
Gyakran ébredsz hajnalban?
Tudod, mi a hiperstimuláció? Nem, de kíváncsi vagy, miért alszol rosszul? Cikkünk segít a megfejtésben.

Az alvásigény az életkorral változik, és egyénenként is eltérő lehet. Míg a csecsemőknek napi 16 óra alvásra van szükségük, addig a felnőttek számára elegendő hét-nyolc is, a kor előrehaladtával pedig még tovább csökkenhet ez az idő.
Fontos azonban, hogy az alacsony alvásigényt ne téveszd össze az alvászavarral. Ha mostanában jóval rosszabbul alszol a megszokotthoz képest, ráadásul rendszeresen felébredsz hajnalban, érdemes utánajárnod, hogy mi állhat a háttérben. Korábbi cikkünkből megtudhatod, pontosan milyen kritériumok mentén diagnosztizálható az alvászavar.
Hiperstimuláció - felületes alvás
Az alvás ciklusai normál esetben váltakoznak az éjszaka során. Alapvetően beszélhetünk felületes és mély alvásról. A felületes alvás elvileg csak átmeneti állomás, ahol mindössze negyedórát időzöl azt megelőzően, hogy elérnéd az mély alvás fázisát. Ez utóbbi során regenerálódik igazán szervezeted, és, ha elérted ezt a szinted, már nehezen ébredsz fel.
Nem jutsz tovább?
Amennyiben valami miatt nem jutsz el a mély alvásig, a felületes alvás fázisában maradsz. Ha ez sokáig elhúzódik, szervezeted nem tud kellőképpen regenerálódni, ráadásul könnyen előfordulhat, hogy többször felébredsz az éjszaka során. Ezt az állapotot hiperstimulációnak is hívják, hátterében pedig többféle ok is meghúzódhat. Gyakran okozzák például a napközben elfogyasztott koffeintartalmú italok, de a nikotin is stimulálhatja a szervezetedet annyira, hogy hatására nem lépsz túl a felületes alvás fázisán.
Amennyiben úgy gondolod, ez állhat a gyakori éjszakai-hajnali ébredés hátterében, érdemes elgondolkoznod az életmódváltáson. Délután már ne fogyassz kávét, és az esti utolsó néhány szál cigarettáról is érdemes lemondanod.
Depresszió - a leggyakoribb ok
A depresszió és az alvászavar sokszor kéz a kézben jár egymással: az egyikkel összefüggésben kialakulhat a másik, és fordítva. A pszichés probléma múló, enyhébb formáit szinte mindenki megtapasztalja élete során egyszer-kétszer. Baj akkor van, ha hónapok óta nem tudsz szabadulni a tünetektől.
A depresszió jelei
- Alvászavar.
- Túlzott pesszimizmus.
- Levertség, szomorúság.
- Állandó ingerlékenység.
Az alvászavar talán a depresszió legáltalánosabb tünete. Jellemző, hogy nem az elalvással adódnak gondjaid, hanem felébredsz az éjszaka közepén, és nem tudsz visszaaludni? Amennyiben a pszichés probléma fent említett más jeleit is tapasztalod magadon, érdemes cselekedned.
Statisztikai adatok szerint hazánkban egymillió depressziós beteg él, a legkevésbé sem kell tehát szégyellned a problémádat. Ha időben szakemberhez fordulsz, a megfelelő pszichoterápiás kezeléssel leküzdheted a betegséget.
Stressz - és a hormonok játéka
Számos alvási probléma átmeneti eseményekre vezethető vissza, mint például gyászeset, vizsga miatti stressz vagy egyéb családi gondok. Amennyiben azonban életed szerves részévé válik a stressz, állandóan feszült vagy, nem pihened ki magad éjszaka, és hajnalban gyakran felébredsz, ideje tenned valamit.
Fontos, hogy minél előbb próbáld megoldani azt a problémát, ami nyomaszt, akár kineziológus vagy pszichológus szakértő segítségével, ellenkező esetben az alvászavar önállósulhat, és krónikussá válhat.
Mi történik a testedben?
Éjszaka tested hormontermelése másként alakul, mint a nappali órákban. Az álmosságot okozó melatonin termelését a fény hiánya váltja ki a tobozmirigyből. Az éjszaka során ez a vegyület testedben túlsúlyba kerül a stresszhormonokkal szemben. Ha azonban az érzékeny egyensúly felborul, alvászavar alakulhat ki.
-
Fehéren ragyogó Swarovski® kristályos ékszerszett11 090 Ft
-
Rock and Roll szív alakú fülbevaló8 490 Ft
-
Kis méretű ezüst karika fülbevaló4 100 Ft
-
Három Swarovski® kristállyal díszített nyaklánc10 590 Ft
-
Cirkónia kristályos minimalista négyszög ezüst fülbevaló13 900 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló fehér és kék cirkóniával díszítve13 900 Ft
-
Fehér cirkónia kövekkel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 350 Ft
-
Türkiz cirkóniával díszített ovális ezüst ékszerszett15 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc különleges nap medállal8 590 Ft
-
Ezüst angyalszárny medál cirkónia kristályokkal8 900 Ft
-
Helló nyár nyaklánc15 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc patkó alakú ezüst medállal8 150 Ft
-
Virágos szív cirkóniával ezüst ékszerszett18 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc cirkónia kövekkel díszített pillangó medállal8 890 Ft
-
Rózsaszín csillogó Swarovski® kristályos szett9 190 Ft
Stresszhormonok - például a kortizol - hatására felgyorsul a vérkeringés, fokozódik az izmok vérellátása. Amennyiben az éjszaka során is magas a stresszhormonszinted, nagy valószínűséggel ébredsz fel a hajnali órákban.
Cikkünk Peter Spork Életadó alvás című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!

- pajzsmirigy
- fáradtság
3 súlyos betegség, amit az állandó fáradtság jelez

- megelőzés
- fáradtság
3 hétköznapi szokás, ami krónikus kimerültséghez vezet

- megelőzés
- alvás