Ártatlan szokásnak tűnik, de segíti az elhízást: jobb átgondolni a napirendet

A délutáni alvás jóleső elfoglaltság, de ha ennél hosszabb, nem biztos, hogy jót tesz.

Délutáni alvás hatásai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A felnőttek gyakran viccelődnek azzal, hogy most már nem zavarná őket a kötelező délutáni alvás, ami ellen az óvodában még általában kézzel-lábbal tiltakoztak. 

Az ebéd után sokan elálmosodnak, és ha lehetőségük nyílik rá, szunyókálnak is egy keveset. Egy kis pihenés feltölthet a nap közepén, a kutatások szerint viszont egyáltalán nem mindegy a hossza. 

Délutáni alvás hatásai

Bár itthon kevésbé jellemző a szieszta, mint a mediterrán országokban, azért akadnak olyanok, akik, ha módjuk van rá, beszuszakolnak a napjukba némi szunyókálást. A napközbeni erőteljes fáradtságnak több oka is lehet, gyakran valamiféle alvászavar áll a háttérben. Az Obesity című szaklapban 2023 áprilisában publikált kutatás szerzői azt vizsgálták, hogy hatással van-e a testsúly alakulására az, hogy valaki sziesztázik-e, vagy sem, illetve hogy ilyen tekintetben számít-e a szunyókálás hossza.

A szakemberek korábban az Egyesült Királyságban folytatott vizsgálatukban már arra a következtetésre jutottak, hogy kapcsolat van a délutáni alvás és az elhízás között, következő lépés gyanánt pedig Spanyolországban kutakodtak, ahol a szokás a kultúra szerves részét képezi. 3275 fő adatait elemezték. Az alanyok 35 százaléka rendszeresen sziesztázott, 16 százalékuk esetében 30 percnél hosszabbra nyúlt  a pihenés. A kutatók három csoportot különböztettek meg, az egyikbe azokat sorolták, akik nem sziesztáznak, a sziesztázókat pedig a pihenés időtartama szerint röviden sziesztázókra (30 percnél kevesebb) és hosszan sziesztázókra (30 percnél több) osztották. 

Azok körében, akik hosszabb sziesztákat tartottak, magasabb BMI-t, derékkörfogatot, vérnyomást és éhgyomri vércukorszintet figyeltek meg, mint azoknál, akik nem szunyókáltak napközben. A 30 percnél többet alvók esetében a metabolikus szindróma előfordulásának valószínűsége is magasabb volt. 

Ezzel szemben az emelkedett szisztolés vérnyomás előfordulása alacsonyabb volt a rövid, tehát 30 percnél kevesebbet alvó csoportban, mint azoknál, akik nem sziesztáztak. A hosszabb szieszták ráadásul összefüggést mutattak a későbbi lefekvéssel és evéssel, a cigarettázással, valamint a megnövekedett energiabevitellel az ebéd során. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Természetesen az egészségügyi állapotra és a testsúlyra a délutáni alváson túl is egy sor tényező van hatással, illetve a szakemberek szerint a szieszta hosszán túl akár az alvópóz és egyéb tényezők is számíthatnak. A témában további kutatások szükségesek, az viszont nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy az semmiképp sem jó, ha valaki az éjszakai nem alvást próbálja pótolni napközben, hiszen ez összezavarja a szervezet biológiai óráját, a cirkadián ritmust.

Nehezen alszol el? Ezeket idd lefekvés előtt!

Szerencsére akadnak olyan praktikák, amelyek segíthetnek könnyebben és gyorsabban elaludni. A testmozgáson és bizonyos légzőgyakorlatokon túl egyes italok is szerepet játszhatnak a probléma megoldásában. 

Ezeket idd lefekvés előtt, és gyorsabban alszol el: 8 egészséges ital estére a zavartalan pihenésért

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük