Élet cukorbetegen: 6 fontos dologra figyelmeztet a diabetológus szakértő
Hogyan lehet teljes az élet, ha valakinél megállapították a cukorbetegséget? Diabetológus szakértő mondja el.
Bár az 1-es típusú cukorbetegséget gyakran gyerekkori diabétesznek is nevezik, az igazság az, hogy sokszor felnőtteknél diagnosztizálják ezt a többnyire autoimmun betegséget.
Sokan rémülten fogadják a hírt, mikor kiderül a kórkép fennállása, ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa megosztotta, mi mindenre szükséges ügyelniük az érintetteknek.
Csakis inzulinnal kezelhető
Mivel az 1-es típusú cukorbetegség során a szervezet megtámadja a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjeit, a hasnyálmirigy nem képes inzulint előállítani, vagy csak nagyon kis mennyiségben, így a betegség kezelése minden esetben inzulinnal történik. A 2-es típusban, a kezelés orális készítmények adásával is lehetséges, illetve életmód-terápiával.
Nagyobb a hipoglikémia veszélye
A cukorbetegek, legyen 1-es vagy 2–es típus, nagy félelme a hipoglikémia, mely remegéssel, rossz közérzettel, izzadással, szapora pulzussal jár. Ekkor a vércukorszint 3.5 mmol/l alá esik. Ezt az értéket azonnal meg kell emelni a súlyosabb tünetek elkerülése érdekében, például keksszel, szőlőcukorral, súlyos esetben glukagon-injekcióval. A hipózás esélye az 1-es típusú cukorbetegeknél nagyobb az inzulinkezelés miatt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fontos, hogy a beteg mindig fogyassza el az előírt CH-mennyiséget, és kellő dózisú inzulint adjon be magának. Az edzések alkalmával mindig vegye tekintetbe a mozgás megkezdése előtti vércukorértékeket, az edzés tartamát és intenzitását. A testmozgás még a következő órákban is csökkentheti a vércukorértékeket. Társult betegség esetén, különösen, ha hányással, hasmenéssel jár, orvossal kell egyeztetni az inzulinadagolást.
Biztonságos vezetés
A diabéteszes betegek ugyanúgy vezethetnek, mint bárki más, viszont a jogosítványban szerepel a betegség fennállása. Vezetés során a fő veszélyt a hipoglikémia jelenti, ezért indulás előtt a beteg mérje meg vércukorszintjét, illetve hosszú út esetén kétóránként tartson újabb ellenőrzést.
- Az autóban a diabéteszes beteg mindig tartson hipózás esetére kekszet vagy szőlőcukrot! Amennyiben mégis leesne vezetés közben a vércukorszintje, álljon félre, egyen szőlőcukrot vagy más szénhidrátot, ezután mérje meg a vércukorszintjét! Miután jobban lett, ne azonnal induljon tovább, még egy kis időt várjon az út folytatásáig - tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Terhesség 1-es típusú diabétesz esetén
Természetesen a terhes nő 1-es típusú cukorbetegségben is életet adhat egészséges gyermeknek, ám szoros megfigyelést igényel a terhessége. Fontos, hogy már a családtervezéskor konzultáljon szakemberrel, hogy gyermeket szeretne.
A terhesség okozta hormonális változások miatt ingadozhat a vércukorszint, ezért gyakoribb vércukor-ellenőrzésre van szükség. A várandósoknál egyes esetekben javasolt az inzulinpumpa használata, mivel a terhesség folyamán gyakran dózist kell módosítani. Tovább nehezítheti a normál vércukorszint-elérést az, ha reggeli rosszullétek gyötrik a kismamát.
Várandósság során az egészséges nőknek is érdemes folsavat szedniük, ám ez diabétesz esetén még nagyobb jelentőséggel bír, és gyakran az orvos ír fel receptre folsavkészítményt, számukra általában 5 milligramm folsav javasolt. Bár lehetséges a cukorbeteg anyukák esetén a természetes szülés is, különösen, ha a baba nagyobb súlyú, indokolt lehet császármetszés is.
Társuló betegség esetén
Amennyiben valaki 1-es típusú cukorbetegséggel küzd, ez magasabb vércukorszintet eredményezhet. Sajnos egy-egy társuló betegség már önmagában is igen kellemetlen állapot, hát még akkor, ha mellette az illető diabéteszes.
Fontos, hogy a beteg ekkor gyakrabban, még éjszaka is mérje vércukorszintjét, valamint, ha szükséges, kérje ki orvosa javaslatát az inzulin dózisát illetően! Ügyeljen a megfelelő hidratálásra, folyadékfogyasztásra.
Ha nem tud enni, gyakrabban kell mérnie a vércukorszintjét, és az értékeknek megfelelően csökkenteni az inzulinadagot. Társuló betegségnél a beteg gyakrabban ellenőrizze vizeletében a ketonszintet - amennyiben magasabb értéket mutat, azonnal jelezze orvosának!
Bizonyos szabályok betartásával teljes életet élhetnek
Bár a cukorbetegség nem fordítható vissza, vagyis nem gyógyítható, megfelelő terápiával a betegek teljes életet élhetnek. Ehhez viszont fontos a normál vércukorszint elérése inzulinnal, diétával, mozgással, valamint az orvos egyéb utasításainak betartásával, például fekélyprevencióval, a szövődmények szűrésével.
Amennyiben valaki frissen diagnosztizált cukorbeteg, feltétlenül forduljon diabetológushoz a terápia beállítása céljából. Manapság több fórum és csoport is létezik, ahol támogathatják egymást a betegek, és tanácsokat, tapasztalatokat oszthatnak meg egymással.
Cukorbeteg sztárok
Az inzulintermelés hiánya, illetve a csökkent inzulinérzékenység tehát nem egy ritka probléma, noha sokszor ijesztő tünetekkel ad hírt magáról. A diabéteszről és az életükről az alábbi sztárok már mind beszéltek a nyilvánosság előtt.
Forgatáson esett össze a gyönyörű színésznő: így derült fény cukorbetegségére
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images Hungary.
- tünetek és betegségek
- cukorbetegség
- inzulinrezisztencia
- inzulin
- vércukorszint
- diabétesz
- terhesség
- vezetés
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- magas vérnyomás
Magas vérnyomás és prediabétesz: együtt sokszorosan veszélyesek az egészségre
- cukorbetegség
- láb