A horkolás memóriazavart is okozhat, ha nem kezelik - Mikor van szükség műtétre?

A horkolás sokak éjszakáját - és ébrenlétét - keseríti meg. Vannak azonban megoldások, hogyan lehet megszabadulni tőle.

Szabaduljunk meg a horkolástól!
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha valaki állandóan horkol, akkor nem tudja kipihenni magát, a vele egy szobában alvóról már nem is beszélve. Ennek pedig hosszú távon is következményei lehetnek.

Dr. Tóth Eszter, a Duna Medical Center fül-orr-gégésze és horkolásszakértője elmondja, a horkolás nem elsősorban az orrhoz köthető, mint korábban gondolták, az orrlégzést javító műtéttel csak az esetek 10-20%-ában remélhető, hogy megszűnnek a tünetek. Napjainkban leginkább a lágyszövetek feszesítésében látják a szakemberek a megoldást.

Hogyan jön létre a horkolás?

A horkolás egy hangjelenség, amelyet a garatban létrejövő szűkület hatására felgyorsuló levegőáramlás hoz létre a laza lágyszöveteken. A felgyorsult levegő miatt rezonál a lágyszájpad, a nyelvcsap vagy akár a gégefedő. Bár a jó orrlégzés fontos a jó alváshoz, annak hiánya nem feltétlenül okoz horkolást. Az orrsövényferdülés helyreállítása fontos a jóindulatú horkolás megszüntetésében, de ez csak az esetek 10-20%-ára igaz. 

A horkolás tehát lehet jóindulatú, csupán egy hangjelenség, ami inkább csak esztétikai probléma, de lehet kóros is, mely mögött már súlyosabb alvászavar is állhat. Az obstruktív alvási apnoe betegség hangos felhorkantásokkal és légzéskimaradásokkal jár, a horkolás szabálytalan, kifejezetten „csúnya” hangú, és gyakran követi nappali aluszékonyság.

Kiket érint?

Tulajdonképpen bárkit érinthet a probléma, a fiatalkori horkolás gyakran genetikai, alkati eredetű lehet. Jellemzően azonban a negyvenes korosztálynál, a mozgásszegény életmódhoz, testtömeg-emelkedéshez köthető a horkolás-alvási apnoe előfordulása. Elmondható, hogy ötven felett a férfiak közel 60%-a horkol, az alvási apnoe körülbelül 1-5% között mozog. A nőknél főleg hormonális hatásra, klimax körül jellemző a horkolás kialakulása.

GettyImages-469667290

A túlsúly is gyakori oka a betegségnek, a stressz inkább elalvási zavart okoz, illetve rontja az alvásminőséget. Dr. Tóth Eszter szerint testmozgás és életmódváltás nélkül a terápia nem lehet teljes. A cél, hogy a BMI testtömegindex megközelítse az ideális 24-et, 26-ot, de mindenképp harminc alatt legyen.

A horkolás hatásai az ébrenlétkor

A nappali tevékenységre inkább az obstruktív alvási apnoéval járó horkolás van hatással. A számtalan éjjeli légzéskimaradás és az ennek hatására létrejövő megébredések széttördelik az alvásfolyamatot, alváshiányt eredményezve. Ezt nappal szeretné bepótolni a szervezet, ezért az ilyen beteg elaludhat monoton munka közben vagy vezetés alatt. Sérül a memóriafunkció, csökken a koncentrációs képesség, nem beszélve, hogy komoly betegségek kialakulásához is vezethet, például hypertonia, stroke, ritmuszavar.

A betegség férfiaknál okozhat még merevedési problémát is, vagy a szexuális libidó csökkenését. A tartós horkolás-vibráció hosszú távon tönkreteszi a lágyszájpadi garatnyálkahártya-receptorokat, így sérül az a reflex, mely éjszaka hivatott nyitva tartani a garatot. Ezek idővel az alvási apnoe betegség kialakulásához vezethetnek. Érdemes ezért már időben a horkolással is foglalkozni.

