Lehet fertőző az ekcéma? Fontos, hogy eloszlassuk a leggyakoribb tévhiteket
Október az ekcématudatosság hónapja.
A Nemzeti Ekcéma Társaság októberben arra biztatja az érintetteket, osszák meg személyes történetüket a közösségi oldalakon a #unhideECZEMA jelöléssel. A szervezet célja a nyilvánosság figyelmének felkeltése, a betegség jobb megismerése.
A program kapcsán az ekcémával kapcsolatos tévhitek eloszlatásában dr. Vincze Ildikó, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász-kozmetológusának segítségét kértük.
Nem fertőz az ekcéma
Az ekcéma nem fertőz, ami igaz a gyermekkori ekcémára is. Veleszületett allergiás hajlam alapján kifejlődő, visszatérő, idült lefolyású, de nem fertőző betegség. Gyermekkorban gyakran a későbbi allergia előfutáraként jelentkezik. Ilyen esetben, az allergiára hajlamos csecsemőknél kétéves kor alatt ekcémás bőrtünetek jelentkezhetnek, melyek táplálékallergiával is társulhatnak. Ezt követően, két és három év között gyakori a savós középfülgyulladás és végül óvodás-kisiskolás korban megjelennek a jellegzetes allergiás tünetek: köhögés, szemviszketés és orrfolyás.
A felnőttek is lehetnek ekcémásak
Csecsemő- és kisgyermekkorban valóban gyakoribb a betegség megjelenése, ekkor atopiás dermatitisznek nevezzük. Ekcéma azonban felnőttkorban is kialakulhat. A felnőttkori ekcéma esetében a beteg részletes kikérdezése során rendszerint felfedezhetők olyan korábbi tünetek, melyek a betegségre való hajlamot előre jelezhették. Ez lehet például a nagyon száraz bőr vagy allergiás tünet, szénanátha, családi előfordulás. Ennél azonban gyakoribb, hogy felnőtteknél a tüneteket kontakt vagy irritatív eredetű ekcéma, vagyis valamilyen allergénnel történő érintkezés okozza.
Nem gyógyítható
Való igaz, hogy az ekcéma nem minden formája gyógyítható véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el. Az ekcémás tünetek általában helyi szteroid készítményekkel kezelhetők, melyeket kúraszerűen kell használni, a panaszok jelentkezésekor. A tünetek enyhülésekor úgynevezett immunmoduláló helyi készítmények alkalmazása javasolt, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik. A terápia fontos része még a bőrszárazság megszüntetése, a rendszeres bőrápolás és a lipidpótlás biztosítása.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Az ekcémás bőr speciális kozmetikumokat igényel
Az ekcémás érzékeny, gyakran igen száraz bőr valójában nagyon gondos ápolást igényel. Fontos a nedvesség- és lipidpótlás, melyekről hipoallergén ápolókészítmények segítségével gondoskodhatsz. Lehetőleg illat-, konzerválószer- és színezékmentes kozmetikumokat használj. A kádban való hosszas fürdőzés helyett válaszd inkább a zuhanyt!
Gyanús foltok a bőrön
A következő képeken megmutatjuk neked, milyen jelek alapján kell azonnal bőrgyógyászhoz fordulnod.
Kép: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!