Évtizedes tévhit a dohányzással kapcsolatban
Tudjuk, hogy tüdőrákot okoz. És az agyra vajon milyen hatással van?
Ha koncentrált munkavégzésre készülsz, rágyújtasz? Nem vagy egyedül: sok dohányos érzi úgy, hogy a cigarettával könnyebb összpontosítani a figyelmet, segít a gondolkodásban.
A McGill Egyetem és az Edinburgh-i Egyetem közös tanulmánya azonban arra az eredményre jutott, hogy a hosszú távú dohányzás valójában negatív hatással van a kognitív funkciókra.
A dohányzás vékonyítja az agykérget
A nemzetközi kutatócsoport összesen 244 férfit és 260 nőt vont be a vizsgálatába. A dohányosok melletti kontrollcsoport exdohányosokból, illetve olyanokból állt, akik soha nem gyújtottak rá.
A résztvevők mindegyikét személyes interjúk során kérdezték ki dohányzási szokásaikról, illetve arról, mikor tették le a cigarettát. Ezt követően MRI-vizsgálat segítségével állapították meg a vizsgálati alanyok agykérgének - az agylebenyek külső rétegének - vastagságát.
Arra a megállapításra jutottak, hogy a dohányosok, illetve a volt dohányosok agykérge számos ponton vékonyabb volt, mint azoké, akik soha nem gyújtottak rá.
25 év alatt sem áll helyre
- A dohányzás abbahagyása után az agykéreg vastagsága lassanként helyreáll, ám ez a folyamat borzasztó lassú. A volt dohányosoknál 25 évvel az utolsó szál cigaretta elszívása után még mindig vékonyabb volt az agykéreg, mint azoknál, akik soha nem gyújtottak rá - mondta a tanulmány vezető szerzője, Sherif Karama.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A nikotin hatása a szervezetre
A nikotin szervezetbe kerülése után másodpercek alatt eljut az agyba, függő emberek esetében örömérzetet vált ki, csökkenti az étvágyat és a szorongást, valamint javítja az agyi koncentrációs készséget. Valójában azonban az újabb szál cigaretta csak azt a szorongást oldja, azt a koncentrációs problémát orvosolja, amelyet a nikotin hiánya váltott ki a szervezetben.
OLVASD EL EZT IS!
- reklám
- dohányzás
Az orvosok ezt a cigit javasolták! Képeken 7 vintage dohányreklám
- megelőzés
- dohányzás
Mennyi idő alatt lehet leszokni a cigiről? Eddig számíts elvonási tünetekre
- megelőzés
- dohányzás