Mindenki egészségesnek hiszi, de tönkreteheti az ereket: mennyit egyél ebből a makrotápanyagból?
Egy bizonyos makrotápanyag ugyan nélkülözhetetlen a mindennapok étrendjéből, túlzó bevitele azonban negatívan hat az erekre és a szív egészségére.
A fehérjebevitel fontos szerepet játszik az egészséges táplálkozásban, azonban egyes kutatások szerint túlzott mennyiségben történő fogyasztása szív- és érrendszeri problémákat okozhat, akár érelmeszesedés kialakulásához is vezethet.
Fehérje hatása a szívre
Egy 2024 februárjában publikált kutatásban kimutatták, hogyha a napi fehérjebevitel az összkalória 22%-át túllépi, az jelentősen növelheti az érelmeszesedés kockázatát. A szakértők embereken (23 fő) és rágcsálókon végzett kutatások és klinikai kísérletek eredményeiből vonták le a következtetéseiket.
Két csoportra osztották a résztvevőket, az egyik 14 főből állt, akiknek az étrendjét az egyik héten alacsony, a másik héten magas fehérjetartalommal bíró élelmiszerekkel egészítették ki. Így az első időszakban 10%-ban fehérjét, 17%-ban zsírt és 73%-ban szénhidrátot vittek be, míg a másikban a fehérjetartalom 50%-os volt. A másik csoport étrendje 15%-ban fehérjéből, 35%-a zsírból és 50%-a szénhidrától állt - a legegészségesebbnek titulált mediterrán diéta makrotápanyagairól bővebben itt olvashatsz. Amikor magas fehérjetartalmú étrendre tértek át a kísérlet közben, akkor a napi kalóriabevitelük 22%-ban fehérjéből, 30%-ban zsírból, és 48%-ban pedig szénhidrátból állt.
A kutatás során megállapították, hogy a leucin aminosav érelmeszesedés kialakulásához vagy annak a súlyosbodásához vezetett. A magas fehérjebevitel, különösen a napi 25 grammnál több, vagy ha túllépte a napi energiaszükséglet 22%-át, magasabb leucinszinteket eredményezett, amelyek az immunsejtek olyan aktivitását okozta, mely az érelmeszesedéshez társul.
A kutatók egereken is végeztek kísérleteket, és hasonló eredményeket tapasztaltak. Amely rágcsálók étrendje magasabb fehérjetartalommal bírt, hajlamosabbak voltak az érelmeszesedésre és a szív- és érrendszeri betegségekre.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a magas fehérjebevitel hozzájárulhat az érelmeszesedéshez, és javasolják a táplálkozási irányelvek módosítását. A fehérjebevitelnek nagyjából a napi kalória 11%-át kellene kitennie a szervezet nitrátegyensúlyának a fenntartásához. A fehérjediéták káros hatásairól még többet korábbi cikkünkben olvashatsz.
Egyes szakértők az állati fehérjék lecserélését javasolják növényi alapú forrásokra. Azt javasolják, hogy átlagosan a felnőttek napi étkezéseiben fehérje 20-30 gramm legyen, amit a nap során elosztva vigyenek be. A növényi alapú fehérjék fogyasztása, mint például a magvak, hüvelyesek, zöldségek, antioxidánsokat, rostot és más tápanyagokat is tartalmaznak, amelyek csökkenthetik a szívbetegségek kockázatát - további fehérjében gazdag élelmiszerről itt olvashatsz.
Bár a fehérjék fontos szerepet játszanak az egészséges táplálkozásban, túlzott mennyiségben negatívan befolyásolják az erek és a szív egészségét, viszont a kiegyensúlyozott étrend és a növényi alapú fehérjék fogyasztása hozzájárulhat az egészséges szív- és érrendszer fenntartásához.
Ha ezt eszed fehérje mellé, tuti biztos a fogyás: 8 isteni zöldségköret, ami leapasztja a zsírt
A dietetikusok szerint a hús főétel mellé a zöldség a legjobb párosítás, ugyanis így nem terheli meg a gyomrot, és könnyen emészthető.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
- egészség
- fehérje
- fehérjedús ételek
- hatás
- szív
- érelmeszesedés
- szív- és érrendszeri betegség
- aminosav
- Életmód