Kipucolja az agyat, enyhíti a zsírmáj tüneteit: ezek a glutation meglepően pozitív hatásai
A glutation nevű antioxidánsnak számos pozitív hatását fedezték fel.
A glutation egy antioxidáns, melyet a szervezet is képes termelni, és javarészt három aminosavból áll: ezek a glutamin, a glicin és a cisztein. A szervezet glutationszintje több okból kifolyólag csökkenhet, ide tartozik a helytelen táplálkozás, a méreganyagok felhalmozódása szervezteben, az idősödés és a stressz.
A glutation hatásai
Számos anyagcsere-folyamatban részt vesz, véd különböző betegségek kialakulásától, lassítja a rákos sejtek terjedését, javítja az inzulinérzékenységet. A májban termelődik, támogatja az immunrendszert, segíti különböző enzimek működését, a C- és E-vitaminok felszívódását, kipucolja az agyat a higanytól, serkenti a máj és az epék zsírbontását. Korábban írtunk arról, hogy az N-acetil-L-cisztein hogyan tudja aktiválni a szervezet természetes glutationtermelődését.
Védi az agyat
Több ízben bizonyították, hogy a glutationtartalékok kimerülése a kognitív funkciók hanyatlásával jár. Ezenkívül kipucolja az esetlegesen felhalmozódott nehézfémeket, például a higanyt, amit egy korábbi kutatásban bizonyítottak. A kísérlet során rágcsálókon vizsgálták az agy higanyfelvételét úgy, hogy közben 76%-al csökkentették a glutation szintet. A kísérleti patkányoknál 13%-al nőtt az agy higanyfelvétele.
Kiváló fegyver a higanymérgezés elleni harcban, mivel megakadályozza, hogy a higany a sejtfehérjékhez kapcsolódjon. Számos tanulmány, köztük egy, a Medical Science Monitorban közölt klinikai vizsgálat szerint az autista gyermekek agyában magasabb az oxidatív károsodás mértéke, és alacsonyabb a glutationszint, amitől megnőtt az idegrendszerük higanyra való érzékenysége is.
Enyhíti a zsírmáj tüneteit
Az antioxidánsok, köztük a glutation hiánya zsírmájbetegséghez vezethet azoknál is, akik túl sok alkoholt fogyasztanak, és azoknál is, akiknek más okból, például mozgásszegény életmódjuk következtében alakul ki a veszélyes állapot - a zsírmáj okairól bővebben itt olvashatsz. A glutationról kimutatták, hogy javítja a fehérje-, enzim- és bilirubinszintet az alkoholos és nem alkoholos zsírmájbetegségben szenvedők vérében. A vizsgálatban részt vevőknél a malondialdehidnek, a máj sejtkárosodás-markerének csökkenését is kimutatták.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egy másik kis tanulmány megállapította, hogy a glutation pozitív hatást gyakorolt a nem alkoholos zsírmájbetegségben szenvedőknél, de csak egészséges életmódra való váltást követően. Ebben a vizsgálatban a glutationt étrend-kiegészítőként, napi 300 milligramm dózisban biztosították négy hónapon keresztül.
Egy 2017-es kis klinikai vizsgálatban ugyancsak arra a következtetésre jutottak, hogy a glutation segíthet a nem alkoholos zsírmájbetegség kezelésében antioxidáns tulajdonságainak és méregtelenítő hatásának köszönhetően.
Javítja az inzulinérzékenységet
Az életkor előrehaladtával a szervezet glutationtermelése megcsappan. A Baylor School of Medicine kutatói állat- és emberkísérletek kombinációját alkalmazták ezen antioxidáns szerepének feltárására a súlykontrollban és az idősebbek inzulinérzékenységében. Az eredmény szerint az alacsony glutationszint lassú zsírégetéssel és gyors zsírraktározási sebességgel jár.
Amikor az idősebb alanyok étrendjébe ciszteint és glicint adtak, így növelve a glutationszintet, ami két héten belül megugrott, javult az inzulinrezisztencia és a zsírégetés is. A glicinről bővebben itt olvashatsz.
A magas kéntartalmú élelmiszerek elősegítik a természetes termelődését, ilyenek a keresztes virágú zöldségek, a hagymafélék, a tojás, a diófélék, a hüvelyesek vagy a sovány fehérjék is. Bizonyos élelmiszerek és gyógynövények ugyancsak növelik a glutationszintet, mint a máriatövis, a lenmag vagy a tejsavó.
Élelmiszerekkel túladagolni nem lehet, ám az étrend-kiegészítők túlzott bevitele problémát okozhat. Kúraszerű használata előtt érdemes a kezelőorvos véleményét kikérni a glutationról és mindig betartani az adagolási útmutatót. Az arra érzékenyek esetén hasi görcsök, puffadás, nehézlégzés, allergiás reakciók léphetnek fel.
Finom és természetes immunerősítők a konyhából: a legjobb antioxidáns-források listája
Az őszi hónapokban érdemes minél több antioxidánsokban gazdag élelmiszert fogyasztani, hogy az immunrendszer ellenállóbb legyen.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- antioxidáns
- zsírégető táplálék