Ingyen van, és nagyon jót tesz az egész testtel: beindítja az öngyógyító folyamatokat a hidegterápia

A jéghideg fürdő felpezsdíti az egész szervezetet, erősíti az immunrendszert és megnyugtatja az idegeket.

Hidegterápiás öngyógyítás ingyen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha elfogy zuhanyzás közben a meleg víz, az nem is olyan rossz dolog, mint hinnéd. Egy pár perces hideg zuhany is segít a szervezetnek regenerálódni, és csökkenti a stresszt. A gyerekkori ülőfürdők lázcsillapítós megoldásain túl is rengeteg pozitív hatása van az egészségre egy kád hideg víznek. 

A hidegterápia, más néven krioterápia a test szöveteit terápiás céllal hideg hőmérsékletnek teszi ki. Az alkalmazásának számos módja van, de mindegyik esetében a fokozatosság elvére kell törekedni. A hideg zuhany, hideg spray, fagyos vízbe merítés vagy jégfürdő, jég alkalmazása sérülések vagy bizonyos izomcsoportok kezelésére és az egész testre kiterjedő krioterápia mind adott lehetőségek. 

Hidegterápiás öngyógyítás ingyen

A rendszeres hidegterápia megerősíti az immunrendszert, nagyobb állóképességet ad, éberebb és kiegyensúlyozott leszel tőle, és a fájdalomcsillapításban is segít. A sportolók előszeretettel alkalmazzák az izmok gyorsabb regenerációja érdekében. Emellett csökkenti a fáradtságot, és javítja  közérzetet, még a szorongást is oldja. Fokozatosan kell haladni, és nem rögtön egy jeges léket törni a legközelebbi tavon, majd beleugrani a jéghideg vízbe. 

jeges kad
Fotó: Edgar Barragan Juarez / Getty Images Hungary

A zuhanyzó jó bevezető a hidegterápia alkalmazásába, eleinte csak rövid időre, akár csak 10 másodpercre folyasd magadra a hűvös, majd teljesen hideg vizet. Később a szervezeted adaptálódni fog, és fokozatosan tudod majd emelni az időtartamot. Lehet először a lábakon, a karokon, és végül az egész testen lefolyatni a hideg vizet.

A rendszeres hideg zuhany erősíteni fogja az immunrendszert, és nem csak a nyári melegben lehet alkalmazni. Már egy meleg zuhany végén történő néhány perces hideg fürdés is segíthet. A hideg vizes terápia depresszióra gyakorolt hatásáról korlátozott számú kutatás áll rendelkezésre. A meglévő kutatások azonban pozitív eredményeket mutatnak. Egy klinikai vizsgálatban azok a résztvevők, akik több hónapon keresztül naponta hideg zuhanyokat vettek, a depressziós tünetek csökkenéséről számoltak be. További kutatások szerint a hideg víz javíthatja a hangulatot és csökkentheti a szorongást.

Az otthoni hőmérséklet is lényeges, ha nagyon melegre szoktad fűteni télen a lakást, akkor próbáld csökkenteni a benti hőmérsékletet. Ez az alvásminőségeden is javítani fog, és jobb lesz a közérzeted. Nem kell egy kriptában töltened a napot, elég, hogyha 18 fok alá nem csökken a benti időjárás. Téli időszakban könnyen kísérletezhetsz a hűvös természetben való sétával, fokozatosan szoktatva a testedet a hidegebb levegőhöz, kevesebb réteg ruhához. Sport vagy aktív fizikai tevékenység során egyébként sincsen szükség vastag réteg ruhákra, hiszen az izommunkával együtt a tested hőt termel, és kimelegszik. Egy réteg merinoöltözetben vagy más kifejezetten sportoláshoz kitalált felsőben nem fog teljesen leizzadni és meghűlni.

hidegterapia
Fotó: Ivan Rodriguez Alba / Getty Images Hungary

A jeges borogatás segít a sérült terület helyreállításában, és csillapítja a fájdalmat. A sportsérülések során is gyakran használják. A kriokamrák is egyre elterjedtebbek, a hideg, jeges levegő, amely általában mínusz 110 fok vagy alacsonyabb hőmérsékletű. A kezelés után a lehűlt tagokat meg kell mozgatni egy közepes nehézségű aktivitásban, így a véráramlás felpezsdül, és könnyebben gyógyulnak a sérült területek.

Engedj a kádba hideg vizet, majd feküdj bele. Mi sem egyszerűbb. Aki volt már szaunázni, annak nem ismeretlen az a pezsdítő és relaxáló érzés, amit a 10 fok körüli merülőmedencében lehet tapasztalni. A rendszeres hideg fürdő a hideg zuhany utáni lépés lehet, mikor már kialakult egy bizonyos mértékű tolerancia a hideggel szemben. A kádban fekve próbálj ellazulni, nagy és hosszú lélegzetvételekkel átengedni a tested a hidegnek. A szervezeted energiát használ fel arra, hogy a hideg zuhany vagy kádfürdő alatt melegen maradjon. Ennek eredménye lehet egy kis kalóriaégetés és fokozott anyagcsere. Néhány perc elteltével elmúlik a didergető érzés, a szervezet hozzászokik a hőmérséklethez. A profik már képesek negyedórát a kádban tölteni, de eleinte csak percenként haladj.

hideg furdo
Fotó: VAWiley / Getty Images Hungary

Aztán jöhetnek az extrém hideg élmények, a jeges tavakban fürdőzés, a hóban hempergés vagy a jeges, téli hidegben a kerti kádban ücsörgés. Először társasággal próbáld ki, és csak akkor, hogyha már sokat gyakoroltad a hidegterápiát a kádban, zuhanyban. Néhány perc bőven elég, utána pedig törölközz meg, vegyél fel száraz és meleg ruhát, és nyugodtan szürcsölj el egy bögre meleg teát. 

Vannak bizonyos egészségügyi kockázatok, akár a hideg bőrkiütés, a szívbetegség vagy a keringési zavarok, amelyeket érdemes figyelembe venni, és konzultálni róla egy orvossal, mielőtt a hidegterápiát választod.

4 ingyenes és otthon is működő módszer ízületi fájdalom ellen: tényleg beválnak

Az ízületi fájdalmak megkeseríthetik a mindennapokat, de szerencsére léteznek olyan otthon is bevethető módszerek, amik enyhülést hozhatnak.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük