A csalán sokkal több, mint teanövény: 6 dolog, amire használható a pestótól a kertészkedésig
A csalán nem egyszerű gyom, tele van gyógyhatású vegyülettel, és sokoldalúan felhasználható.
A nagy csalán - Urtica dioica - nem pusztán a kertek kéretlenül nőtt gyomnövénye, de egy méltatlanul mellőzött, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag gyógynövény.
A csalán levélből készült tea közismerten vízhajtó, gyulladáscsökkentő, reumatikus eredetű betegség, köszvény, emésztési panaszok, bélhurut, magas vérnyomás esetén is javasolt a fogyasztása. Cseranyagokat, növényi savakat, klorofillt, ásványi sókat B- és C-vitamint tartalmaz, és vasban is gazdag. Glükokinintartalma a vércukorszintet stabilizálja. Jótékony hatásai miatt teaként kedvelt növény, ám ennél jóval többre hivatott, sokoldalúan felhasználható.
A csalán gyűjtése és feldolgozása
A csalán szívvédő, emésztéssegítő hatása ételalapanyagként is jól kihasználható, néhány maréknyi levél pedig akár egy kirándulás alatt is begyűjthető. Bár április-május a főszezon, nyáron sincs még késő a beszerzéshez. Az erdőtörvény értelmében a gyógynövényekből is személyenként maximum 2 kilogramm gyűjthető be naponta, természetvédelmi területeken pedig a gyűjtés engedélyköteles.
Arra is érdemes figyelni, hogy mindig tiszta helyről, a közutaktól távol gyűjts, és a virágzás előtt álló növényeket szedd le, inkább a felső leveleket, a frissebb hajtásokat. Húzz kesztyűt feldolgozásnál, kicsit még a szárított növény is csíp, csak forrázva és blansírozva veszti el erejét, amely egyébként a felületén lévő csalánszőröknek és a felsértett bőrbe kerülő hangyasavnak köszönhető.
Csalánpesto
A csalán leveleiből remek ízű pesto készülhet. Ehhez két marék csalánlevelet forrázz le, majd tedd aprítógépbe 5 dekagramm parmezánnal vagy más kemény sajttal, egy gerezd fokhagymával, fél marék dióval, néhány csipet sóval és ízlés szerint fehér borssal. Tetszés szerint kis medvehagymával vagy bazsalikommal tovább ízesíthető. Kezdd el mixelni az egészet, lassan adagolj hozzá olívaolajat, és aprítsd tovább, míg sima nem lesz! Nem kell teljesen homogén masszának lennie.
Tésztára isteni feltét, de akár sós harapnivalókba, ravioliba töltelékként, illetve szendvicskrémként is megállja a helyét, utóbbi esetben akár némi friss sajttal kísérve. Ha egyszerre túl nagy lett az adag, üvegekbe töltve a hűtőben eláll egy rövid ideig, csak tölts a tetejére olívaolajat úgy, hogy teljesen ellepje a krémet!
Főzelék csalánból
A spenóthoz hasonló, krémes, finom főzelék is készülhet csalánból. Ehhez négy marék csalánt forrázz le, vágd apró darabokra, esetleg turmixold át, majd az olajon megfuttatott lisztes rántásba kanalazd vissza. Tetszés szerint néhány deciliter tejjel főzd fel, egy-két gerezd fokhagymával, sóval ízesítsd!
Ha még egészségesebb változatra vágysz, hagyd el a lisztet, pirítsd meg kicsit az olajon a felvágott leveleket, főzd tíz percig, majd vegyél ki néhány kanálnyi csalánt, turmixold le, és ezzel sűrítsd be a főzelékedet! Hasonlóképpen krémlevest is készíthetsz, ilyenkor a rántás helyett tejszínnel tedd krémesebbé a végeredményt, miután pár perc alatt átfőtt.
Csalánszörp
Szörpöt készíteni csalánból is lehet: igazán friss, üde ízű, a tavasz illatait és ízeit hozza vissza a kóstolója számára. Bár sokféle recept elérhető az interneten, a virágszörpök alapja garantáltan működik, és pofonegyszerű is: 3 liter vizet melegíts kissé, olvassz fel benne 2 kilogramm cukrot - tehát egy kiló cukorral számolj másfél literenként! Miután kihűlt, tegyél bele bőven friss csalánt, nagyjából három-négy marékkal is belefér, majd karikázz a tetejére három kezeletlen héjú citromot!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tedd félre egy-két napra, de vigyázz, a nagy melegben a csalán hamar erjedésbe kezd, így korábban érdemes leszűrni, mint egy bodzaszörpöt! Egy-két teáskanál citromsavat vagy borkősavat is hozzátehetsz, ez az íz mellett tartósabbá tesz, és segít az üde szín megtartásában is. Végül tartósítsd fél kávéskanálnyi nátrium-benzoáttal, vagy dunsztold át az eltett üvegeket.
Csalánchips
A chips egészséges alapanyagokból is készülhet, egyre népszerűbbek a zöldségből készült változatok, és igen, akár csalánból is süthető egy adag rágcsálnivaló. A száráról leszedett leveleket tedd egy edénybe, önts rá olívaolajat, sózd meg, így forgasd át picit kesztyűben, majd oszd el egyenletesen egy tepsiben! Ha még izgalmasabb ízvilágra vágysz, fokhagymaport vagy kevés őrölt paprikát is tehetsz rá. Tedd öt percre a 180 fokra előmelegített sütőbe, és készen is van a ropogós csalánchips.
Csalángyökérből hajöblítő
A csalánlevelek mellett a gyökérzet is számos jótékony hatással bír, melyből erősítő hajöblítő szer is készülhet. 3 deciliter vodkába áztass be félmaréknyi gyökeret, majd hagyd pihenni néhány hetet. A kivonatból minden hajmosásnál készíts egy kis adag öblítőt: tegyél egy bögrényi vízbe egy fél deciliternyi tinktúrát!
A hajmosás végeztével öblítsd át vele a hajad, már le sem kell mosni azt. Csökkenti a hajhullást, a zsírosodást, erősíti a hajhagymákat. A szer akár házi arctonikokba is tehető. A gyökér gyűjtésének ideje egyébként általában a tavasz vagy az ősz.
Csalános biopermetszer
A biokertészek kedvelt növénye is a csalán, mivel rendkívül sokféle bajra gyógyír a belőle készült, biztonságos permetszer. Ehhez néhány liter lágy vízbe, például eső- vagy forrásvízbe tegyél bőven a növényből szárral együtt, akár össze is tépkedve, a lényeg, hogy a víz kissé lepje el a csalánt. Tedd napra néhány hétre, és lehetőség szerint naponta keverd meg, vagy rázd fel kissé az elegyet. A kész, erjedt lének sötét színe és nagyon erős szaga van, de ez ne riasszon el. Szűrés után tízszeres hígításban használd fel! Általános növényerősítő, hatásos levéltrágya, kisebb mértékű levéltetű-kártétel ellen eredményesen bevethető. A paradicsom tövéhez öntözött csalánlé tápoldatként erősíti a növény védekezőrendszerét, ezáltal segít megelőzni az azt fenyegető betegségeket.
Kvíz az erdő növényeiről
Te magabiztosan felismered az erdőben fellelhető, onnan begyűjthető növényeket?
(Képek: Getty Images.)
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- csontritkulás