Fogcsikorgatás alvás közben: pontosan mi okozhatja a gyerekeknél?
Érdemes foglalkozni a jelenséggel, mert az okok és a következmények is komolyak lehetnek.

- 2 dolog, ami nélkül gyorsan elveszíti feszességét az arcbőr: így lassíthatod a kollagén és az elasztin csökkenését »
- Csodás divatfotókon a ’90-es évek és napjaink szupermodelljei: együtt mutatják be az újdonságokat »
- A Super Bowl történelmének legemlékezetesebb divatpillanatai: Jennifer Lopez és Shakira abszolút elvitték a show-t »

- Lovas Rozi ritkán látott férjével: János ilyen jóképű pasi
- Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
- Melyik magyar város vasútállomása van a képen? 8 kérdés, ami sokakat zavarba hoz
- Ez a hét nő viselhet fehéret a pápa előtt - Másoknak tilos ilyenben találkozni vele
- Íme Koltai Róbert bájos, szőke párja: a színész 78 évesen élvezi a késői szerelmet
A bruxizmus vagy fogcsikorgatás legtöbbször éjszaka tapasztalható jelenség, és akárcsak a felnőtteknél, a gyerekek esetében is előfordulhat. A fogcsikorgatás alvás közben több okból fordulhat elő. Ezeknek érdemes utánajárni, elkerülendő a negatív következményeket.
Már csak kíváncsiságból is érdemes kicsit fülelni az alvó gyerek felett, tekintettel arra, hogy az alvás közbeni fogcsikorgatás a náluk gyakrabban fordul elő, mint a felnőtteknél. A szülő azt veheti észre a hangon túl, hogy a gyerek erősen összeszorítja a fogsorát. Ha ez sokszor megtörténik, érdemes orvoshoz fordulni.
Az alvás közbeni fogcsikorgatás oka
A fogcsikorgatás az alvó gyereknél sem tudatos cselekvés, így felesleges felhívni rá a kicsi figyelmét, hogy ne csinálja. Az okoknak érdemesebb utánajárni, azok kiiktatásával, megoldásával megszűnhet a dolog.

A fogcsikorgatás oka lehet a napközbeni stressz, ami miatt alvás közben a gyerek erősen összeszorítja a fogsorát. A stressz adódhat az óvoda, iskola miatti szorongásból, társaival való konfliktusából, eredhet esetleges magányából, de akár abból is, hogy valaki zaklatja őt. Más ok lehet még a családban lévő feszültség, változás és szinte bármi, ami felkavarhatja a gyereket. Ha a kiváltó oknak utánajárt, a szülő megoldást találhat a bajra, és a fogcsikorgatás abbamaradhat.
Alvás közbeni fogcsikorgatás előfordulhat a gyerek állkapcsának nem megfelelő állása miatt is. Ennek egyéb jelei, ha a gyerek nem tudja rendesen kinyitni a száját, állkapcsa kattog mozgás közben, vagy épp fáj. A fogcsikorgatást a fogak rossz elhelyezkedése vagy egy-egy egyenetlen fogtömés is előidézheti. Az állkapocs és a fogak rendellenességeit gyermekfogszakorvossal szükséges felméretni.
A fogcsikorgatás következményei
A fogak összeszorításával óriási nyomás nehezedik a fogsorra, a fogzománc, az íny sérülhet, a rágóizmok, az állkapocsízület megterhelődik. A fogakat erősen roncsoló dologról van szó, a gyerekek esetében ráadásul, akiknél épp cserélődnek, az új fogak rossz pozícióban nőhetnek ki a fogcsikorgatás miatt. A meglévő fogak helyzete is változhat, sőt, azok ki is lazulhatnak.
Mi a teendő?
Mindenképp fogszakorvoshoz kell fordulni, aki segít az okok felderítésében és a megoldásban, illetve ha a szülő szerint indokolt, illetve ha a fogcsikorgatás nem múlik, súlyosbodik, akkor pszichológussal is érdemes találkozni, aki segíthet kideríteni az esetleges lelki feszültséget, ami a fogcsikorgatás hátterében van.
Kalciumforrások
Védi a fogakat, erősíti a csontokat: miben van sok kalcium?