Bőrgyulladást is okozhat a stressz: hogy előzhető meg az így kialakuló ekcéma?

Az ekcéma különböző típusai számos okra visszavezethetők.

Ekcémát okoz a stressz
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bőrviszketés, bőrpír, apró, hólyagos kiütések. Az ekcéma tipikus tünetei. Annak ellenére, hogy ez az egyik leggyakoribb bőrbetegség, keveset tudunk róla és kiváltó okairól. Sokan azt gondolják, hogy fertőző betegség, ám az ekcéma nem más, mint a bőr felszínes gyulladása.

De valóban ilyen egyszerű lenne a diagnózis? Mi okozhat ekcémát, és hogyan tudod a tüneteket megszüntetni? dr. Fáy Andrea, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosa mondja el.

Az ekcéma több típusa is ismert

- Az ekcéma a hám és az alatta lévő kötőszövet nem fertőző gyulladása, mely leggyakrabban a kézen és a lábon alakul ki, de gyakori a hajlati elhelyezkedés is, és vannak olyan páciensek, akiknek az egész testét beborítják az élénkvörös, gyulladt foltok és a viszkető, nedvedző kiütések. Számos típusa ismert. A veleszületett, öröklődő ekcéma tünetei már egész kisgyermekkorban jelentkeznek, és, bár felnőttkorra elmúlhatnak a tünetek, a bőrszárazság rendszerint egész életen át fennmarad. A panaszokat okozhatja a bőrrel érintkező anyagok, például savak, lúgok irritatív hatása, melyek közvetlenül károsítják a hámsejteket. De akár allergiás reakció is, melyet a bőrre kerülő allergén anyagok, egyebek között kozmetikumok, hajfestékek, ékszerek válthatnak ki a bőrrel történt ismételt találkozást követően.

Ám kevesen tudják, hogy akár a szervezetben lévő körülírt, baktérium vagy gomba okozta gyulladás - góc -, ételérzékenység, az alsó végtagok visszérbetegsége és a stressz is okozhatja vagy fokozhatja a tüneteket. Ezért nagyon fontos, hogy szakember segítségével megtaláljuk a kiváltó okokat, és megkezdődjön a megfelelő kezelés - mondta dr. Fáy Andrea.

Hogyan okozhat ekcémát a stressz?

A pszichés stressz nemcsak lelki, de fizikai tüneteket is okozhat. A gyomorpanaszok, a szorító mellkas vagy a magas vérnyomás mellett a bőrön is jelentkezhetnek a stressz által kiváltott tünetek, akár ekcéma formájában. A stresszhormonok ugyanis hatással vannak az immunrendszerre, és ez befolyásolhatja az ekcéma kialakulását, kiújulását. Ilyenkor, a gyógyulás érdekében a gyógyszeres kezelés mellett a stresszokozó tényezőket is ki kell iktatni, vagy meg kell tanulni megfelelően kezelni azokat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Enyhíts a mindennapi stresszen!

Első lépésként ismerd fel a feszültséget okozó helyzeteket, így könnyebb azokat kezelni.
A sport kiváló feszültséglevezető, ráadásul boldogsághormonokat is felszabadít, és segít a gondolatok kitisztításában.

  • Aludj jól és eleget!
  • Táplálkozz egészségesen, fogyassz tápanyagban és vitaminban gazdag ételeket!
  • Kerüld a dohányzást és az alkoholfogyasztást, ugyanis nemcsak egészségtelenek, de az ekcéma tüneteit is fokozzák.
  • Találj egy hobbit, foglalkozz olyan dolgokkal, melyek boldoggá tesznek.

Gyanús foltok a bőrön

Lapozd át az alábbi galériát, melynek képei segítenek megállapítani, hogy milyen típusú bőrbetegséggel van dolgod valójában. Ne feledd azonban: pontos diagnózist csak bőrgyógyász adhat!

Ekcéma vagy bőrrák? Nem mindegy, hogy néz ki a folt a bőrön

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük