9 dolog, amit sokan rosszul tudnak a cukorbetegségről: diabetológus beszélt a tévhitekről
A cukorbetegséggel kapcsolatban sok tévhit kering az emberek között, amikről szakorvos mondta el a véleményét.
A cukorbetegségnek több fajtája is van, melyek kialakulás tekintetében is különböznek egymástól, ami már eleve táptalajt ad a különböző tévhitek kialakulásának.
A cukorbetegség témájában könnyű téves állításokkal találkozni, holott fontos, akár életbevágó is lehet, hogy tisztán lássunk a kérdésben. Dr. Porochnavecz Marietta, a CukorbetegKözpont diabetológusa, belgyógyász, a terhességi cukorbetegség specialistája segít az eligazodásban.
Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség ugyanaz
Az 1-es típusú cukorbetegség, azaz inzulinfüggő diabétesz az úgynevezett autoimmun betegségek egyik fajtája, kialakulásának lényege, hogy a szervezet "megtámadja" a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejteket, és elpusztítja azokat.
A cukorbetegek körülbelül 10%-a tartozik ebbe a csoportba. A 2-es típusú cukorbetegség alapja leggyakrabban az, hogy a szervezet által termelt inzulin már nem tudja megfelelő mértékben kifejteni a vércukorszint-csökkentő hatását. Ez általában harminc év fölött alakul ki arra genetikailag hajlamos és/vagy nem megfelelő életmódot folytató személyeknél, de az elhízott gyermekek körében is egyre gyakoribb.
Az inzulinrezisztencia csak egy trendi betegség
- Az inzulinrezisztens állapot - amely a diabétesz előszobája - egy ideig nem okoz tünetet, sőt a vércukorszint is normális marad, mivel a szervezet a szokásosnál nagyobb mennyiségű inzulint termel, hogy ellensúlyozza az inzulinrezisztenciát. Viszont ha a többéves túlműködés során kimerül a hasnyálmirigy, megjelenik a 2-es típusú diabétesz. Ezért is fontos időben észrevenni ezt az állapotot, hiszen megfelelő életmódváltással megelőzhető, de legalábbis kitolható a szerv kimerülése.
Bár az inzulinrezisztencia legtöbbször nem jár tünettel, meddőség, elhízás, száraz bőr, gyakori fertőzések, fáradékonyság esetén ajánlott a kivizsgálás - ismerteti dr. Porochnavecz Marietta, a CukorbetegKözpont diabetológusa, belgyógyász, a terhességi cukorbetegség specialistája.
Az lesz cukorbeteg, aki sok édességet eszik
A 2.-es típusú diabétesz kialakulásának valóban jelentős rizikófaktora a helytelen életmód (bár enélkül is kialakulhat), ez korántsem igaz az 1-es típusú cukorbetegségre. Ez utóbbi elsősorban gyermekeknél és fiatal felnőtteknél alakul ki, de kialakulása nem életkorhoz kötött, és gyakran egyéb hormonális társbetegségek mellett jelenik meg.
Létezik enyhe fokú cukorbetegség
Amennyiben a vércukorszint tartósan magas, esetleg már a vizeletben is megjelenik a cukor, ami laborvizsgálattal ellenőrizhető, akkor mindenképpen cukorbetegségről beszélünk. Van alacsonyabb vércukorérték, de nincs enyhe, kezelést nem igénylő diabétesz, a diabetológiai kezelés elengedhetetlen a súlyos következmények megelőzése érdekében.
Aki gyerekkorban lesz cukorbeteg, az kinőheti
A cukorbetegség nem gyógyítható a tudomány mai állása szerint, és az érintetteknek élethosszig tartó inzulinterápia szükséges az életben maradáshoz. Tehát az inzulin nem gyógyítja, hanem kezeli a cukorbetegséget. Ám nincs ok elkeseredésre, korai felismeréssel, korszerű inzulinterápiával, egyénre szabott szénhidrátbevitellel és rendszeres testmozgással teljes életet élhet a páciens.
