Székrekedés, puffadás, gyomorégés
Figyelj az apróbb jelekre és vedd észre időben a problémát!
A belek, illetve a gyomor nyálkahártyájának károsodása, illetve gyulladása fennakadásokat okozhat az emésztési folyamatban, valamint táplálkozási zavarok kialakulásához vezethet. Bizonyos esetekben pedig még ennél is súlyosabb következményekkel járhat.
Vakbélgyulladás
A betegség megnevezése kissé félrevezető, hiszen a probléma esetében nem maga a vakbél, hanem az azon található féregnyúlvány gyullad be. A féregnyúlvány a vastagbél kezdeti szakaszából kiinduló körülbelül kilenc centiméter hosszú, csőszerű képlet - mely a jelenlegi orvostudományi ismeretek szerint különösebb funkcióval nem bír. Bármely életszakaszban begyulladhat, de jellemzően 8-25 éves kor között fordul elő. Kezelése a féregnyúlvány műtéti eltávolításával történik.
A gyulladás tünetei
-
Enyhe, nem állandó fájdalom a köldök környékén.
- Hőemelkedés, rosszullét, hányás.
- Véres vizelet - ha a féregnyúlvány nyomja a húgyvezetéket.
- Erősödő fájdalom a köldök és a jobb csípőcsont közötti szakaszon.
- Székrekedés, esetleg hasmenés.
A vakbélgyulladást leginkább úgy kerülheted el, ha igyekszel rostban gazdag táplálékokat fogyasztani. A tudományos megfigyelések szerint ugyanis a betegség előfordulási gyakorisága ritkább az olyan országokban, ahol hagyományosan sok rostos élelmiszert fogyasztanak. Ezenkívül fontos tudnod, hogy - bár a vakbélgyulladás kezelése ma már rutinműtétnek számít - amennyiben későn fordulsz orvoshoz, a féregnyúlvány kilyukadhat - perforál -, és tartalma a hasüregbe ürül, következtében pedig hashártyagyulladás alakulhat ki.
Gyomorhurut
A gyomorhurut valójában általános elnevezés, amelyet a gyomor nyálkahártyáját érintő különféle betegségekre használnak. Alapvetően három fő típusa létezik: heveny, krónikus - idült - valamint atrófiás. Ez utóbbi jellemzően az ötven év felettieket érinti. A betegség során a gyomornyálkahártya sorvadásnak indul, és a nyálkahártyában lévő mirigyek foltokban lévő pusztulása miatt csökken a gyomornedvtermelés. Mindennek következtében pedig fokozódik a bakteriális fertőzések kockázata.
A betegség másik két fajtája - a heveny és az idült - azonban bármely életkorban előfordulhat. A probléma leggyakoribb okozója a Helicobacter pylori nevű baktérium, mely antibiotikumokkal viszonylag jól kezelhető. A baktérium megtelepszik a gyomornyálkahártyában, és pusztítja azt. Amennyiben pedig nagy mennyiségű gyomornedv szabadul fel a szervezetben - például súlyos stressz vagy valamilyen sérülés hatására - a betegség fekélyek kialakulásához vezethet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Gyanús jelek
- Gyomorégés.
- Hányinger.
- Étvágytalanság.
- Az emésztett vértől fekete széklet.
A gyomorhurutok nagy része megelőzhető - esetleg kezelhető - a fűszeres ételek, a dohányzás és az alkoholos italok mellőzésével. Ezenkívül fontos, hogy kerüld a nehezen megemészthető táplálékokat is. A gyomorsavtermelés gátlása pedig gyógyszeres kezeléssel érhető el.
Crohn-betegség
Krónikus gyulladásos betegség, mely többnyire a vékonybél alsó szakaszában, a csípőbélben alakul ki. A probléma során a bélfal megvastagodik, és fekélyek keletkeznek rajta. Az állapotot leggyakrabban a kamaszok között, illetve a fiatal felnőttek körében mutatják ki.
A betegség jelei
- Hasmenés, bűzös széklet.
- Hasi fájdalom, bélgázosság.
- Étvágytalanság, fogyás.
- Láz, fáradékonyság.
- Fájdalmas, vörös duzzanatok a bőrön.
Mivel a Crohn-betegség oka máig tisztázatlan, megelőzésének módjai sem ismeretesek. Mindössze annyit lehet tudni, hogy kialakulásában bizonyos örökletes tényezők játszanak szerepet. A probléma kezelése gyulladásgátlókkal, illetve tályog esetén antibiotikumokkal történik. Ezenkívül fontos az étrend módosítása is: általában fehérjedús és vitaminban gazdag táplálkozásra van szükség. A betegség során tünetmentes időszakok és visszaesések váltogatják egymást. Az utóbbiak főleg stressz hatására jelentkeznek. Egyes esetekben azonban a panaszok fokozatosan megszűnnek.
Cikkünk a Reader's Digest Családi orvosi kalauz című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- táplálkozás
- fertőzés
Milyen típusú gyomorfájdalom milyen betegségre utal?
- gyógynövény
- tünetek és betegségek
Hasi görcsök, puffadás, székrekedés
- megelőzés
- cukorbetegség