7 tünet, ami jelzi, ha a hőséget már nem bírja sokáig a szervezet: azonnal hűvösebb helyre kell menni
Akik ezeket a tüneteket észlelik magukon, azonnal vonuljanak hűvösebb helyre!
Sokan tudják, hogy a legmagasabb, azaz harmadfokú hőségriadót rendelt el szerdától szombat éjfélig az országos tisztifőorvos. A hőség az egészséges szervezetet is megterheli, bizonyos tünetek azt jelezhetik, hogy azonnal hűvösebb helyre kell menni.
A hőség hatása a szervezetre
Az extrém hőmérséklet mindenkire veszélyes lehet, de különösen veszélyeztetettek a következő csoportok.
Idősek: az idősebb emberek szervezete nehezebben alkalmazkodik a hőmérséklet változásaihoz, és gyakrabban szenvednek krónikus betegségekben, ami miatt külön terhet ró a szervezetükre.
Gyerekek és csecsemők: fiatalabb korban a hőszabályozás még nem fejlődött ki teljesen, ezért a szervezetük gyorsabban felhevülhet.
Krónikus betegségekben szenvedők: azok, akik szív- és érrendszeri betegségekkel, cukorbetegséggel vagy más krónikus állapotokkal küzdenek, nagyobb veszélyben vannak. A meleg a vércukorszintet is befolyásolja, kattints ide a továbbiakért!
Napon végzett fizikai munka: azok, akik hosszabb időt töltenek a szabadban, vagy fizikai munkát végeznek, fokozottan ki vannak téve a hőségnek.
A magas hőmérséklet számos módon befolyásolja a testet. A leggyakoribb problémák a hőkimerülés és a hőguta, melyek mindegyike komoly egészségügyi kockázatot jelenthet.
Hőkimerülés tünetei
A hőkimerülés az első jele annak, hogy a szervezet nem bírja a hőséget, túlmelegedett, a vízraktárak is kimerültek. A leggyakoribb tünetek a következők:
- Hányinger és hányás
- Ájulásérzés
- Zavartság
- Fizikai gyengeség
- Fejfájás
- Szívdobogás
- Nyirkos bőr
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha valaki ezek közül bármelyik tünetet tapasztalja, azonnal hűvös, légkondicionált helyre kell mennie. A gyorsabb lehűlés érdekében érdemes hideg vizes borogatást tenni a nyakra és az arcra és elektrolitokban gazdag folyadékot inni.
Hőguta tünetei
A hőguta a legkomolyabb meleg okozta betegség, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel. Tünetei közé tartoznak:
- Magas láz
- A test nem verejtékezik
- Rohamok vagy hallucinációk
- Zavartság, dezorientáció
- Eszméletvesztés
Ezen tünetek jelentkezése esetén azonnal hívni kell a mentőket. Az érintettet hűvös helyre kell vinni, és jeges vízbe mártott ruhákkal borogatni vagy hideg zuhannyal hűteni, amíg a segítség megérkezik.
Számos hűtési mód létezik, amit akár otthon, akár a szabadban is be lehet vetni.
- Sötétítő függönyök használata: ezek megakadályozzák, hogy a napfény közvetlenül bejusson a szobába.
- Ventilátorok és légkondicionálók használata: a légkeringetés segíti a hő elvezetését.
- Folyadékfogyasztás: fontos, hogy mindig elegendő vizet igyunk, különösen forró napokon. Arról, hogy mennyi vizet kell inni egy nap, korábban írtunk.
- Könnyű, világos színű ruházat viselése: ez is segít abban, hogy kevésbé melegedjünk fel.
Az extrém hőség egyre gyakoribbá válik, ezért fontos tisztában lenni a szervezetre gyakorolt negatív hatásaival és a védekezési módszerekkel.
Mi a legegészségesebb fürdővíz-hőmérséklet? Az alvásban is segíthet, ha jó a hőfok
Télvíz idején nincs jobb egy kád meleg fürdőnél. De mégis mennyire legyen meleg?
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)