A cukorbeteg egyáltalán nem ehet cukrot
A cukorbetegek étkezésében gyökeres változtatásokra van szükség. Kerülendő a hozzáadott cukrot tartalmazó termékek fogyasztása, így a répacukor, a nád-, a barna cukor, a méz, a glükóz-fruktóz szirup is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ez nem azt jelenti, hogy a cukrot tökéletesen száműzni kell, de a betegnek csak szakember által meghatározott mennyiségű szénhidrátot - a cukor is egyszerű szénhidrát - szabad fogyasztania, ráadásul az sem mindegy, mikor, milyen felszívódású, azaz glikémiás indexű ételeket visz be. A cukor pótlására ajánlottak a mesterséges édesítőszerek és cukorhelyettesítők, amelyek széles palettájáról tájékozódni kell a diabetológustól és a dietetikustól.
A cukorbetegek csak „diabetikus” élelmiszereket ehetnek
Cukorbeteg-diéta esetén általános szabály, hogy csökkenteni kell a napi szénhidrátbevitelt, de nem az a cél, hogy egyáltalán ne fogyasszon a cukorbeteg kenyeret, gyümölcsöt, tejterméket, csak meg kell tanulnia, hogy mikor, melyik alapanyagból mennyit fogyaszthat egy alkalommal, illetve hogy melyik élelmiszer milyen mértékben fogja a vércukorszintet megemelni. 2016 óta nem használható az élelmiszereken a diabetikus megjelölés, mert a cukorbetegek azt úgy is értelmezhették, hogy a termék számukra is korlátlanul fogyasztható.
Ráadásul a diabetikus kifejezés nem jelenti azt, hogy szénhidrátmentes, csupán azt, hogy édesítőszerrel készült. Ma már a diabéteszeseknek is a tápanyag-összetételt kell vizsgálniuk a vásárlásnál.
A cukorbetegeknek tilos a sport
A diabétesz kezelésében kifejezetten fontos a rendszeres testmozgás. Edzés hatására ugyanis nő a glükóz felhasználása az izmokban, javul a sejtek inzulinérzékenysége, és más pozitív hatása is van az izomszövet összehúzódásának. Fontos, hogy csakis megfelelően beállított vércukorszinttel lehet nekikezdeni a mozgásnak, és kizárólag orvosi beleegyezéssel, hiszen az edzés során beállhat az úgynevezett hipoglikémiás állapot, amikor a vércukorszint a normál tartomány alá csökken. Ez komoly rosszulléttel, esetleg kómával is járhat, ezért aki sportolni szeretne, kérje ki kezelőorvosa tanácsait a biztonságos testmozgás érdekében (például, hogy mennyi idővel a mozgás előtt egyen, edzés után mikor mérjen vércukorszintet).
A cukorbetegség csak inzulinnal kezelhető
A 2-es típusú cukorbetegség kezelésének első lépése az életmódkezelés, mely magában foglalja a diétát és mozgásterápiát, és akár rendezheti is az állapotot. Ha ez nem eredményes vagy túl késői, sor kerülhet a gyógyszeres kezelésre, amely lehet egyetlen szer vagy kombináció. Ez persze nem igaz az 1-es típusú cukorbetegségre, amelynél csak az inzulinterápia jöhet számításba, hiszen ekkor mindenképp pótolni kell a hiányzó anyagot.
Az inzulint egyedül injekcióval lehet bejuttatni, ugyanis szájon át szedve nem tudná kifejteni a hatását. Vannak ezenkívül olyan esetek, amikor a gyógyszerről csak átmenetileg kell inzulinra áttérni. Ilyen a terhesség/szoptatás, nagyobb műtét, bizonyos gyógyszerek/betegségek, ezért ekkor mindenképp orvosi konzultációra van szükség.
Gyógynövényekkel a cukorbetegség szövődményei ellen: a bükki füvesember ezeket ajánlja
Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember a cukorbetegség szövődményeinek megelőzésére hívja fel a figyelmet, és az érintetteknek természetesen megfelelő gyógynövényeket is ajánl.
Gyógynövényekkel a cukorbetegség szövődményei ellen: a bükki füvesember ezeket ajánlja
Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember a cukorbetegség szövődményeinek megelőzésére hívja fel a figyelmet és az érintetteknek természetesen megfelelő gyógynövényeket is ajánl.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)