Az állandó éhségérzetet egészségügyi probléma is okozhatja: a pajzsmiriggyel és a vércukorszinttel is gond lehet
Ha úgy érzed, folyton éhes vagy, nehezen laksz jól, érdemes lehet átgondolnod az okokat, akár betegségre is felhívhatja a figyelmedet a jelenség.
Az éhség természetes dolog, amit mindenki időről időre megtapasztal, éppen ezért kevesen gondolnának rá, hogy akár betegség is állhat a hátterében.
Előfordul ugyanis, hogy az éhség extrém méreteket ölt, és hiába eszik többet az ember, az élelem utáni sóvárgás megmarad. Ez idővel súlygyarapodással is járhat, és további egészségügyi problémákhoz vezethet. Ha állandó éhség gyötör, előbb az étrended érdemes átgondolnod, ha pedig úgy gondolod, hogy az nem idézheti elő a kellemetlenséget, akkor orvosi segítséggel ajánlott felderíteni a háttérben meghúzódó okokat.
Az állandó éhségérzet okai
Az egészséges tápanyagokban, rostokban és fehérjében szegény, finomított szénhidrátokban, feldolgozott élelmiszerekben viszont gazdag étkezés mellett gyorsabban éhezik meg az ember. A tápanyaghiány külső jelekben is megnyilvánulhat, a fáradtság mellett jellemző a koncentrációzavar és a hajhullás is. Hogy laktatóbbak legyenek a fogások, teljes kiőrlésű gabonákat, hüvelyeseket, sovány húsokat és rostokkal teli zöldségeket érdemes fogyasztani, ez a súlykontrollhoz is ideális, hiszen így kevésbé valószínű a főétkezések közötti nassolás. A fokozott éhségérzetet viszont egészségügyi problémák, kórosnak tekinthető állapotok is okozhatják.
Cukorbetegség, alacsony vércukorszint
A lassan, lappangva kialakuló 2-es típusú cukorbetegség meglétére eleinte teljesen általánosnak mondható, így kevéssé figyelemfelkeltő tünetek utalhatnak. Ilyenek például a megnövekedett étvágy és a gyakori fáradtság. A táplálékot a szervezet glükózzá alakítja, ami a sejtek üzemanyagaként működik, viszont ehhez inzulinra van szükség. Amennyiben abból nem termelődik elég, vagy a sejtek érzéketlenné válnak az irányában, a test nem jut elegendő energiához, így fokozott fáradtság és fokozott étvágy lép fel, hiszen a szervezet azt hiszi, hogy az a megoldás, ha több táplálék jut be. A szomjúságérzet és a vizelési inger is fokozódik, lassabban gyógyulnak a sebek, jellemzőek a látásproblémák. Ingadozó vércukorszint esetén, alacsony értékeknél (hipoglikémia) is felléphet éhség, amit zavarodottság, remegés, izzadás, szédülés kísérhet.
Pajzsmirigyzavar
Az állandó éhség hátterében pajzsmirigyzavar is meghúzódhat. Míg alulműködés esetén lassul, túlműködés fennállásakor gyorsul az anyagcsere. A beteg étvágya magas, mégis, a legtöbbször fogyást tapasztal. A tünetek közé tartozik többek között még a szapora szívverés, a meleg, nedves bőr, az alvászavar, a pajzsmirigy-megnagyobbodás, a rekedtség, a nyugtalanság és az ingerlékenység is.
Stressz
A stresszt a szakemberek napjainkban népbetegségként emlegetik, és nem is véletlenül: az állandó idegeskedés hosszú távon komoly egészségügyi problémát jelenthet, súlyos betegségek rizikótényezői között szerepel. Az egyik legfontosabb stresszhormon a mellékvesekéregben termelődő kortizol, ami növeli az étvágyat. Emellett pedig vannak szép számmal olyanok, akik az érzelmileg megterhelő helyzeteket evéssel vezetik le, ha idegesek, finomságokat, édes vagy sós nassolnivalókat falatoznak.
Alváshiány
Az alváshiány nemcsak a napközbeni fáradtságban és koncentrációzavarban nyilvánulhat meg, hanem az étvágyadat is növelheti. A kielégítő alvás a hormonrendszer optimális működésének alapfeltétele is egyben, ha a szervezet nem tud eleget vagy megfelelő minőségben pihenni, a hormonrendszer is összezavarodhat, ez pedig fokozott éhséghez vezethet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kontrollálhatatlannak tűnő farkasétvágy, amikor jóformán az étkezés után közvetlenül azon töprengsz, hogy mikor és mit eszel legközelebb, nem természetes. Vagy a táplálkozásodban keresendő a hiba, vagy akár a fentebb említett problémák is lehetnek a háttérben. Szakember segítségével érdemes tisztázni a kérdést.
A pajzsmirigybetegség 8 külső jele
Noha a pajzsmirigy zavarait általában nem önmagában a külső tünetek alapján diagnosztizálják, ha az alapprobléma nem ismert, akár a látványos jelek is árulkodók lehetnek az ember számára. Amennyiben a gyanú a szerv rendellenes működésére terelődik, laborvizsgálat, endokrinológiai kivizsgálás, pajzsmirigyultrahang is szükséges lehet.
A pajzsmirigybetegség 8 külső jele: a bőr és a szemek állapota is sokat elárul
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- tünetek és betegségek
8 tünet, ami a hormonháztartás problémájára utal: a hízástól a túlzott szőrnövekedésig
- egészség
- cukorbetegség
Mik a cukorbetegség legelső tünetei? 10 tény, amit sokan nem tudnak a diabéteszről
- cukorbetegség
- diabétesz