Hasi hízással, banyapúp kialakulásával jár a Cushing-szindróma: a hormonháztartás zavara áll a háttérben
A kellemetlen tünetekkel járó betegség súlyos szövődményekhez vezethet.
A testsúlygyarapodás egy látványos, kifejezetten bosszantó tünet, ugyanakkor a legtöbbször az életmód számlájára írható, kevesebbszer merül fel, hogy egészségügyi probléma állhat a hátterében.
A hormonális zavarok, amelyek a test egész működésére hatással vannak, gyakran járnak hízással, ezalól nem kivétel az úgynevezett Cushing-szindróma sem, amely során a stresszhormonként is ismert kortizol szintje nő meg a szervezetben. A betegség kezelés híján súlyos szív- és érrendszeri gondokhoz, valamint csontritkuláshoz vezethet.
A Cushing-szindróma tünetei
A mellékvesekéreg által termel kortizol fontos szerepet játszik a vérnyomás, a só- és vízháztartás szabályozásában, hatással van a szív- és érrendszerre, a szénhidrát-anyagcserére és az immunrendszerre is. Stresszhelyzetben, gyors reakciót igénylő szituációkban megnő a szintje, krónikussá váló leterheltség és idegeskedés esetén viszont egy idő után a mellékvese kimerülhet, és hormonhiány jelentkezhet. Az emelkedett kortizolszint Cushing-szindrómára is utalhat, ilyenkor jellegzetes tünetek hívják fel a figyelmet a betegségre. A leggyakoribb jelek közé a következők tartoznak:
- centrális, hasi hízás, a végtagok vékonyak maradnak,
- kerek, pirosas „holdvilágarc”,
- zsíros felrakódás a nyak és a hát találkozásánál (banyapúp),
- lilás striák a has, a combok, a mellek és a karok területén,
- lassabb sebgyógyulás, gyakori lila foltok,
- zsíros, pattanásos, aknés bőr.
Mindezek mellett jelentős kimerültség, hangulatváltozások, izomgyengeség, fejfájás, koncentrációzavar is megkeserítheti az érintettek életét. Előfordulhat a szexuális vágy csökkenése, továbbá nőknél fokozott szőrnövekedés, rendszertelen menstruáció, férfiaknál pedig merevedési zavar. Előrehaladott állapotban már a gyengébbé váló csontszerkezet miatti törésekkel és a magas vérnyomás okozta kellemetlenségekkel is számolni kell.
Kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat
A Cushing-szindróma szerencsére nem számít kifejezetten gyakori betegségnek. Gyermekkorban is kialakulhat, ekkor a növekedést hátráltathatja. A betegséghez vezető okok között szerepel például a kortikoszteroid gyógyszerek hosszas szedése, amelyeket a gyulladással járó krónikus állapotok kezelésében alkalmazhatnak, többek között a rheumatoid arthritis, a lupus vagy épp az asztma terápiájában.
Az agyalapi mirigy zavara, többnyire jóindulatú daganata is állhat a háttérben, ugyanis a kortizol szabályozását a hipofízis végzi. Ritkábban ugyan, de előfordulhat a mellékvesében létrejövő, általában szintén benignus elváltozás talaján is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A probléma megoldásához szükség lehet műtétre vagy gyógyszeres kezelésre, és nagy hangsúlyt fektetnek a csontok épségének megőrzésére, a D-vitamin és kalcium szedésére is. A betegség következtében kialakuló túlsúly már önmagában is vérnyomásproblémákhoz vezethet, de a kortizol emelkedett szintje is megemeli a vérnyomásértékeket, és ez idővel kellemetlen szövődményeket idézhet elő. A kezeletlen Cushing-szindróma 2-es típusú cukorbetegségre hajlamosít, így a tünetek észlelésekor mindenképp orvos felkeresése javasolt, már csak azért is, mert számos kórkép okoz hasonló tüneteket, amiket jobb felderíteni.
Tünetek, amik kalciumhiányra utalnak
A kalciumhiányt vérvétellel lehet megállapítani, ám bizonyos esetekben a D-vitamint is pótolni kell a kalcium mellett. Egy felnőtt napi kalciumszükséglete 1000 milligramm körül van, ezt megfelelően összeállított étrenddel lehet biztosítani, például megfelelő mennyiségű tejtermék és gabonafélék bevitelével.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
- cushing szindróma
- cushing kór
- banyapúp
- hasi hízás
- hormonális zavar
- kortizol
- tünetek és betegségek
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- csontritkulás
- csonttörés
50 év fölött igazán fontos sokat enni belőlük: 8 ételötlet a csontritkulás megelőzéséért
- egészség
- tünetek és betegségek