Hasi hízással, banyapúp kialakulásával jár a Cushing-szindróma: a hormonháztartás zavara áll a háttérben
A kellemetlen tünetekkel járó betegség súlyos szövődményekhez vezethet.

- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)
- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)
- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Mikor van az aranylakodalom, és mi van előtte, utána? – A legfontosabb évfordulók nevei, amik már feledésbe merültek »
- Könnyű hidratáló arckrémek szomjas, vízhiányos bőrre: árakkal és lelőhelyekkel »
- Eva Longoria csodás narancssárga szettjein ámulunk: megjelenésével vidám színfoltja a cannes-i forgatagnak »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Hevesi Tamás és Hevesi Kriszta balatoni nyaralója: a kétemeletes ház kívül-belül mesebeli
- Nem ébredés után mutatja a valós testsúlyt a mérleg - Mikor kell méredzkedni a tudomány szerint?
A testsúlygyarapodás egy látványos, kifejezetten bosszantó tünet, ugyanakkor a legtöbbször az életmód számlájára írható, kevesebbszer merül fel, hogy egészségügyi probléma állhat a hátterében.
A hormonális zavarok, amelyek a test egész működésére hatással vannak, gyakran járnak hízással, ezalól nem kivétel az úgynevezett Cushing-szindróma sem, amely során a stresszhormonként is ismert kortizol szintje nő meg a szervezetben. A betegség kezelés híján súlyos szív- és érrendszeri gondokhoz, valamint csontritkuláshoz vezethet.
A Cushing-szindróma tünetei
A mellékvesekéreg által termel kortizol fontos szerepet játszik a vérnyomás, a só- és vízháztartás szabályozásában, hatással van a szív- és érrendszerre, a szénhidrát-anyagcserére és az immunrendszerre is. Stresszhelyzetben, gyors reakciót igénylő szituációkban megnő a szintje, krónikussá váló leterheltség és idegeskedés esetén viszont egy idő után a mellékvese kimerülhet, és hormonhiány jelentkezhet. Az emelkedett kortizolszint Cushing-szindrómára is utalhat, ilyenkor jellegzetes tünetek hívják fel a figyelmet a betegségre. A leggyakoribb jelek közé a következők tartoznak:
- centrális, hasi hízás, a végtagok vékonyak maradnak,
- kerek, pirosas „holdvilágarc”,
- zsíros felrakódás a nyak és a hát találkozásánál (banyapúp),
- lilás striák a has, a combok, a mellek és a karok területén,
- lassabb sebgyógyulás, gyakori lila foltok,
- zsíros, pattanásos, aknés bőr.

Mindezek mellett jelentős kimerültség, hangulatváltozások, izomgyengeség, fejfájás, koncentrációzavar is megkeserítheti az érintettek életét. Előfordulhat a szexuális vágy csökkenése, továbbá nőknél fokozott szőrnövekedés, rendszertelen menstruáció, férfiaknál pedig merevedési zavar. Előrehaladott állapotban már a gyengébbé váló csontszerkezet miatti törésekkel és a magas vérnyomás okozta kellemetlenségekkel is számolni kell.
Kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat
A Cushing-szindróma szerencsére nem számít kifejezetten gyakori betegségnek. Gyermekkorban is kialakulhat, ekkor a növekedést hátráltathatja. A betegséghez vezető okok között szerepel például a kortikoszteroid gyógyszerek hosszas szedése, amelyeket a gyulladással járó krónikus állapotok kezelésében alkalmazhatnak, többek között a rheumatoid arthritis, a lupus vagy épp az asztma terápiájában.

Az agyalapi mirigy zavara, többnyire jóindulatú daganata is állhat a háttérben, ugyanis a kortizol szabályozását a hipofízis végzi. Ritkábban ugyan, de előfordulhat a mellékvesében létrejövő, általában szintén benignus elváltozás talaján is.
A probléma megoldásához szükség lehet műtétre vagy gyógyszeres kezelésre, és nagy hangsúlyt fektetnek a csontok épségének megőrzésére, a D-vitamin és kalcium szedésére is. A betegség következtében kialakuló túlsúly már önmagában is vérnyomásproblémákhoz vezethet, de a kortizol emelkedett szintje is megemeli a vérnyomásértékeket, és ez idővel kellemetlen szövődményeket idézhet elő. A kezeletlen Cushing-szindróma 2-es típusú cukorbetegségre hajlamosít, így a tünetek észlelésekor mindenképp orvos felkeresése javasolt, már csak azért is, mert számos kórkép okoz hasonló tüneteket, amiket jobb felderíteni.
Tünetek, amik kalciumhiányra utalnak
A kalciumhiányt vérvétellel lehet megállapítani, ám bizonyos esetekben a D-vitamint is pótolni kell a kalcium mellett. Egy felnőtt napi kalciumszükséglete 1000 milligramm körül van, ezt megfelelően összeállított étrenddel lehet biztosítani, például megfelelő mennyiségű tejtermék és gabonafélék bevitelével.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- csontritkulás
- csonttörés
50 év fölött igazán fontos sokat enni belőlük: 8 ételötlet a csontritkulás megelőzéséért

- egészség
- tünetek és betegségek