3 élelmiszer, ami tartós hízást okoz
Íme, három táplálék, melynek mértéktelen fogyasztása veszélyes elhízáshoz vezet.
Az ételek utáni fizikai sóvárgás jelenségére az orvosi társadalom már igen korán felfigyelt, és számos tanulmány látott napvilágot azzal kapcsolatban, pontosan milyen okok húzódnak meg a háttérben. A kutatások többsége egyes élelmiszerek túlzásba vitt bevitelét okolja mindezért, többek között az úgynevezett ételfüggőség kialakulásáért is, mely az elhízás egyik legfőbb oka. A következő három táplálék, ha mértéktelenül fogyasztod, a karcsúság és az egészség szempontjából a legveszélyesebbnek számít.
Cukor
Számos vizsgálat kimutatta, hogy a cukor egyike azon anyagoknak, melyek a legkönnyebben alakítanak ki fizikai függőséget, illetve fő okozói annak, hogy sokan a legnagyobb erőfeszítések ellenére is képtelenek egészséges étrend szerint élni.
A cukor ugyanis, miután nagyobb mennyiségben jut be a szervezetbe, erős vércukorszint-ingadozást okoz, hirtelen emeli ugyanis meg az inzulinszintet, ami miatt a vércukorszint lecsökken.
Mindez egy rendkívül erős fizikai sóvárgást okoz, mely arra késztet, hogy egyre többet és többet egyél ebből az anyagból. Nem véletlen, hogy a diétázók többségének leginkább az édes ételek mellőzése okoz gondot, mint ahogy az sem, hogy a gyerekeknél olyan mértékeket is ölthet a cukorfüggőség, hogy kizárólag az azt nagyobb mennyiségben tartalmazó ételeket hajlandóak megenni.
Sokan gondolják úgy, hogy a cukor csupán akkor veszélyezteti őket, ha töménytelen mennyiségben fogyasztanak édességeket, csokoládét, süteményeket. Valójában azonban minden csomagolt élelmiszer tartalmaz cukrot, méghozzá nem kis mennyiségben. Sok esetben előfordul, hogy a zsírszegény, diétásnak nevezett ételek is több cukrot tartalmaznak, mint normál megfelelőik, gyártóik ugyanis így próbálják jobb ízűvé varázsolni őket.
Mindemellett rengeteg olyan ételhez adnak cukrot, melyet egészségesnek hiszel. Ott a cukor például az előrecsomagolt rizs- és tésztaételekben, a zsírszegény salátaöntetekben, a mélyhűtött halrudacskákban, a kukorica- és borsókonzervekben, a mártásokban és a fűszerkeverékekben is. Mindezek miatt próbáld meg minimálisra csökkenteni a cukor bevitelét szervezetedbe, illetve nagyon fontos, hogy alaposan áttanulmányozd azon élelmiszerek címkéjét, melyeket kosaradba akarsz tenni.
Fehér liszt
Élettani szempontból a koffein, az alkohol és a cukor mellett a fehér liszt az, ami leginkább függőséget okozhat, nem beszélve azokról az adalékanyagokról, melyeket a belőle készült pékárukhoz használnak fel, és bizonyítottan - fizikailag - befolyásolják a szervezetet, illetve hangulatmódosító szereknek minősülnek.
Dr. Robert Lefever és Marie Shafe táplálkozástudományi kutatásai szerint például ennek köszönhetően a finomított szénhidrátok és a fehér liszt hangulatmódosító képessége 20%-kal erősebb, mint a finomított cukroké, így joggal nevezhető az ételfüggőség és az elhízás hátterében álló egyik legalattomosabb tápláléknak. A szakemberek egybehangzó véleménye szerint azok, akiknél már kialakult a cukor iránti beteges sóvárgás, a fehér lisztre is hasonlóan reagálnak majd, ugyanis ugyanúgy képes kiváltani a vércukorszint-ingadozás miatt kialakuló ördögi kört.
Minél több szénhidrátot eszel tehát, annál jobban kívánod, minél jobban kívánod, annál többet eszel belőle, ennek köszönhetően pedig annál több kilóval gyarapítod testsúlyodat.
Ha három-négy napnál nem tudsz többet eltölteni úgy, hogy ne fogyasztanál fehér lisztből készült termékeket, szendvicseket, kenyereket, tésztákat, könnyen lehet, hogy neked is problémáid vannak az általa okozott függőséggel. Próbálj minél előbb átszokni a teljes kiőrlésű pékárukra, illetve szénhidrátszükségleted egy részét gyümölcsökkel és zöldségekkel fedezd.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Telített zsírok
Számos kutatási eredmény született az utóbbi évtizedekben, mely azt bizonyítja, hogy a túlzott zsírfogyasztás veszélyes, és nemcsak elhízáshoz vezethet, de megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is. Ma azonban már mindenki tudja, hogy a telített és telítetlen zsírsavak arányára kell odafigyelni, illetve az utóbbiak mennyiségét megnövelni az előbbiek kárára.
A problémát ugyanis a telített zsírsavak jelentik, melyek főként bizonyos állati eredetű termékekben - szalámik, kolbászok, zsíros, vörös húsok - fordulnak elő, illetve azokat a mesterségesen előállított zsírokat jelentik, melyekben például a fánkok és tészták is bővelkednek. Ha gyakran eszel ilyesmit, valószínű, hogy súlyproblémádat is ez okozza. Célszerű minél előbb olyan étrendet kialakítanod, mely gazdag telítetlen zsírsavakban, azok közül is esszenciális zsírsavakban, melyeket tested nem tud magától előállítani. Utóbbiaknak bőséges forrása például a pórsáfrányolaj és a lenolaj.
Mindemellett a telített és telítetlen zsírokat is könnyen megkülönböztetheted: a telített zsírok szobahőmérsékleten szilárdak maradnak, míg a telítetlen zsírsavak folyékony állagúak, és a növényi olajokban találhatóak meg nagyobb mennyiségben.
Cikkünk Debbie Danowski és Pedro Lazaro Miért nem tudom abbahagyni az evést? című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- elhízás okai
- végleges fogyás
Az elhízás 4 rejtett, alig ismert oka
- fogyasztó praktikák
- fogyókúrás tippek
Minden idők 6 leghatékonyabb zsírégető praktikája
- diéta a tartós fogyásért
- mintaétrend a tartós fogyásért