Cukorbetegen karácsonykor: így egyél finomakat, hogy ne emelkedjen a vércukorszinted

A cukorbetegségben és ételérzékenységben szenvedők is élvezhetik az ünnepi időszakot, ha betartják ezeket a szabályokat.

Cukorbetegen karácsonykor
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Karácsonykor egymást érik a rokonlátogatások, ahol általában ínycsiklandó ételektől roskadozó asztalok várnak, így óriási a kísértés, hogy az ember mindent felfaljon. A cukorbetegség és a különféle ételérzékenységek azonban egyre több embert érintenek manapság, ezért könnyen előfordulhat, hogy épp nálad vagy valamelyik családtagodnál diagnosztizáltak ilyen problémát. 

Az alábbiakban dr. Marton Anna, a Budai Egészségközpont belgyógyásza, diabetológus szakorvosa foglalja össze, mire érdemes odafigyelni az ünnepek alatt, hogy a cukorbetegek is felhőtlenül élvezhessék ezt a meghitt időszakot.

A cukorbetegség típusai

- Hazánkban közel egymillió, a világon pedig több mint 300 millió diabéteszes ember él, akiknek a száma évről évre növekszik. Ennek ellenére még mindig csak kevesen rendelkeznek elegendő információval erről a népbetegségről, ami a karácsonyi menü összeállítását is jelentősen megnehezítheti, ha cukorbeteg van a családban. Kis odafigyeléssel azonban mindenkinek olyan finomságot teríthetünk, amit boldogan és biztonságosan fogyaszthat - tájékoztat dr. Marton Anna.

A cukorbetegség fő jellemzője, hogy a vércukorszint szabályozása nem működik megfelelően, a magas vércukorszint pedig hosszú távon csaknem minden szervet károsíthat. Két fő csoportja van: az 1-es típusú cukorbetegség esetében a szervezet egyáltalán nem, vagy egyre kevésbé termel inzulint, így naponta többszöri alkalommal szükséges annak pótlása. 

GettyImages-1068788080

A legtöbb érintett a 2-es típusú cukorbetegek közé sorolható, akiknek a szervezete nem képes a nagyobb mennyiségben elfogyasztott szénhidrátok megfelelő lebontására, ám megfelelő életmóddal elkerülhető vagy akár vissza is fordítható ez a betegség. Az ünnepi lakomák és a több napon át tartó evés miatt a karácsony különösen veszélyes időszak a cukorbetegek számára, ezért fontos, hogy ebben az időszakban még jobban odafigyeljenek a helyes táplálkozásra.  

Rostokban gazdag, zsírszegény ételek

Az étkezések utáni vércukorszint alakulása a táplálék szénhidrátmennyiségétől és felszívódási idejétől függ. A 2-es típusba tartozó cukorbetegeknek a rájuk jellemző súlyfelesleg miatt még több figyelmet kell fordítaniuk a szénhidrátok számolására, illetve a gyorsan felszívódó szénhidrátok - például cukrozott élelmiszerek, folyékony tejtermékek, gyümölcskészítmények - kerülése mellett a zsiradékbevitelre is, ezért érdemes sovány húsokat, gombát, halakat fogyasztaniuk. Ha az ünnepi asztalról nem hiányozhatnak a rántott fogások, a panírozáshoz válasszanak teljes kiőrlésű búza- vagy zablisztet, zsemlemorzsa helyett pedig zabpelyhet használjanak.

Változatos köretek

A köretek kapcsán sokszor a krumpliban és a fehér rizsben kimerül a fantázia, de ezekhez hasonlóan a bulgur, a kuszkusz, a köles és az édesburgonya is emelik a vércukorszintet. Azonban ezeket egészségesebbé és változatosabbá lehet tenni, ha olajban és zsírban sütés helyett inkább grillezve készül a burgonya, rizs helyett a lassabban felszívódó barna rizs lesz felhasználva, illetve ha a köreteket zöldségfélék színesítik.

Karacsony cukorbetegen 2

Ha legalább részben saláták helyettesítik a köreteket, akkor nemcsak a szénhidrátok és zsírok, de a bevitt kalóriák is csökkenthetők, miközben vitaminok, ásványi anyagok és élelmi rostok kerülnek a szervezetbe. 

Diabetikus édességek

Szerencsére a cukorbetegséggel küzdőknek sem kell lemondaniuk az édességekről és a különféle nassolnivalókról. Ma már számos diabetikus cukrászda kínálatából lehet választani akár bejglit is, amely a karácsonyi menü elmaradhatatlan eleme. Ám otthon is könnyen készíthetők egészséges édességek egy kis odafigyeléssel. 

