejutását a vérkeringésedbe.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha bármilyen nyílt seb van a testeden - lehet az egy elvakart szúnyogcsípés vagy egy még be nem gyógyult horzsolás -, akkor kerüld a természetes vizekben való úszkálást, mivel nincs garancia arra, hogy a húsevő baktérium nem található meg a vízben.
Ha egyéb felhámsérülésed van, és nem hagysz időt a sebnek a hegesedésre, akkor a kapargatással nemcsak a seb fertőzését, begyulladását és gennyesedését, hanem a húsevő baktériumok megjelenését is kockáztatod. A cukorbetegek diabéteszes jellegű bőrtüneteinél könnyebben megjelenik a baktérium, ha nem a megfelelő higiéniával kezelik a sebeket a betegek.
Általános óvintézkedésként elmondható az, hogy a higiéniás szabályok betartásával, antiszeptikus hatású szappanok és fertőtlenítőkendők használatával csökkenthető a baktériummal történő fertőzés rizikója. Alapvető megelőzést azonban az jelent, ha a testen található minden sérülést és sebet a teljes gyógyulásig kikezeli az ember.
Kép forrás: www.britannica.com