Ólmos a magyar csapvíz? Itt vizsgáltatható be ingyenesen
Az eddig bevizsgált vízminták ötöde határértéken felüli ólomkoncentrációt tartalmazott.
Ólmot és arzént is tartalmazhat a csapvíz, a hatóság 2017-es magyar ivóvíz-minőségi jelentése szerint az mégis 99-100%-ban megfelel a mérési paramétereknek - hívja fel a figyelmet cikkében a Quibit.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ jelentéséhez 62 500 vízminta vízminőségi jellemzőit vizsgálták be, ám egyetlen részletet elfelejtettek megemlíteni: a méréseket nem a felhasználás helyén, hanem a szolgáltatónál, a feladóhelyen, illetve a rendszer egy távolabbi pontján vett vízből végzik, ugyanis a vízóra utáni vezetékek állapotáért már nem a közműszolgáltató, hanem a tulajdonos a felelős.
Nehézfémek a vízben
Így pedig könnyen lehet, hogy a pohárba engedett csapvíz minősége már köszönőviszonyban sincs a mért, határértéket meg nem haladó számadatokkal, és akár bekötővezetékekből, épületek belső vízhálózatából kioldódó ólomszármazékot, arzént, brómot vagy más nehézfémeket tartalmazhat egészségre káros mennyiségben.
Ez a kockázat különösen azon házak vízvezetékeit érinti, melyek régen, főként 1945 előtt épültek, ezért a Nemzeti Népegészségügyi Központ elindította Nyitott laboratórium programját, melyben 2020. március 31-éig ingyenes vízminőség-vizsgálati lehetőséget nyújt bárki számára, melyről további információk itt érhetők el.
Ólom a régi vezetékekben
Beszédes tény, hogy a hatósághoz eddig beérkezett 2700 vízminta ötödében találtak eltérést a határértékekhez képest, így az azt meghaladó ólomkoncentráció is súlyos problémát jelent - erről a Világgazdaságnak számolt be az NNK, hozzátéve, hogy kétharmaduknál a csap rövid folyatása is elég ahhoz, hogy a szint a határérték alá csökkenjen.
Az ivóvíz literenként legfeljebb 10 mikrogramm ólmot tartalmazhat, ennél magasabb koncentráció esetén egészségkárosító hatású lehet, különösen várandós kismamák és három év alatti gyermekek számára.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az ólomkockázat becslésére vonatkozóan egyébként egy térkép is készült, melyen cím alapján bárki lekövetheti lakóhelye veszélyeztetettségét. A térkép azonban csupán a Központi Statisztikai Hivatal 2011. évi adatai alapján, az épülettömbökben található épületek átlagos kora alapján készült, a friss mérések adatait még nem tartalmazza. Később várhatóan erről is készül egy összegző térkép.
Megoldás az ivóvízhelyzetre
A szakértők szerint a megoldást a hálózat teljes csővezetékcseréje jelentené, az ólomcsövek részleges cseréje ugyanis akár ronthat is a helyzeten. Illetve egyre fontosabb szerepet kaphatnának a hatóságilag engedélyezett, ólom szűrésére is képes vízszűrő készülékek, melyek közül azonban egy hozzá nem értő számára nehéz megtalálni a megfelelő, valóban működő szerkezetet.
A nehézfémen túl ráadásul több más szennyező forrás is a kommunikáció középpontjába kerülhet a jövőben, a hormon- és gyógyszermaradványok mellett egyre többet hallani a mikroműanyagok ivóvízszennyezéséről is, aminek hosszabb távú egészségügyi kockázata azonban egyelőre nem ismert a kutatók számára.
Radioaktív csodaszerek a történelemben
A történelem során voltak furcsa megoldások, a legbizarrabbak közé minden bizonnyal beletartozik a radioaktív potencianövelő, kozmetikum és fogkrém is.
Imádták az emberek a radioaktív potencianövelőt: 10 brutális szer a történelemből
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- csalás
- gyógyítás
Az orvostudomány 9 legnagyobb kuruzslója: sokan hittek nekik
- statisztika
- betegség
Miben halnak meg a legtöbben a világon? A WHO listája 6 év alatt sokat változott
- olaszország
- spanyolország