Baktérium okozza a legtöbb gyomorfekélyt: sokáig gyomorrontásnak hiszik
A Helicobacter pylori fertőzés súlyos gyomorvérzést okozhat.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Hemzsegnek az online vásárlók, miközben konganak az ürességtől a butikok: a járványhelyzet átírta a vásárlási szokásokat »
- Elképesztően nőies és sokoldalú trend tér vissza: a kordbársony cuccok idén így ütősek »
- A legerősebb vízhajtó smoothie receptek: pár nap alatt segítenek megszüntetni a puffadást »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
- 122 éves koráig élt a francia asszony: különös képeken mutatjuk hosszú életét
A gyomorégés gyakori, kínzó probléma, mely a legtöbb esetben csak átmeneti, ám hosszú távon súlyos következményekkel járhat. Okozhatja egyszerű túlevés, túl sok savas étel fogyasztása, de a reflux hátterében jellemzően több körülmény együttes jelenléte és a Helicobacter pylori baktérium fertőzése áll.
A gyomorégés enyhébb probléma esetén vény nélkül kapható, magnéziumalapú készítményekkel, súlyosabb esetben protonpumpagátlókkal vagy H2-receptor-blokkolókkal kezelhető, de a gyomorkímélő diéta és az életmódbeli változtatások - dohányzás, alkoholfogyasztás abbahagyása, megfelelő testmozgás, elegendő alvás - is fontosak.
Helikobakter-fertőzés és a gyomorfekély
A tudományos álláspont szerint a Helicobacter pylori fertőzés a gyomorfekélyes esetek szinte mindegyikében jellemző, bár önmagában nem tekinthető kiváltó oknak, mivel nem minden fertőzöttnél okoz tünetet, csak 10-15%-ban, ám a kórokozó jelenléte a nem megfelelő életmódtényezőkkel együtt súlyos gyomorsérüléshez, gyomor- és nyombélfekélyhez, gyomorhuruthoz, ritka esetben gyomorrákhoz vezethet.

A fertőzés gyakorisága egyre csökken Európában, a legnagyobb kockázatú térségekhez tartozik többek között Spanyolország, Portugália, Olaszország, illetve Kelet-Európa államai is. A fertőzés többnyire emberről emberre terjed.
A helikobakter-fertőzés tünetei
A baktériummal való fertőzöttség sokáig egyáltalán nem ad magáról jelet, évekig, évtizedekig élhet a gyomorban a kórokozó tünet nélkül, sokan még gyermekkorban fertőződnek meg, és csak felnőttkorban kerülnek elő a panaszaik. A gyomorfájás, égő érzés, nehéz nyelés, mellkasi fájdalom, gombócérzés a torokban, keserű szájíz, savas böfögés, hányinger már akut refluxra vagy gyulladásra utalhat, ám ez akár egyszerű gyomorrontásnak is tűnhet, csak gyakran visszatérő panaszok esetén merül fel ettől eltérő ok gyanúja.
Gyorsteszt a Helicobacter pylori kimutatására
A Helicobacter pylori baktérium jelenléte már egy gyors vizsgálattal kiszűrhető, amely akár otthon is elvégezhető. Pozitív eredmény és nem múló panaszok esetén azonnal keresd fel az orvosodat!

Tiszta tér, tiszta lélegzet
Az Ambiance Provenacle fertőtlenítő és frissítő hatású keverék 100% tiszta és természetes, bevizsgált kemotípusú illóolajokból készült. Összetevőinek, a kakukkfűnek, a levendulának és a rozmaringnak köszönhetően semlegesíti a teret, valamint baktérium- és vírusölő hatással bír, ami a téli időszakban kifejezetten hasznos, de az év más szakaszaiban is hatékony segítség lehet. Ajánlott mindenkinek, aki felfrissülésre vagy épp a levegő megtisztítására vágyik.
Promóció
Súlyos esetben, a fertőzés következményeként léphet fel reflux esetén gyomor- és bélrendszeri vérzés, rákos megbetegedés esetén emellett hirtelen jelentős mértékű fogyás és vérszegénység. Ezek felmerülése esetén azonnal fel kell keresni az orvost, aki laborvizsgálatot, gasztroszkópiát, majd gyógyszeres, antibiotikumos kezelést, veszélyes stádiumban műtétet is elrendelhet.
Teendők gyomorsavtúltengés esetén
Ha a gyomorsavasság hátterében nem a baktériumfertőzés áll, illetve ha visszatérő, kínzó tüneteket nem okoz a baktérium jelenléte, életmódváltás is elegendő lehet a betegségek megelőzésére.

A gyomorégéses panaszok megszüntethetők a dohányzás, a cukor, az alkohol és az éjszakai nassolás minél teljesebb kiiktatásával, a zsíros és túl fűszeres ételek, illetve a kávéfogyasztás csökkentésével, de a megfelelő testtömeg, a kipihentség és a stressz kezelése is fontos tényező. Napi legalább két liter víz fogyasztása, kisebb adagokban étkezés és a rendszeres testmozgás is segít elkerülni a problémát.
Gyomorkímélő étrend
A nehéz ételek helyett gyomorkímélő diéta is sokat számít a gyomorégés kezelésében.
OLVASD EL EZT IS!

- gyomorégés
- gyomorfekély