A fájdalmas közösülés leggyakoribb okai

Ha a szexuális örömszerzés gyötrelmessé válik, érdemes utánajárnod, mi áll a probléma hátterében.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A közösüléskor jelentkező fájdalom rendkívül kínzó dolog, ráadásul párkapcsolati problémákat is előidézhet. A tünetet okozhatja hüvelyfertőzés, endometriózis, illetve kismedence-gyulladás is. Vedd észre időben a jeleket, és fordulj orvoshoz!

Hüvelyi fertőzések

A hüvelyfertőzéseket leggyakrabban a gombás, illetve a bakteriális eredetű problémák okozzák. Mindkét betegséget elkaphatod szexuális úton, uszodában, illetve akkor is, ha tested hormonháztartása felborul, de kialakulhatnak akár antibiotikum szedése következtében is.

A Candida-fertőzés tünetei

A Candidát fehér, túróra emlékeztető váladék megjelenése jellemzi. A gomba elszaporodása következtében a hüvely és a szeméremtest kipirosodik, megduzzad, esetleg kicserepesedik, és erősen viszket. Ezenkívül fájdalmat okozhat a vizeletürítés és a közösülés is.

A bakteriális hüvelygyulladás tünetei

A problémát legtöbbször a Gardnerella vaginalis nevű baktérium túlszaporodása okozza. A fertőzés következtében a hüvelyből halszagú váladék ürül, valamint a betegséget enyhe irritáció kíséri, mely szex közben fokozódik, így az együttlét fájdalmassá válik.

Mi a teendő?

Ha a fent említett jeleket tapasztalod, mindenképpen fordulj nőgyógyászhoz. A kellemetlen tünetek viszonylag rövid időn belül megszüntethetőek. A gombafertőzést általában helyileg – hüvelykúppal, illetve krémmel, a bakteriális eredetű fertőzést pedig többnyire szájon át szedhető metronidazollal vagy clindamycines hüvelykrémmel kezelik.

Kismedencei gyulladásos megbetegedés

A kismedence szerveinek gyulladása a petevezeték, a petefészek és a környező szövetek fertőzésének következménye. Ha nem kezelik időben, maradandó károsodás következhet be, ami meddőséget és állandó fájdalmat okozhat. A kismedencei gyulladásos betegségek világszerte gyakori okai a meddőségnek. A betegséget az esetek 50%-ában Clamydia-fertőzés okozza.

A gyulladás jellemző tünetei

  • Hüvelyi folyás.
  • Fájdalmas szex.
  • Erős vérzéssel járó, fájdalmas menstruáció.

A leggyakoribb női fertőzések természetes ellenszerei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kezelési lehetőségek

Az akut kismedencei gyulladások gyógyítása általában antibiotikummal történik. Ha azonban a betegség krónikussá válik, és nem reagál a gyógyszeres kezelésre, sajnos sok esetben szükségessé válik a méheltávolítás.
A kismedencei gyulladásos betegségek következtében 20%-ban alakul ki meddőség, valamint ugyanilyen gyakorisággal fordul elő a tartós alhasi fájdalom, illetve a méhen kívül terhesség. Mivel a betegség ilyen súlyos következményekkel járhat, a tünetek észlelése esetén feltétlenül keresd fel nőgyógyászodat!

Endometriózis a háttérben

Az endometriózist az okozza, hogy a méhnyálkahártya – endometrium – darabkái megtelepszenek a szervezet más részeiben is. Jellemzően a petefészkeken, a petevezetéken, a méh mögött, a beleken, a húgyhólyagon vagy a medenceüreg falán. Ezek a méhnyálkahártya-darabok a méhen kívül is reagálnak a havi hormonális változásokra, minden ciklusban megduzzadnak, és vérezni kezdenek. Mivel azonban ezeken a rendellenes helyeken nem tudnak hová ürülni, a probléma gyulladáshoz és a hegszövet felhalmozódásához vezet.

Tipikus tünetek

  • A menstruáció erős vérzéssel és fájdalommal jár.
  • Medencetáji fájdalom.
  • Fájdalmas közösülés.
  • Székrekedés.

Kezelési lehetőségek

Az endometriózis az első menstruációtól a menopauza bekövetkeztéig bármikor kialakulhat. A betegség nem gyógyítható, de a változókor után megszűnik. A probléma kezelésének célja a fájdalom enyhítése, az endometrium-darabkák összezsugorítása, valamint a termékenység helyreállítása.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mindez történhet hormontartalmú gyógyszerekkel, kombinált fogamzásgátló tablettákkal, illetve néha műtéti eljárással. Hogy melyik módszer a legjobb számodra, azt a betegség állapota és a kezelőorvos dönti el.

Cikkünk a Reader's Digest Családi orvosi kalauz című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük