A gyomorfekély tünetei és kezelése
Állandó éhségérzet, lassú emésztés. Ismerős? Bizony a gyomorfekély sok mindenkit érint. Mit tehetsz ellene?
A gyomorfekély problémája soha nem érintett annyi embert, mint napjainkban. Egyes felmérések alapján minden harmadik negyven év feletti ember szenved a betegségtől, mégis sokan nem fordulnak panaszaikkal orvoshoz. Ezek szerint a gyomorfekély nem súlyos betegség? Kezelés nélkül is elmúlik? Sokan adnának igenlő választ e kérdésekre, pedig nem minden esetben igazak az állítások.
Mi az a gyomorfekély?
A gyomorfekély a gyomor kisebesedése. A kisebesedést a gyomor nyákrétegének sérülése okozza, és így nem védi a gyomrot bélelő nyálkahártya-sejteket a gyomorsav maró hatásától. A gyomorsav tehát szabadon keresztüljut a nyálkahártyán, és behatol a gyomorfal mélyebb rétegeibe. Hogy mitől alakul ki seb a gyomorfalon, az számtalan tényezőtől függ.
A gyomorfekély kiváltó okai
A gyomorban található egyensúly felborítása nagyon egyszerű, hiszen alig juttatunk olyan táplálékot a szervezetünkbe, mely erősítené a gyomrot, vagy elősegítené annak helyes és rendszeres működését. Ezen kívül az életmód és a gyógyszerek is befolyásolják a gyomor alapállapotát, mely ha meggyengült, még érzékenyebben reagál a külső hatásokra.
Így tehát az alábbi tényezők bármelyike, de különösen a tényezők együttes hatása kiválthat sebesedést:
- Öröklött hajlam.
- Gyógyszerek rendszeres és tartós szedése.
- Nagyfokú és állandó stressz.
- Nagymértékű alkoholfogyasztás.
- Dohányzás.
A krónikus gyomorfekély esetében a kiváltó ok szinte ismeretlen. Általában pszichoszomatikus okok állnak a háttérben.
A gyomorfekély kezelése
A fekély kezelése mindig annak súlyosságától és kialakulásának okától függ. Ha például valamilyen gyógyszer szedésével hozható kapcsolatba, akkor a gyógyszer elhagyása után a fekély is elmúlik. A helytelen táplálkozással összefüggő fekély is rendbe jön magától, ha gyomorkímélő étrendet folytat a beteg.
Tünetei
A gyomorfekély igen jellegzetes tünetekkel jár. Ha észleled őket, feltétlenül fordulj orvoshoz!
- Gyomortáji fájdalom: sokszor összefüggésben áll az étkezésekkel, néhány - két-három - órával utánuk jelentkezik.
- Éhségfájdalom: ez elsősorban a nyombélfekélyre jellemző, elsősorban üres gyomorral járó fájdalmat jelent, mely aztán evésre meg is szűnik.
- Gyomorégés.
- Savas felböfögés.
A gyomorfekély jellemzően tavasszal és ősszel újul ki és tombol. Ilyenkor a beteget akár heteken keresztül kínozzák a panaszok, melyek erősségüket tekintve az elviselhetetlenség határát súrolják.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit tehetsz ellene?
Azon kívül, hogy felkeresel egy orvost, magad is enyhítheted a panaszokat. A megoldás azonban nem biztos, hogy a patikákban kapható rágótablettákban rejlik, hiszen a szervezet hamar hozzászokik hatásukhoz, és immunis lesz rá.
Az étrend kiemelkedő szerepet játszik a kezelésben. A naponta többszöri étkezés, a sok kicsi sokra megy elmélete elengedhetetlen. Ezenkívül fontos, hogy tartózkodj a szénsavas üdítőktől, a kávétól és a fűszeres ételektől.
Próbáld ki a gyomorfekély elleni teát!
A tea nyugtatja a sebet, és segíti az irritált terület gyógyulását.
Hozzávalók a gyomorfekély elleni teához:
- 1 rész apróbojtorján
- 1 rész ezerjófű
- 1 rész fekete nadálytő
- 1 rész nyárfalevél
Elkészítés: 20 gramm keveréket áztass 6-8 órán keresztül 4 deci vízben. Szűrd át, és tedd a levet félre. A szűrőben maradt keverékre önts rá 2-3 deci vizet, és forrald egy percig. Ha kihűlt, akkor keverd hozzá a leszűrt levet, és idd meg egész napra egyenlően elosztott adagokban.
- kezelés
- tünet
- táplálkozás
- fekély
- gyomorfekély
- emésztőrendszeri betegség
- tünetek és betegségek
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- tünet
- gyomorfekély
A gyomorfekély 5 tünete
- baktérium
- gyomorfekély