Elmúltál 40, és gyakran szorongsz? Súlyos csontritkuláshoz is vezethet a depresszió
A depresszió és a csontritkulás közötti kapcsolatot kutatások támasztják alá.

- Izgalmas és nőies a tavaszi divat legsikkesebb párosa: így viseld csinosan a szaténszoknyát kötött pulóverrel »
- A szuper nőies francia konty a megoldás, ha nincs sok időd rendbe szedni a hajad: könnyen elkészül »
- 4 öltözködési hiba, ami slampossá teszi a megjelenést: ezek a fazonok nem passzolnak össze »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Nagy áremelést jelentett be a Vodafone: ezeket az ügyfeleket fogja érinteni
A csontritkulás népbetegség, világszerte rengeteg embert érint. Bár a nők vitathatatlanul veszélyeztetettebbek, a férfiakat sem kíméli az elváltozás, amely általában 45 éves kor felett jelentkezik, ráadásul sokáig tünetmentes is lehet.
Sok tényező tehető felelőssé a kialakulásáért, olyan is, amiről rendszerint kevesebb szó esik a csontok sűrűségének csökkenésével kapcsolatban. Ilyen rizikófaktor például a depresszió.
Alattomos betegség
A csontritkulás, más néven oszteoporózis a csontállomány mennyiségének és minőségének csökkenése. Az elváltozás sokáig semmilyen tünetet nem produkál, ezért néma kórként is szokták emlegetni. A betegek általában egy baleset következtében létrejövő törés miatt szembesülnek vele.
A csontokban fiatal- és időskorban is zajlanak az épülési és lebontási folyamatok, azonban amikor az arány megbomlik, és a lebontás válik hangsúlyossá, megindul a csontsűrűség csökkenése. Ez az életkor előrehaladtával természetesnek számít, viszont túlzott méreteket is ölthet. A csúcs-csontsűrűség általában harmincéves korban áll be, eddig mindenképp érdemes a csontokat erősítő testmozgást végezni.

Az oszteoporózisra hajlamosító tényezők között a genetikai hajlam, a dohányzás, a rendszeres alkoholfogyasztás, valamint a hormonális működés zavarai, eltérései is szerepelnek. A nők a menopauza okozta ösztrogénszint-csökkenés miatt különösen érintettek a betegségben. Bizonyos szteroidok hosszas szedése is károsítja a csontállományt. A csonttörések általában a háti és az ágyéki csigolyákban, valamint a combnyaknál és a csuklónál jelentkeznek.
Depresszió és csontritkulás
A depresszió és a szorongásos állapotok sok betegség okozói lehetnek. Ez persze fordítva is igaz: a krónikus kórképek gyakran vezetnek mentális zavarokhoz. A csontritkulást és a depressziót számos kutatás összekapcsolta már. Ezek főként arra a következtetésre jutottak, hogy a krónikus szorongással élő középkorú nők esetében gyakoribbak a csonttörések, mint azoknál, akik nem szenvednek mentális betegségtől.
A súlyos depressziót alacsonyabb ösztrogén-, illetve tesztoszteronszint jellemzi, ez fokozza az oszteoporózis kialakulásának kockázatát. A folyamatos szorongásnak és alváshiánynak, alvászavaroknak kitett személyek kortizolszintje megemelkedik, a kortizol pedig a szervezet fő stresszhormonjaként a lebontó anyagcsere-folyamatokat támogatja.

A psziché állapota az immunrendszer működését befolyásolja, amelynek megváltozott működése a csontok anyagcseréjére is hatással van. Összességében elmondható, hogy a depresszió és a csontritkulás sok szálon kapcsolódnak egymáshoz.
Súlyos depresszióval küzdőkkel találkozva tehát mindenképp érdemes csontritkulásra gyanakodni, hogy időben elkezdhető legyen a terápia, amely segít megőrizni a csontok épségét, kivédve a töréseket, amelyek tovább nehezítenék a szorongó mindennapjait. A mentális zavarral élők környezetére nagy felelősség hárul, hiszen nekik kell észrevenniük a figyelmeztető jeleket, majd segíteniük az illető felépülését.
A depresszió első látványos tünetei
Vannak olyan tünetei a depressziónak, amiket laikus szemmel is észre lehet venni. Ezek segítenek felismerni a bajt, hiszen a beteg sokszor még a családtagjaival sem osztja meg a problémáját, azonban segítségre biztosan szüksége van.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- egészséges étkezés
- egészséges táplálék