Cukor helyett természetes édesítőket kellene használni: szénhidrát- és kalóriacsökkentett nyírfacukrot, illetve szénhidrát- és kalóriamentes eritritet vagy steviát. Azonban már önmagában azzal is közel 25%-kal csökkenthető a szénhidrát- és kalóriabevitel, ha cukor helyett méz édesíti a süteményeket.

GettyImages-173034269

Sütésnél a búza- vagy rozsliszt helyett jó alternatíva a lassabb felszívódású, teljes kiőrlésű liszt vagy az alacsony szénhidráttartalmú, zsírtalanított mandula-, illetve kókuszliszt. Töltelékekhez és krémekhez ideális választás a kalóriaszegény, szénhidrátmentes túró vagy a bár zsírosabb, de közel nulla szénhidráttartalmú mascarpone sajt.

Belső hidratálás

A vércukorszint szabályozása miatt az egészséges ételek mellett fontos, hogy a megfelelő, napi 2-3 liternyi folyadékbevitelről is gondoskodni kell víz vagy cukrozatlan zöld, illetve fekete tea formájában. A gyümölcstea természetes fruktózt tartalmaz, amely jelentősebb mennyiségben emeli a vércukorszintet, így ennek fogyasztása cukorbetegek számára nem javasolt. 

Vízhajtó hatása miatt a kávéval és az alkohollal is érdemes csínján bánni. Ha valaki megfeledkezik a belső hidratálásról, a vére sűrűbbé válik, és megnő a cukorkoncentrációja, ami az agy és a szív vérkeringésének romlásához vezet. Ezért akkor is fontos odafigyelni a megfelelő folyadékbevitelre, ha az illető nem cukorbeteg. 

Alkoholfogyasztás okosan

- Az ünnepléshez hozzátartozik, hogy egy pohár jó borral vagy finom pezsgővel koccintsunk szeretteinkkel. A cukorbetegeknek azonban kerülniük kell a magas cukortartalmú italokat, mint például a desszertborokat vagy likőröket, de a száraz borok, pezsgők vagy a sör is emeli a vércukorszintet. Így az optimális szénhidrátbevitelbe ezek szénhidráttartalmát is bele kell számítanunk, illetve ezekhez szükséges igazítanunk az étkezés előtt beadandó inzulindózist is.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

 Ezzel szemben a cukrozatlan röviditalok, mint például a pálinka, a whisky, a konyak vagy a vodka csökkentik a vércukorszintet, ezért ilyen italok fogyasztásakor vagy az étkezéssel bevitt szénhidrát mennyiségével, vagy az aktuális étkezés előtti inzulindózis csökkentésével kell kompenzálnunk a különbséget - tanácsolja a Budai Egészségközpont szakorvosa.

Rendszeres vércukorszintmérés

Az ünnepi időszakban az emberek hajlamosak a megszokottnál többet és többször enni, a laktató étkezések mellett pedig nassolni is, ezért a diabéteszesek számára ilyenkor még lényegesebb a rendszeres vércukorszintmérés és az anyagcsere-egyensúly megtartása. A mérést a nagyobb étkezések előtt tanácsos elvégezni. Emellett be kell készíteni elegendő mennyiségű inzulint, tesztcsíkot és/vagy gyógyszert, még a rokonlátogatásra való indulás előtt.

Séta a családdal

A szokásosnál több evés megemeli a vércukorszintet, ám mozgással orvosolható a kilengés, és az emésztési folyamatok is felgyorsíthatóak. Ezért a nagy ebédek és vacsorák után érdemes egy kiadós sétát tenni a családdal vagy a barátokkal, és gyönyörködni a karácsonyi díszkivilágításban.

Ezeket a gyümölcsöket fogyaszthatják a cukorbetegek

A gyümölcsök alapvetően egészségesek, ám a cukorbetegeknek nem mindegy, melyiket eszik, mivel némelyik jelentősen megemeli a vércukrot. Ezt a nyolc gyümölcsöt azonban ők is bátran fogyaszthatják!

8 gyümölcs, amit cukorbetegek is fogyaszthatnak: nem emelik nagyon a vércukrot

A gyümölcsfogyasztás szabályait javasolt tisztázni a diabétesszel élőknek.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images)

Ezt is szeretjük