Hány kiló fogyás egészséges havonta? Ennél többet veszélyes leadni, és vissza is jön
Kerüld el a jojóeffektust!
A gyors fogyókúrás sikersztorikat még mindig szeretjük elhinni. Különösen a karácsonyt vagy a nyári szünetet megelőző időszakban, amikor érezzük, hogy kevés időnk van leadni a súlyfelesleget. Aki azonban már próbálkozott villámdiétával, annak valószínűleg nem ismeretlen a testsúly kapcsán használt jojózás kifejezés. Elmondjuk, mi áll ennek hátterében, és mennyit is érdemes fogyni.
Ez áll a jojóeffektus mögött
A gyors fogyókúrák (átmeneti) sikerének titka, hogy a megszokott étrendhez képest jelentős kalóriamegvonást írnak elő a fogyni vágyó számára. Mivel a kalóriabevitel alacsonyabb, mint a szervezet kalóriafelhasználása, ezért a szervezet a felhalmozott tartalék lebontásából fedezi a működéséhez szükséges energiát.
A kellően elszántak már néhány hét alatt jelentős és látványos sikereket érhetnek el ilyen alacsony kalóriatartalmú diétákkal. Ám a csapda az, hogy a kívánt eredményt követően az ember lassan visszatér az eredeti étrendre. És a szervezet újból elkezdi a pluszkalóriákat zsírsejtek formájában tartalékolni. Ráadásul mivel a test megtapasztalta az „éhező üzemmódot”, ezután gyorsabb ütemben szedi fel a pluszkilókat - mintegy felkészülve az esetleges újabb ínséges időkre.
Ennél többet ne fogyj havonta!
A tartós súlyvesztést tehát nem fogyókúrával, hanem életmódváltással érdemes elérni. Legegyszerűbb elsőként kiiktatni az úgynevezett üres kalóriákat az étrendből. Üres kalóriának az olyan termékekből származó energiát nevezzük, melyek szinte egyáltalán nem tartalmaznak tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat. Ilyenek például a chipsek, cukorkák, fánk, cukros üdítők, energiaitalok, töpörtyű, gyorséttermi ételek, alkohol.
Fontos a napi ötszöri, kis adagokban történő táplálkozás. A fehér lisztből készült pékárukat érdemes rostban gazdag teljes kiőrlésűekre cserélni, valamint napi öt adag zöldség, gyümölcs fogyasztását beiktatni az étrendbe. A napi folyadékfogyasztás is fontos, hiszen ennek hiányában az anyagcsere nem lesz gyorsabb, hiába viszel be több rostot.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Rendszeres sport ugyancsak része az életmódváltásnak. A kocogás, kerékpározás viszonylag egyszerűen kivitelezhető mozgásformák, ízületi problémák esetén javasolt az úszás, hiszen a vízben a testre felhajtóerő hat. De ha kezdetben csak a séta fér bele az életedbe, az is sokat segít. Egy 2022-ben közzétett átfogó tanulmány szerint napi 8200 lépés, mely átszámítva nagyjából 6,5 kilométer megtétele is sokat segít a súlyproblémákon és számos betegség megelőzésében.
Havi 2-4 kg
Ezek a sikeres életmódváltás alappillérei, melyek segítségével heti 0,5-1 kg, tehát havi szinten 2-4 kg fogyás érhető el (jelentős túlsúly esetében ez lehet valamivel több is). Ennél gyorsabb ütemű fogyás nem egészséges a szervezet számára, és hosszú távon fordítva sül el.
8 nő, aki több mint 60 kilót fogyott természetes módon: így ettek és edzettek, hogy sikerüljön
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- fogyás
- életmódváltás