GettyImages-502938603

A szervezet hihetetlen tűrőképességgel van megáldva, és egy jól működő, automatikus ébresztőrendszer segít abban, hogy az alvó ne fulladjon meg éjszaka. Ilyenkor a szervezetben óriási stresszfolyamatok zajlanak, és nem mindegy, hogy milyen egyéb betegségben szenved az illető, vagy hány éves. Nagyon súlyos esetben nem fulladás, hanem szívmegállás is lehet a vége.

Ezeket lehet tenni a horkolás megszűnéséért

Segíthet a sport, a diéta, az alváshigiénia betartása - korai fekvés, minimum nyolc óra alvás, az elektromos berendezések kerülése lefekvés előtt -, stressz kezelése, anatómiai párna használata. Fontos, hogy lefekvés előtt két órával már nem jó nagyobb adag ételt fogyasztani, és az alkoholt is kerülni kellene.

A horkolás kivizsgálása minden esetben valamilyen típusú műszeres alvásvizsgálattal indul, ez lehet hazavihető szűrőkészülék vagy gyanús esetekben rögtön bennalvásos poliszomnográfia. Természetesen minden esetben érdemes előzetesen specialistával konzultálni - szomnológussal, fül-orr-gégésszel vagy alvásszakértővel -, aki a megfelelő vizsgálatot elrendeli. Ezt követően az eredménytől függetlenül kötelező a fül-orr-gégészeti vizsgálat, hiszen a horkolás vagy az alvási apnoe hátterében állhatnak direkt és indirekt fül-orr-gégészeti elváltozások, betegségek. 

GettyImages-1152284066

Azoknál, akiknél egyértelműen a túlsúly vagy hízás okozta a horkolást, célszerű diétával és sporttal kezdeni a terápiát. Természetesen vannak műtétmentes, direktebb megoldások is, például a fogsorra helyezhető harapásemelő sín, mely fixen tartja az állkapcsot, nem engedi kinyílni a szájat éjszaka. Szimpla horkolás esetén a legvéglegesebb megoldások mégiscsak a műtétek. Ha már alvási apnoe áll fenn, annak elsődleges kezelése a pozitív nyomású légsínterápia, a sebészi megoldás másodlagos vagy kiegészítő kezelés részeként jelenik meg.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha már műtét szükséges

Egyszerű horkolásnál a műtét célja a lágyszövetek feszesítése, hegesítése. Erre többféle eljárást alkalmaznak világszerte, 10-15 éve gyakori volt a lézeres kezelés, amely igen komoly nyálkahártya-sérüléssel járt. Ma már létezik sokkal kímélőbb megoldás is, ilyen például a koblációs műtét. A módszer előnye, hogy nincs kifejezett vágás - hacsak nem a műtéti technika ezt megkívánja -, és csak kis hőhatással jár, így nem károsítja jelentősen a környező szövetet. A koblációs eljárás már szinte azonnal létrehozza a lágyszájpadi redukciót, de a teljes gyógyulás mindkét esetben 4-6 hét. 

A tapasztalat az, hogy már egy kezelés is igen hatékony, és a betegek 80%-ánál már csökkenti a horkolást. A műtét nem jár fájdalommal, ha csak a lágyszájpad feszesítése a cél. A teljes gyógyulás körülbelül hat hét. A közvetlen műtét utáni nehezebb időszak 10-12 nap, ilyenkor inkább gombócérzés, nyelési fájdalom, néha egy kis hőemelkedés lehet, sőt ebben az időszakban a helyi ödéma miatt a horkolás még hangosodik is kicsit. Ezt követően, ahogy megnyugszik a műtéti terület, és kezd kialakulni a várt hegesedés, ezek mind elmúlnak - és várhatóan a horkolás is.

Van, akinek nem okoz gondot az alvás

Ezek a gyerekek bárhol, bármikor ki tudnak dőlni: mutatjuk a legaranyosabb képeket.

Fogadjunk, hogy mindenhol lehet aludni! Ezek a gyerekek bebizonyították

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images)

Ezt is szeretjük