Túlsúly, libidócsökkenés, alvászavar?
Fogalmad sincs, miért érzed magad rosszul a bőrödben? Talán hormonális ok állhat a háttérben.
A hormonok szépítenek, jókedvre derítenek, és kiegyensúlyozottá tesznek. Vagy épp ellenkezőleg? Ezek a szervezet által termelt vegyületek lenyűgöző képességekkel és változatossággal bírnak. Ismerd meg hat fontos hormon működését, és tudd meg, mit tehetsz, ha kiválasztódásuk nem megy zökkenőmentesen.
Az egészséges szövetekért
A növekedési hormon, más néven szomatotróp hormon - STH - nem csak a gyermekek fejlődéséhez elengedhetetlen. Ha nem termelődik elegendő a szervezetedben, a csontjaid és az izomzatod fokozatosan gyengül, amivel párhuzamosan megjelennek a zsírpárnák is.
Az STH szintje az emberi élet során tízévente nagyjából 15%-kal csökken. Bár ez egy természetes folyamat, lassítható. Mivel többnyire éjszaka termelődik, fontos az elegendő mennyiségű és kellően pihentető alvás. Ezenkívül ne feledkezz meg a rendszeres mozgásról sem!
Az egészséges ciklusért
Az ösztrogénen és a progeszteronon kívül két másik hormonnak is jelentős szerepe van az ideális női ciklus kialakításában. A luteinizáló hormon - LH - felelős a havi rendszeres peteérésért, míg a follikulusz-stimuláló hormon - FSH - a tüszőérést serkenti a petefészekben.
Ha az agyalapi mirigyben valamelyikből nem termelődik elegendő, erősödő menstruációs görcsök, cisztaképződés, esetleg kimaradó menstruáció formájában jelentkezhet a baj. Ha szeretnéd a két hormon kiválasztását egészséges keretek között tartani, fogyassz cinktartalmú élelmiszereket - például korpás kenyeret vagy zabpelyhet.
A szexuális egészségért
Bár a tesztoszteront elsősorban férfi nemi hormonként ismert, a nők petefészkében és mellékveséjében is termelődik. Ha fáradtnak, levertnek érzed magad, szexuális étvágyad hanyatlóban van, talán a csökkent tesztoszterontermelés áll a háttérben. Gyanús jelnek tekinthetők a fenékre, hasra és combra felkúszó zsírpárnák is.
Fogyassz több földimogyorót, és egyél bárányhúst - mindkettő pozitív hatással van a hormon termelődésére. Hasznos lehet továbbá a rendszeres szaunázás és a testmozgás is, végül a fényterápia is hatékony lehet a hormon megfelelő szinten tartásához.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Csak vidáman!
A szervezet megfelelő szerotoninszintje nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott kedélyállapot fenntartásához, valamint a koncentrációs képesség növeléséhez. Ha hosszabb időn át akadozik a hormon kiválasztása, depressziós tüneteket, levertséget tapasztalhatsz.
Ahhoz, hogy újra megteremtsd az egyensúlyt, figyelj jobban a táplálkozásodra. Fogyassz mandulát, mogyorót, esetleg búzacsírát, de napi egy csésze kakaó is javíthat a helyzeten. A szerotonintermeléshez szükség van egy bizonyos triptofán nevű aminosavra is, melyet tejből, parmezán vagy Edami sajtból vesz fel legkönnyebben a szervezeted.
Szép álmokat!
A tobozmirigyben termelődő melatonin felelős az emberi szervezet megfelelő alvás-ébrenlét ciklusának beállításáért. A kutatások szerint az öregedés egyfajta természetes álmatlansággal - így a melatonin csökkenésével is - jár. Amennyiben nem termelődik elegendő belőle, immunrendszered gyengülni kezd, alvászavarok léphetnek fel, és az öregedés folyamata is felgyorsul.
Ha mostanában nehezen alszol el, és reggel a kelleténél korábban ébredsz, előfordulhat, hogy a háttérben a melatonin hormon csökkent termelődése áll. Az egyensúly helyreállítása szempontjából lényeges, hogy próbálj minél inkább igazodni a természet - nappal- éjszaka - ciklusához. A hormon kiválasztása ugyanis nem az alvástól függ, hanem kizárólag a sötétség-világosság ritmusa befolyásolja.
Ne stresszelj!
A 18 különféle hormon előanyagát képező dehidroepiandroszteronnak - DHEA-nak - igen fontos szerepe van a szervezet működésében.
Erősíti az immunrendszert, segíti a zsírok lebontását, feszesíti a bőrt, fokozza az életerőt, és növeli a stressztűrő képességet. Hiányában bőröd ráncossá válik, és a stresszhormonok eluralkodhatnak a testben.
A DHEA legfőbb építőkövei többféle élelmiszerben is megtalálhatóak. Fogyassz hetente többször tengeri halakat - elsősorban lazacot, heringet, makrélát, szardíniát -, de remek forrása lehet az olívaolaj és az avokádó is.
Ahhoz, hogy fény derüljön rá, egészen pontosan mi is okozza az egészségügyi panaszaidat, mindenképpen részt kell venned egy alapos orvosi kivizsgáláson!
OLVASD EL EZT IS!
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás
4 természetes módszer visszatérő hüvelyfertőzés ellen
- méhnyakrák
- chlamydia
A méhnyak betegségeinek tünetei és kezelésük
- hasfájás
- mellékhatás