Mitől lehet habos a vizelet? 9 kísérő tünet, ami komoly problémára utalhat
A habos vizeletnek több oka is lehet, bizonyos tünetek mellett érdemes orvoshoz fordulni vele.
A vizelet általában halványsárgás színű folyadék, melyben a víz, a benne oldott sók, fehérjék és mérgező anyagok távoznak a szervezetből, mint a kreatinin, karbamid-nitrogén vagy a húgysav. A nem megfelelő folyadékfogyasztás vagy bizonyos gyógyszerek, ételek hatására megváltozhat a színe és az állaga, sőt még akár "habossá" is válhat.
Mindenesetre legtöbbször az okozza ezt a sokak számára ijesztő jelenséget, hogy az erős vizeletsugár nekiütődik a WC-csészének, amitől habok keletkeznek benne, de a mosdóban használt vegyszerek is okozhatják ezt a reakciót. De akár komoly problémára is utalhat, ha társtünetekkel együtt jelentkezik.
A habos vizelet okai
Noha legtöbbször mindössze a vizeletsugár erőssége okozza a habosságot, vagy a nem megfelelő folyadékbevitel, betegség tünete is lehet, hogyha az alább olvasható kísérő jelekkel együtt tapasztalható.
- Duzzanat a kezeken, lábakon vagy az arcon.
- Fáradtság.
- Étvágytalanság.
- Émelygés.
- Hányás.
- Alvászavar.
- A vizelet mennyiségének változása.
- Zavaros vizelet.
- Sötétebb színű vizelet.
A habos vizeletet az is okozhatja, hogy túl sok fehérje ürül ki a szervezetből, köztük albumin, ami a levegővel reakcióba lépve habképződést okoz. Ez utalhat arra, hogy a vese károsodott, és nem úgy szűri a méreganyagokat, ahogy kellene, túl sok fehérjét enged át ahelyett, hogy azok a véráramban maradnának. Ennek az állapotnak a neve proteinúria, ami egy krónikus vesebetegség.
A másik, kevésbé gyakori oka az amiloidózis, mely egy végzetes kimenetelű anyagcsere-rendellenesség, amely során amiloidszálak rakódnak le a test szöveteiben így károsítva a szerveket, köztük a vesét is.
Ugyancsak oka lehet a fenazopiridin tartalmú gyógyszer szedése, melyet a húgyúti fertőzések okozta fájdalom kezelésére használják.
Gyanú esetén az orvosok vizeletmintát kérhetnek, melyben megvizsgálják a fehérjemennyiséget, ez hatékony mutatóként szolgál arra, hogy a vesék milyen jól szűrik a vért. Ha a benne lévő albumin-kreatinin aránya (UACR) magasabb, mint 30 mg/g, az már vesebetegségre utalhat.
Szerencsére a habos vizelet általában önmagában semmiyen komoly problémát nem jelent. Azonban szakértők szerint, hogyha néhány napon belül sem múlik el a habosodás, a fentebb említett tünetek jelentkeznek, zavaros, véres a vizelet, akkor mindenképpen érdemes kivizsgálásra menni.
Olvass tovább: ha ilyen a vizelet, rejtett vesekő lehet a háttérben
A vesekő rendkívül gyakori probléma, mégsem feltétlenül könnyű beazonosítani.
Ha ilyen a vizelet, rejtett vesekő lehet a háttérben - 5 jel, ami felhívhatja a figyelmet a problémára
A vesekő rendkívül gyakori probléma, mégsem feltétlenül könnyű beazonosítani.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- vizelet
- inkontinencia
Tudtad, hogy lehet rosszul pisilni? Inkontinenciát okoz, ha erre nem figyelsz oda
- vizelet
- tünetek és betegségek