Állandóan hideg a kezed és a lábad? Ezt jelenti, fontos, hogy tudd!
Fagyos végtagok? Sokakat érint a probléma, mégsem foglalkoznak vele elegen.
Teljesen természetes jelenség, hogy hideg időben lehűl a kezed vagy a lábad, ami ugyanúgy igaz lehet kint tartózkodva, az időjárásnak köszönhetően vagy épp egy hűvösebb szobában.
Ha csak ilyenkor észleled a problémát, egyáltalán nem kell jelentőséget tulajdonítanod neki - azon kívül persze, hogy érdemes hatékonyabban védekezni a hideg ellen -, ha azonban hőmérséklettől függetlenül is jellemző, hogy túlontúl hidegek a végtagjaid, érdemes elgondolkodni azon, mi állhat a háttérben.
Az életmód is kiváltó ok lehet
Könnyen lehet, hogy a probléma hátterében nincsenek komolyabb okok, csupán bizonyos életmódbeli tényezők, nem árt azonban, ha ezeken is igyekszel változtatni, hosszútávon ugyanis sokkal kedvezőtlenebb kondíciókhoz vezethetnek.
Gyakran lehetnek például hidegek a végtagjaik azoknak, akik ülőmunkát végeznek, ennek hatására ugyanis jelentősen romolhat a vérkeringés, ami ugyanígy igaz általánosságban a mozgásszegény életmódra is, vagyis mindenképpen érdemes sportolni, ami nemcsak ezt a problémát szüntetheti meg, de a szíven és a keringésen kívül is számos pozitívuma van a szervezetre nézve.
A perifériás keringés romlásához, így a tünetek kialakulásához vezethet a dohányzás, a túlzott koffeinfogyasztás, illetve a dehidratáció is, de ugyanígy okozhatja őket a stressz is, ennek hatására ugyanis a szervezet ugyanúgy veszélyhelyzetként értékeli a körülményeket, mint például hideg idő esetén, és minden erejével arra koncentrál, hogy a létfontosságú szervek működését biztosítsa, és azok keringését tartsa fent, a perifériára, így a végtagokra pedig kevesebb figyelem - ebben az esetben vér - jut.
Komolyabb okok is állhatnak a háttérben
Van, hogy a még megváltoztatható életmódbeli tényezőkhöz képes komolyabb okok állnak a hideg végtagok jelenségének hátterében, ilyen lehet például idegrendszeri probléma, pajzsmirigy-rendellenesség, bizonyos gyógyszerek hatása vagy a cukorbetegség.
Igen jellemző ok lehet az alacsony vérnyomás is, melynek esetében a tünetek általános fázékonysággal, fáradékonysággal, szédüléssel, csökkent teljesítőképességgel párosulhatnak, emellett érszűkület is állhat a háttérben, különösen, ha zsibbadás vagy fájdalom - főként terhelés esetén - is jelentkezik. Előbbi esetekben mindenképpen orvoshoz kell fordulni, a tünetek ugyanis rosszabbodhatnak, emellett komolyabb keringési rendellenesség, például szívelégtelenség is megbújhat a háttérben.
A fagyos végtagokkal kapcsolatban érdemes megemlíteni továbbá az úgynevezett Raynaud-kórt is, mely általában autoimmun betegségek esetében jelenik meg, tüneteként pedig a végtagok hideg hatására fájdalmassá válnak, és elvörösödnek, ugyanis az ereik ilyenkor túlérzékennyé válnak. A folyamat hosszabb távon károsíthatja az ereket, szöveteket, így ebben az esetben is mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- kopaszodás